Diagnostyka raka płuca: pobieranie wycinków konieczne?

28.01.2016 10:49
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Olszewski: Pomimo znacznego postępu w onkologii, który dokonał się w ostatnich latach, proces diagnostyczny w raku płuca wciąż wymaga zbadania tkanki. Dlatego tak ważna w tym procesie jest rola patomorfologa.

Obecnie w celu stwierdzenia zmian patologicznych w tkankach poza standardowym badaniem klinicznym, niezwykle pomocne są szeroko rozbudowane techniki wizualizacji - tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz PET (Pozytonowa Tomografia Emisyjna). Należy jednak pamiętać, że dla pełnego określenia zmian w tkankach zmienionych przez komórki nowotworowe, bardzo istotne są badania patomorfologiczne (ocena mikroskopowa).

Badanie patomorfologiczne pozwala na ustalenie rodzaju zmian, oraz ich szczegółową charakterystykę. Wykorzystanie tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego, np. w badaniu klatki piersiowej, pozwala wykryć i zlokalizować zmiany. Jednak nie daje możliwości ustalenia jednoznacznie charakteru zmian - niektóre zmiany zapalne w rezonansie magnetycznym, tomografii komputerowej czy technice PET wyglądają podobnie, bądź niemal tak samo jak zmiany nowotworowe. Dopiero badanie pod mikroskopem pozwala na ustalenie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowotworem, a jeśli tak, to czy jest on złośliwy. Takie rozpoznanie pozwala na podjęcie dalszych działań w leczeniu pacjenta.

Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Olszewski z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wyjaśnił, że precyzyjna diagnostyka ma kluczowe znaczenie przy doborze optymalnej terapii. W przypadku terapii celowanej (spersonalizowanej), należy ustalić rozpoznanie nowotworu, określić jego podtyp i odpowiednio pobrać materiał do przeprowadzenia analizy molekularnej. Dzięki badaniom molekularnym można ustalić nie tylko typ i podtyp raka płuca, ale także ocenić konkretne zaburzenia genetyczne w materiale DNA. Te precyzyjne informacje pozwalają na dobór odpowiednich leków, które blokują wzrost komórek nowotworowych.

Dowiedz się także, jaką rolę w leczeniu raka płuca pełnią badania genetyczne i dlaczego nie wystarczy zbadać zdrowych komórek w naszym organizmie.

Rak płuca wciąż statystycznie jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Lęk z nim związany ma więc pewne uzasadnienie. Zarazem: wczesna diagnostyka i spersonalizowane leczenie dają szansę, by z nim nie przegrać.

Film powstał dzięki współpracy z Polską Grupą Raka Płuca, stowarzyszenia powstałego z inicjatywy onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów zajmujących się problematyką leczenia raka płuca.

Czytaj:
Rak płuca: jak się badać, żeby mieć szansę na ratunek? Rtg to przeżytek

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • tableslaw

  Oceniono 9 razy 7

  Nagłówek powala. Ludzie niekorzystający z powietrza zabija brak tlenu. Nie jedząc umrzesz z głodu. Nie myśląc będziesz żył bezmyślnie aż do śmierci. Nie obcinając paznokci, uwaga, będą one rosły.

 • jurek.k4

  Oceniono 10 razy 6

  Tytuł "Rak płuc zabija najwięcej pacjentów z nowotworem. Jak go wykryć? Zrób te badania"
  No proszę BZDURA!. Artykuł mówi o raku płuca, a nie o diagnostyce screeningowej. By go wykryć jest jedno badanie TK Niskodawkowe,
  Problem taki, że screening ma znaczenie tylko konkretnej grupie i jeśli się robią je wszyscy w danej populacji! A nie w grupie osób u której są już objawy.
  Drugi warunek sensu screeningu jest to, że za nim idzie szybka dalsza diagnostyka vide właśnie to o czym mówi Pan Profesor.
  Trzeci warunek będzie szybkie leczenie.

  W naszym kraju to nie ma sensu. Bo w programach pilotażowych badania poszli zrobić sobie głównie Ci, którzy ..."a jeszcze nie miałam tego badania" vs Ci, którzy mają uciążliwości u których wykrycie nowotworu nie dało wyleczenia.
  Dwa nawet jeśli się wykryje nowotwór to dostęp do dalszej diagnostyki jest ograniczony-
  Trzy NFZ nie finansuje każdej terapii, a oddziałów chirurgii płuc jest mniej niż województw.

  Jeśli masz nowotwór płuc masz przes*, podobnie nowotwór przełyku...
  W Polsce w zasadzie każdy nowotwór, bo u nas na profilaktykę chodzi tylko grupa ryzyka, a cała reszta 90 parę % u której jest duża szansa wyleczenia ma głęboko w tyłku i tylko chce kasę na bardzo drogie leczenie z cyklu należy mi się.

 • rayan222

  Oceniono 4 razy 2

  BARAWO BAROW DZIENNIKARZE, REDAKTORZY Z GW....jak często, za często w tytule szczególnie PROFESJONALIZM MERYTORYCZNY ...GRATULACJE DLA DYREKCJI.....zawsze w was wierzyłem

 • opiniamoja

  Oceniono 1 raz 1

  nowoczesna diagnostyka
  HA HA HA
  dla osób, których stać na prywatne leczenie i posłów może tak
  reszta - do ziemi
  parę groszy w zusie zostanie dla wszystkich UPRZYWILEJOWANYCH
  tfu!!!!

 • Kasia Małysz

  0

  dejacek dobra profilaktyką jest wykonanie sobie badania genetycznego. Gen CDKN2A odpowiada w dużym stopniu za powstanie nowotworu płuc i nie tylko. Widziałam że można go sobie zbadać na zdrowegeny.pl. Przy mutacji tego genu i nałogowym paleniu papierosów ryzyko powstania choroby zwiększa się aż 6-ciokrotnie.

 • dejacek

  0

  no pięknie, od razu się lepiej poczułem. Ale dalej nie wiem jak z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem zmian nowotworowych. Może mnie ktoś oświeci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX