Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Eliza Dolecka, Maciej Markiewicz, czyta Błażej Grygiel
17.09.2016 07:00
Im więcej wiemy o tarczycy, tym poważniej ją traktujemy. Choruje częściej niż się powszechnie sądzi, a uciążliwe objawy rzadko są kojarzone akurat z tym gruczołem.

Gruczoł tarczycy, choć niepozorny, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Gdy źle pracuje, możemy nienaturalnie tyć, chudnąć, mieć problemy z koncentracją i płodnością, depresję, przesuszoną skórę, słabe włosy i paznokcie, nadmiernie się pocić, bądź marznąć... Oczywiście, przyczyn takich dolegliwości jest wiele, ale niejednokrotnie to właśnie tarczyca jest winna.

Chociaż co 5. Polak może mieć nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nawet lekarze lekceważą ten gruczoł i rzadko wykonują niezbędne badania. Tymczasem nieleczona tarczyca dosłownie rujnuje zdrowie całego organizmu. Jak działa tarczyca? Jakie funkcje pełni? Jakie są nowe normy laboratoryjne dla TSH? Zobacz!

Materiał pochodzi z cyklu materiałów wideo 'Anatomia człowieka', które mają w lekki sposób przybliżać, jak działa ludzkie ciało. Fascynujące, a zarazem skomplikowane procesy, wcale nie są nudne. Wręcz przeciwnie: to, co dzieje się w naszym organizmie to wspaniała, zdumiewająca historia. Jakie układy i narządy interesują Was najbardziej? Co powinniśmy zmienić bądź dodać, by materiały były ciekawsze i bardziej użyteczne? Sugerujcie, komentujcie, piszcie na zdrowie@gazeta.pl lub dajcie znać przez Facebooka

Dla tych, co wolą czytać
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (6)
Zaloguj się
  • moherrr

    Oceniono 5 razy 1

    Pisze się: tŁuszcze...

  • ekwiatek39

    Oceniono 6 razy -2

    Mialam w polsce badanie na nadczynnosc tarczycy wyszlo pozytywnie by nie było pomyłki badanie powtórzono i tez wyszedł pozytywnie do lekarza wizyta mialabyc za 3 mniesiace w miedzy czasie wyjechalam do angli tu mi wynikow nie uznali wedlug ich jestem zdrowa mam wszystkie objawy i 8 lat walczylam i nic a ja w przeciagu tych lat czuje sie jak bym miala 80 lat cigle zmeczona senna a wyniki ktore mi robia 100 procent zdrowia teraz mam znowu problem z źaładkiem lekarz mi powiedzial ze mam mniej jesc horror wykryli jakas bakterie dostalam antybiotyk ale krew dalej 100 procent zdrowia jak to jest mozliwe ze wyniki mam b .dobre ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX