Zamiast skalpela, komputerowa myszka. Gamma Knife - wielka nadzieja nie tylko pacjentów onkologicznych

Dzień Dobry TVN/x-news
27.03.2015 14:09
Operacja mózgu bez otwierania czaszki, krwi, uciążliwej rehabilitacji? Następnego dnia można nawet iść do pracy? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak wybitny neurochirurg prof. Mirosław Ząbek wraz z zespołem wykonuje ok. 720 takich zabiegów rocznie. Pomoc udzielana jest nie tylko pacjentom onkologicznym, ale także chorym z naczyniakami mózgu czy chorobą Parkinsona. O cudownym powrocie do zdrowia po leczeniu w warszawskim ośrodku opowiada między innymi pacjentka z neuralgią nerwu trójdzielnego. Zabiegi refunduje NFZ. Warszawskie Centrum Gamma Knife należy do światowej czołówki. Zarazem prof. Mirosław Ząbek uprzedza, że promieniami nie można leczyć wszystkich typów nowotworów i wciąż technologia nie wyeliminowała klasycznej chirurgii. Metoda jest stosowana przede wszystkim wtedy, gdy operacja tradycyjna jest niemożliwa lub daje gorsze rokowania. Zarazem prof. Ząbek wierzy, że niedługo śmiertelne choroby mózgu staną się przewlekłymi, dającymi komfort życia pacjentów, dzięki możliwości podania leków bezpośrednio do mózgu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Jak ćwiczyć pamięć? Jak rozruszać swój umysł? Przeczytaj w książce 'Ponad 100 sposobów na pamięć' >>
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • sevoja

  0

  Tak, refunduje, ale tylko w Warszawie. Potrzebne jest do tego skierowanie na badanie diagnostyczne od lekarza specjalisty, zatrudnionego w poradni, która zawarła umowę z NFZ na opiekę specjalistyczną i dowód aktualnego ubezpieczenia pacjenta.

 • sevoja

  0

  Tak zabiegi są refundowane. Oczywiście można tez iść prywatnie, ale za zabieg gamma mojego męża nie płaciliśmy ani grosza. Profesor Ząbek jest dobry w tym co robi.

 • mila254

  0

  świetna metoda, która nie obciąża zdrowych tkanek, tylko celuje prosto w guza i chorobowe miejsce!

 • joebook

  Oceniono 16 razy -2

  yyy.. do światowej czołówki czego należy to centrum? bo tego typu ośrodków są setki. nie ma raczej sensu walić reklamy pod płaszczykiem innowacyjności. ten ośrodek działa od dobrych paru lat więc o co chodzi??

 • dogslut

  Oceniono 53 razy -37

  "Przewlekłymi".... kolejny raz to widzę i oczom nie wierzę. O to chodzi we współczesnej medycynie? Leczyć, ale nie wyleczyć? I zarabiać na pacjencie (lub budżecie państwa, wszystko jedno) całymi latami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX