WHO: Wirus zika zmierza do Europy. Co grozi Polakom?

Eliza Dolecka, Julia Karasiewicz
16.02.2016 16:48
Już wiosną wirus zika przywędruje do Europy. Ponieważ roznoszą go komary także komary żyjące na naszym kontynencie, rozprzestrzenianie wirusa nie będzie trudne. Mamy się czego bać, skoro zika przede wszystkim wywołuje objawy zbliżone do zwykłego przeziębienia?

W razie zakażenia wirusem zika trzeba też liczyć się z pojawieniem wysypki, światłowstrętem czy zapaleniem spojówek. W skrajnie rzadkich przypadkach zika może zaatakować układ nerwowy, powodując paraliż. Nie jest tak źle?

Wirus zika jest najgroźniejszy dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Prawdopodobnie ma związek z występowaniem u noworodków wady rozwojowej zwanej mikrocefalią lub małogłowiem, powodującej niedorozwój czaszki i mózgu, a nawet śmierć. Zasadniczo małogłowie to rzadka wada. Dotychczas w Brazylii z mikrocefalią rocznie rodziło się ok. 100 dzieci. Wraz z epidemią zika liczba ta dramatycznie wzrosła do 4 tysięcy przypadków.

Niestety, przeciw zika nie ma szczepionki. Co zatem robić? Zobacz i dowiedz się 7 rzeczy, które o zika trzeba wiedzieć.

Dla tych, co wolą czytać: Więcej o mikrocefalii

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 243 razy 89

  Antyszczepionkowcy, cieszcie się. Wasze dzieci nie będą miały autyzmu, tylko małogłowie. Albo umrą. Strata niewielka, biorąc pod uwagę poziom inteligencji rodziców wielkość mózgu jest nieistotna.

 • smok61

  Oceniono 56 razy 20

  Mówi się o dotarciu zika do europy na wiosnę, ale tylko w związku z sezonem urlopowym.
  Wirus ten przenoszony jest tylko przez komary żyjące w ameryce.
  Europa jest zagrożona pandemią w takim stopniu, jak zagrożona jest malarią , albo śpiączką.
  Czyli ...nie jest zagrożona, bo nie ma nosicieli.
  Ogólnie takie tam bzdurzenie gazety wyborczej.

 • jan.go

  Oceniono 41 razy 19

  No to z 500 zł na dziecko trochę się pośpieszyli Trzeba będzie wdrożyć plan B W Ameryce południowej rządy namawiają żeby w ogóle nie rodzić dzieci

 • derp970

  Oceniono 37 razy 17

  gó... grozi polakom. zika nie jest przyczyną małogłowia, tylko pestycydy powszechnie stosowane np w brazylii a zabronione w reszcie świata. ale szczeptyści już łyknęli brednie i już drą japy.

 • mojko3099

  Oceniono 65 razy 13

  Monsanto -prekursor w modyfikacji genetycznej roślin i zwierząt działa także w Polsce pod szyldem spółek córek i jest znane na świecie z nieetycznych działań od dziesięcioleci.
  Genetycznie zmodyfikowanego komara co miał ponoć "zwalczać malarie " - wyhodowało i wprowdziło Monsanto ? Dokładnie w tym miejscu gdzie go zaczęto testować wybuchła ta epidemia. Wirus b.szybko rozprzestrzenia, a miał likwidować malarie. Kolejny nieudany eksperyment Monsanto. A szczepionki ponoć jeszcze nie maja - przynajmniej oficjalnie !

  Małogłowie (Microcephaly) ? nowy ?Autyzm? ? W maju 2015r. Brazylia wprowadziła nakaz szczepienia kobiet w ciąży nowym rodzajem szczepionek DTP, które należało podawać im w 20-22 tygodniu ciąży. Czyli 22 + 18 oznacza, że pierwsze dzieci urodziły się na przełomie października i listopada ? i z wielkim zaskoczeniem odkryto pierwsze przypadki dzieci z małogłowiem. Liczba wzrosła już do 3,530 dzieci (dane z połowy stycznia 2016r.) Afrykański wirus Zika, który jest roznoszony przez komary, został oficjalnie uznany za przyczynę tej tragedii . Jednak wirus ten infekował ludzi od 1954 r. i nigdy wcześniej nie był związany z małogłowiem u noworodków, a objawy zachorowania były zupełnie inne. Jednym przykładem tego jest przypadek z 2007r., kiedy na wyspie Yap, Micronesji zidentyfikowano 49 potwierdzonych przypadków choroby wirusowej Zíka. Objawami była wysypka, zapalenie spojówek i ból stawów. Odnotowano brak hospitalizacji, objawów krwotocznych, czy zgonów z powodu wirusa Zíka

 • moorsoldaten

  Oceniono 35 razy 13

  Niedorozwój i małogłowie to mają kretyni produkujący takie brednie.

 • polsz

  Oceniono 37 razy 13

  żadne badanie nie potwierdziły związku mikrocefalii z wirusem zika. To jedynie jedna z teorii, które mają wytłumaczyć zwiększone występowanie małogłowia w Brazylii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX