Grafen kontra glejak mózgu. Będzie przełom w leczeniu dzięki polskim naukowcom?

29.02.2016 00:43
Możliwość zastosowania grafenu w nowoczesnej technologii wciąż wydaje się być nadzieją dla polskiego przemysłu i biznesu. Dzięki młodym naukowcom jest szansa, że znajdzie on zastosowanie także w onkologii, w dodatku w walce z wyjątkowym zabójcą: glejakiem wielopostaciowym.

Glejak wielopostaciowy to najczęstszy nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki glejowej. Guz rośnie w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym. Rokowania dla chorych są złe: to guz o IV, czyli najwyższym stopniu złośliwości. Większość chorych nie przeżywa roku od diagnozy.

Biotechnolog dr Marta Grozik oraz biolog dr Sławomir Jaworski z SGGW w Warszawie prowadzą badania nad możliwością niszczenia komórek glejaka grafenem. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące. Komórki nowotworu ulegają apoptozie, czyli śmierci.

Naukowcy przewidują, że realnie już za 2-3 lata będzie można realnie ocenić możliwość wykorzystania metody w leczeniu i przejść do badań klinicznych. Z drugiej strony: na drodze mają wiele przeszkód. Projekt prowadzony jest w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, co nie ma szczególnego uzasadnienia. O współpracę z onkologami niełatwo, gdy badacze nie są lekarzami. Czy takie powody mogą zatrzymać proces?

Czytaj także o glejaku

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • jogar

  Oceniono 32 razy 24

  Witamy w Polsce!!!!!!!!!!!!!!! Qrwa!!!!

 • dembek

  Oceniono 8 razy 8

  za dwa- trzy czego?

 • aeromonas

  Oceniono 6 razy 2

  O, medycy zapewne nie dopuszczą, żeby zwykli biolodzy (w dodatku z SGGW) wymyślili nowa skuteczną terapię i w dodatku jeszcze sprzątnęli im sprzed nosa granty na badania. Taki projekt trzeba od razu uwalić. No chyba, że się zaprosi do współpracy kilku profesorów onkologów.

 • boo-boo

  Oceniono 4 razy 2

  Nawet gdyby ogłoszono wszem i wobec na świecie, że Polacy mogą na 100% zdobyć Nobla to nadal byłyby przeszkody formalne żeby go zdobyli. Witamy w Polsce- kraju nadziei i zjebanych możliwości.

 • r0b3r1

  Oceniono 4 razy 2

  "O współpracę z onkologami niełatwo, gdy badacze nie są lekarzami. Czy takie powody mogą zatrzymać proces? " TAK W POLSCE TO PROBLEM BO JESZCZE SIĘ BY OKAZAŁO, ŻE BADACZE SĄ LEPSI OD LEKARZY.

 • jeziorak.pl

  Oceniono 22 razy 2

  oczywiscie, ze nic z tego nie bedzie. Chyba ze ten grafen bedzie leczyl ale nie wyleczal i bedzie bardzo drogi, wtedy jak najbardziej zostanie wykorzystany w leczeniu raka. Rak, to najlepszy przyjaciel medycyny w Polsce, gdzie indziej zreszta tez.

 • pumpernik

  0

  Hasło "grafen" służy do wyłudzania dotacji na "innowacje",
  bo sam grafen nie nadaje się do niczego.

 • jabadam

  Oceniono 27 razy -1

  Przy notowanym przyroscie ludnosci na swiecie badania naukowe beda sie skupiac raczej skupiac na wywolywaniu coraz nowszych i nieuleczalnych chorob , zamiast ich uleczaniu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX