Pulmonolog: jeśli jest cień podejrzenia zatoru płucnego, pacjent powinien mieć wykonane badania diagnostyczne

TVN24/x-news
06.08.2015 10:30
Ze względu na to, że zator może wystąpić na terenie rozległym, jakim są płuca, nawet, gdy jest duży, u osoby zdrowej i młodej może dawać bardzo skąpe objawy - przekonuje pulmonolog dr hab. Bogdan Hajduk.

Nagła duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie... Nagłe zasłabnięcie, wreszcie zatrzymanie krążenia: mogą być pierwszymi objawami - przekonuje specjalista.

Zator płucny mieści się w pojęciu tzw. żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej - wyjaśnił pulmonolog, odnosząc się do nagłej śmierci najbogatszego Polaka Jana Kulczyka. Przypomniał również, że jeżeli istnieje choćby cień podejrzenia wystąpienia zatoru tętnicy płucnej, pacjent powinien mieć wykonane badania diagnostyczne przed planowanymi operacjami.

Dla tych, co wolą czytać:

więcej o zatorze płucnym

więcej o możliwych przyczynach bólu w klatce piersiowej

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • normalny10

  Oceniono 34 razy 26

  Witamy w Polsce !!! Kiedy są zatoru symptomy to niedouczony czyli tzw lekarz pierwszego kontaktu przepisuje jakieś tam pigułki sam nie wiedząc do końca na co mówiąc pospiesznie do pacjenta wypisując receptę ,że jeżeli się nie poprawi to żeby się po spożyciu pigułek zgłosił.Ale pacjent się nie zgłasza bo już jest po jego pogrzebie !.Ot taka częsta historyjka z zakresu typowej polskiej medycyny i służby zdrowia z której korzysta 90 % mieszkających w Polsce Polaków .

 • carolina_reaper

  Oceniono 35 razy 25

  Kiedy jest juz zator plucny przewaznie jest za pozno na pomoc

 • polsilver99

  Oceniono 28 razy 18

  Podejrzenie zatoru płucnego???nie słyszałem.A kiedy jest takie podejrzenie,proszę o oświecenie.Chodzi raczej o ryzyko wystąpienia takiego zatoru a nie podejrzenie

 • cracken001

  Oceniono 33 razy 3

  Taaaa....do tej pory ,z powodu zatoru wykorkowalo tysiace Polakow,i jakos nikomu to snu z powiek nie spedzalo,ale kiedy walnal w kalendarz najwiekszy polski PRZEKRECIARZ,to nagle stal sie problemem spolecznym...RZYGAC SIE CHCE

 • starykawaler35

  Oceniono 36 razy -12

  KULCZYK UMARL NA RAKA A NIE NA ZATOR....tak mowi spiskowa teoria...do tego to byl rak prostaty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX