Anatomia człowieka: płuca

Eliza Dolecka, montaż: Piotr Kowalik, czyta: Paula Zalewska
13.07.2015 13:56
System, który umożliwia ci oddychanie, jest bardzo skomplikowany. Płuca, które bez trudu mieści twoja klatka piersiowa są większe niż myślisz, bo mają powierzchnię dużego, kilkupokojowego mieszkania.

Odkurzacz w postaci przepony, drzewo tworzone przez oskrzela, grona, wreszcie pęcherzyki... Wszystko wprawiane w ruch automatycznie, poza twoją świadomością. Około 11 tysięcy litrów powietrza każdego dnia dostarczane do co najmniej 300 milionów pęcherzyków płucnych.

Jak to się dzieje, że ożywczy tlen przenika do krwi? W jaki sposób udaje się usunąć dwutlenek węgla? Po co rzęski i opłucna? A przede wszystkim: po co oddychamy i dlaczego bez tlenu umieramy w ciągu kilku minut, skoro oddychanie beztlenowe jest możliwe? Zobacz!

Dla tych, co wolą czytać, wersja artykułowa

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Anatomia człowieka - to cykl materiałów wideo, które mają w lekki sposób przybliżać, jak działa ludzkie ciało. Fascynujące, a zarazem skomplikowane procesy, wcale nie są nudne. Wręcz przeciwnie: to, co dzieje się w naszym organizmie to wspaniała, zdumiewająca historia. Jakie układy i narządy interesują Was najbardziej? Co powinniśmy zmienić bądź dodać, by materiały były ciekawsze i bardziej użyteczne? Sugerujcie, komentujcie, piszcie na zdrowie@gazeta.pl lub dajcie znać przez Facebooka
Więcej o:
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • paseo

  Oceniono 34 razy 12

  dlaczego bez tlenu umieramy w ciągu kilku minut, skoro oddychanie beztlenowe jest możliwe

  prosze o pokazanie "oddychania beztlenowego" u czlowieka (inne stworzenia zostawmy na pozniej)
  Po co wypisywac takie pierdoly ??Czy wy w G.W. naprawde jestescie pod taka presja ???Czy robicie te brednie sami z siebie ??

 • makuku

  Oceniono 36 razy 12

  Nie myślimy, że płuca są większe niż myślimy. Do szkoły żeśmy chodzili i nas tego nauczyli. Ciebie nie, Elizo Dolecko?

 • chemik1976

  Oceniono 9 razy 7

  LITOŚCI ! W kwasie mlekowym NIE ma atomów chloru; patrz wzór: C2H4OHCOOH

 • Maciej Gołąbek

  Oceniono 6 razy 6

  Trochę autor ma kłopoty z polszczyzną: 11 tyś litrów na dobę.
  Informuję, że w słowie tysiąc nie ma litery ś, więc w skrócie też jej nie może być. Poza tym po skrócie powinna być w tym przypadku kropka, więc są dwa błędy w jednym skrócie - tys. nie tyś

 • Buster Keaton

  Oceniono 2 razy 2

  Czytam komentarze i zastanawiam się, czy ktoś piszący komentarze w stylu "prosze o pokazanie "oddychania beztlenowego" u czlowieka" Po co wypisywac takie pierdoly ??
  Jest prawdziwym idiotą, czy takiego zgrywa.
  Tytułem uzupełnienia informacji dla gimbusa - poszukaj jełopie informacji na temat anoksji lub hipoksji u człowieka. Zastanawiałeś się jełopie, gdy po długotrwałym wysiłku bolą mięśnie? z czego się robią "zakwasy" - jako właśnie skutek oddychania beztlenowego komórek mięśni przy niedoborze tlenu - wtedy zabieraj głos - pozatem doktor Google jest dostępny nawet dla imbecyli - wystarczy zapytać

 • 33qq

  0

  następnym mądrym pytaniem może być Czemu nie potrafimy wytwarzać tlenu skoro możemy się pomalować na zielono tak jak trawa?

 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy -1

  Oddychanie beztlenowe jest możliwe
  =============
  Chyba u osobników z filmu "Wodny świat", albo tańczących wciąż w piosence Borysewicza pasażerów Titanica.
  PS na oglądanie tych "rewelacji SZKODA mi po prostu czasu. a autorce rzucam podobny sensacyjny temat pt.: samospalenie się ciała ludzkiego BEZ udziału energii z zewnątrz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX