5 prostych badań, które ratują nam życie

Eliza Dolecka, montaż: Filip Chmielewski, czyta: Błażej Grygiel
19.02.2016 11:16
Zwykle kosztują niewiele, nie wymagają skierowania ani żadnych przygotowań. Nie bolą i nie kradną zbyt wiele czasu, a mogą właśnie czas ci ofiarować. Proste badania na wagę zdrowia.

Niektóre możesz wykonać przy okazji kontrolnej morfologii. Najczęściej nie pozwalają na natychmiastową diagnozę (chociaż bywa i tak), a są dopiero sygnałem, że potrzebujesz bardziej szczegółowej analizy zdrowotnej. Pokazują, w jakim kierunku powinien pójść lekarz.

Są tak ważne, ponieważ mogą ujawnić problem na etapie, gdy ty jeszcze nie odczuwasz żadnych dolegliwości, a choroba już podstępnie zaatakowała. To etap, gdy nawet zasadniczo kiepsko rokujące schorzenia są jeszcze w pełni uleczalne lub możliwe do kontrolowania bez powikłań.

5 ważnych badań. Lista mogłaby być dłuższa, a wybór zapewne inny. Zarazem nasz ci nie zaszkodzi, może zaskoczyć (zwłaszcza ostatnia propozycja), a nawet ocalić życie.

Dla tych, co wolą czytać, opis 9 ważnych badań, ratujących życie
Dołącz do Zdrowia na Facebooku
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • lob1

  Oceniono 33 razy 31

  To wszystko powinna dać do zbadania lekarz pierwszego kontaktu,ale zazwyczaj wygląda to tak,że nawet nie dają skierowania na badania krwi czy moczu.Trzeba to wszystko na siłę wydobyć od lekarza,którzy niechętnie dają bo to jest obciążanie finansowe dla poradni.

 • lob1

  Oceniono 33 razy 25

  Żeby sprawdzić moje zdrowie,musiałam dać 2oo zł.na badania krwi różnego rodzaju,bo przychodnie nie chcą dawać bo to za wielkie obciążenie finansowe.,

 • karasek432

  Oceniono 18 razy 18

  Za darmo to zrobią sekcję zwłok jak będą podstawy.

 • magwol2

  Oceniono 19 razy 17

  Posłałam mężna do lekarza żeby może zrobił jakieś badania kontrolne, podstawa - morfologia, lipidogram, analiza moczu itp.
  Maż, jak to facet, nie chodzi do lekarza o ile nie umiera, więc żadnych badań kontrolnych nie miał z 15 lat.
  I został odesłany z kwitkiem, bo na oko zdrowy, sprawny, ciśnienie ok, więc "po co się niepotrzebnie kłuć".

 • prem7

  Oceniono 19 razy 17

  W artykule jest o zrobieniu echo serca .Powiem tak w mojej miejscowości kardiolog robi badanie echo s.które trwa ok 30-40 sekund .. Rok Wcześniej miałem robione w szpitalu i w innej przychodni badanie trwało kilka do kilkunastu min.Jęsli tak ma wyglądać wykrywalnośc chorób.

 • micawber7

  Oceniono 19 razy 15

  Po co zyc skoro nie bedzie emerytury? Dodatkowo prawodpodobnie zbliza sie wojna.

 • Babcia Potargana

  Oceniono 3 razy 3

  Prawda w większości wygląda tak.Lekarze nie dają skierowań na badania (bo to kosztuje), Przepisują za to bez żadnej diagnostyki, masę leków i to dość drogich.Mam wrażenie że pensję płacą im koncerny farmaceutyczne a nie przychodnie czy szpitale. Zachowują się jak cudotwórcy, bez badań, bez usg ,prześwietlenia czy innego badania diagnostycznego, zanim skończymy mówić co nam dolega ,lekarz już pisze receptę na prochy.Jednym słowem robią wszystko żeby się nie dowiedzieć na co chorujemy, robią wszystko, abyśmy jak najdłużej wspomagali finansowo koncerny farmaceutyczne.Lekarze pierwszego kontaktu, w większości bagatelizują niepokojące objawy chorobowe, w rezultacie często trafiamy za późno do specjalisty i często za późno jest na leczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX