Najgorsze połączenia żywieniowe: dlaczego to nam smakuje, ale może szkodzić? Niebezpieczne związki w kuchni

Dzień Dobry TVN/x-news
23.03.2015 08:52
Herbata z cytryną, drożdżówka z herbatą, sałatka z pomidorem i ogórkiem, czerwone wino do czerwonego mięsa czy śledzik w oleju - takie połączenia dość często goszczą na naszych stołach. Niektóre z tych połączeń są 'tylko' niekorzystne, utrudniające wchłanianie składników odżywczych, ale inne są wręcz niebezpieczne i prowadzą do groźnych chorób. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśniła w 'Dzień Dobry TVN' dietetyk Agnieszka Piskała, świadoma, że w paru przypadkach wręcz trudno się z tym pogodzić. Jakich 'niebezpiecznych związków' powinniśmy unikać?

Dla tych, co wolą czytać:Najlepsze i najgorsze połączenia w kuchni
Dołącz do zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • ajavar

  Oceniono 84 razy 74

  Zawsze mnie zadziwia przestrzeganie przed polaczeniem pomidora i ogorka w salatce.
  Cala kuchnia basenu Morza Srodziemnego (wloska, grecka, izraelska, tunezyjska itd.) ma w swojej ofercie jakas odmiane salatki, ktora zawiera oba te skladniki. Cud, ze te narody jeszcze istnieja.

 • cih

  Oceniono 65 razy 59

  Zaciekawił mnie temat herbaty i cytryny. Pani dietetyk zapomniała dodać, że szkodliwość połączenia herbaty i cytryny zachodzi tylko wtedy, gdy liście herbaty zaparzają się w obecności kwasu cytrynowego - z liści herbaty przenika wtedy do wody więcej glinu.
  Jeśli herbatę zaparzamy w wodzie, glinu do wody przenika niewiele. Gdy po usunięciu liści z wody dodamy cytrynę, to ta niewielka ilość glinu zmieni się w postać przyswajalną dla organizmu, ale bez cytryny glin też zmieni się w postać przyswajalną pod wpływem soków żołądkowych.
  Podsumowując: dodawanie cytryny do naparu herbacianego (bez liści) nie powoduje, że napój ten jest trujący.

 • Marek Francik

  Oceniono 55 razy 43

  Byłoby miło, gdyby zapraszano do TV specjalistów, a nie ładne panienki po odpowiednich studiach (które z nikogo specjalisty, szczególnie dzisiaj nie robią)... Brednie na temat herbaty z cytryną można skomentować jedynie tak: wie, że dzwoni, tylko nie wie, w którym kościele. Żenada...

 • pawlaka12

  Oceniono 46 razy 42

  Matkobosko! Jak ludzkość dożyła XXI wieku?

 • miszogun

  Oceniono 58 razy 40

  Słanie w banie.

 • slawek221ggwro

  Oceniono 35 razy 27

  PANIUSIA MĄDRALIŃSKA PIEPRZY AŻ MIŁO

 • Anna Bąk

  Oceniono 28 razy 24

  Skoro ta herbata z cytryną jest taka "trująca" to jakim cudem dopuszczalna jest do spożycia herbata z cytryną w saszetkach. Są takie, które zawierają kawałki owoców w środku, nie tylko sztuczne aromaty...

 • m.godwin

  Oceniono 22 razy 22

  Ogórek z Millerem - to dopiero hardkorowe połączenie!

 • grudziaz

  Oceniono 24 razy 20

  I znowu Piskała, nazywanie tej pani specjalistą jest dużym nadużyciem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX