Chrzan: korzeń niezastąpiony na świątecznym stole. Dlaczego jest taki ważny?

Eliza Dolecka, Mateusz Pyzel
14.03.2016 18:14
W tradycji chrześcijańskiej chrzan to jeden z koniecznych elementów święconki. Ma zapewnić siły witalne przez cały rok. Staropolskim zwyczajem w Wielkanoc poświęcony chrzan zjedz na czczo, chuchnij trzy razy do komina, a potem możesz już objadać się niemal bezkarnie: tłusto i obficie. Ile w tym prawdy? Tak naprawdę chuchanie możesz pominąć, a chrzan z pewnością i tak umożliwi ci sprawniejsze trawienie. Nawet niewielka ilość korzenia dodana do potraw pobudza wydzielanie soków, znosi niestrawność i nadmierne zakwaszenie organizmu.

Chrzan zawiera mnóstwo błonnika: ponad 7 g w 100 gramach korzenia, więc także posprząta w jelitach i zapobiegnie zaparciom, a dzięki zawartości fitoncydów uchroni jeszcze przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybiczymi.

Jak złagodzić smak chrzanu bez utraty jego cennych właściwości? Jak wybrać najlepszy korzeń, na podstawie koloru i wielkości? Komu chrzan szkodzi i jakie ewentualne problemy zdrowotne może wywołać? Zobacz!

Dla tych, co wolą czytać, wersja artykułowa

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • darek_w1

  Oceniono 15 razy 13

  "Chrzan zawiera mnóstwo błonnika: ponad 7 g w 100 gramach korzenia" - informuję zachwycających się tym faktem, że papier toaletowy w 100 gramach zawiera 99 gram błonnika.

 • thea19

  Oceniono 13 razy 9

  zakwaszenie organizmu to sie w szpitalu leczy

 • sacc77

  Oceniono 15 razy 3

  Dlaczego jakaś pedalska qrwa wrzuca na stronę pojebany filmik którego nie można wyłączyć?
  Mam głęboko w dudzie wasze ku...kie filmiki i jedyna co możecie utargować taką bezczelną po chamsku wciskaną reklamą to to, że ludzie przestaną was w ogóle odwiedzać.

 • plastikpiokio

  Oceniono 17 razy 1

  swięta obżarstwa i opilstwa 2X do roku a poza tym zdrowe odżywianiwe i zdrowy tryb życia ---widział ktos bardziej obłudne społeczenstwo????----ale wiadoma -TRADYCJA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX