Świńska grypa zabija Polaków? Prof. Lidia Brydak wyjaśnia, jak jest naprawdę

Dzień Dobry TVN/x-news
11.02.2016 15:23
W Polsce pojawiła się jakaś nowa, wyjątkowo zjadliwa forma wirusa grypy? Specjalistom jest dobrze znana od co najmniej 5 sezonów. Dlaczego zatem okazuje się tak groźna? Jesteśmy sobie sami winni...

Prof. dr hab. Lidia Brydak, Krajowy Ośrodek ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, przekonuje, że aktualnie ostro atakujący wirus grypy to mutant, mieszaniec, który zawiera fragmenty wirusa ludzkiego, świńskiego i ptasiego. Dostępne szczepionki skutecznie przed nim chronią. Co z tego, skoro szczepi się trzech na 100 Polaków?

Prof. Brydak nie pozostawia wątpliwości. Jesteśmy sami sobie winni. Jak to się skończy? Trudno przewidzieć, bo właśnie genetyczne mieszańce w przeszłości okazywały się najgroźniejsze...

Dla tych, co wolą czytać:
Grypa ludzka, świńska, ptasia... Która najgroźniejsza
Prof. Lidia Brydak rozprawia się z mitami na temat grypy

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (127)
Zaloguj się
 • januszz4

  Oceniono 304 razy 288

  Powiedziała ciocia z Mińska,
  idzie do nas grypa świńska.
  To nieprawda, rzekła Asia,
  idzie do nas grypa ptasia.
  Na to Bolek krzyknął z sracza:
  mówiąc ściślej - grypa kacza!
  Atakuje wszystkich równo,
  i zamienia mózgi w żówno.

 • tumanek007

  Oceniono 122 razy 42

  Sądząc po wpisach szkoda, że nie ma szczepionki na głupotę. Bardzo by się przydała. Ile dzieci nieszczepionych musi umrzeć, ile osób musi umrzeć, lub ciężko zachorować na powikłania pogrypowe, żeby niektórzy przejrzeli na oczy? To nie są suplementy diety zaokrąglające biodra, uwydatniające mięśnie, lub biust. Szczepionki przeciw grypie nie zapobiegną zachorowaniu, ale powodują znacznie lżejsze jej przejście i w większości przypadków niewystępowanie powikłań takich, jak np. zapalenie mięśnia sercowego. Wisi mi to, czy artykuł jest sponsorowany, byle kilka osób zmądrzało.

 • cosm-o11

  Oceniono 44 razy 36

  ...kacza grypa jest dużo grożniejsza...

 • yasioo82

  Oceniono 102 razy 20

  Szczepionki wywoluja lemingioze, wiec nie nalezy stosowac :P
  Modlitwa szczera, lepsza na grype, oraz skuteczniejsza od in vitro.

 • marchwianka.0

  Oceniono 47 razy 15

  Przykro czytać te komentarze. Szczepienie się jest dobrowolne. Jak ktoś chce ryzykować jego wybór. Szkoda tylko, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zarażanie innych czy posyłanie zarażonych dzieci do przedszkola.

 • Maria Koperska

  Oceniono 20 razy 14

  A co mają robić chorzy przewlekle na choroby autoimmunologiczne,którym obniża się odporność lekami i szczepić się nie wolno? U nas nie ma takiej odpowiedzialności jak w Azji, by zakrywać nosy i usta maseczkami.

 • k-jagiello

  Oceniono 37 razy 13

  Mnie lekarka powiedział akurat coś zupełnie innego, że szczepionki na grypę uodparniają nas na wirusy z poprzednich sezonów, natomiast co roku pojawiają się nowe wirusy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX