Suchość pochwy - skutek niedoboru estrogenów, ale nie tylko

Dobry seks
09.02.2016 10:59
Lekarz, który przepisuje pacjentce pigułki antykoncepcyjne, rzadko interesuje się tym, jak dany preparat wpłynął na jej życie seksualne. Kobiety nie zgłaszają problemu suchości pochwy, bo zwyczajnie się wstydzą - mówi seksuolog Izabela Jąderek

Odpoczynek czy zmiana pigułki antykoncepcyjnej: czasem to wystarczy, by o epizodzie suchości pochwy, wręcz uniemożliwiającej odbycie stosunku seksualnego, szybko zapomnieć. Niestety, nie dzieje się tak zawsze.

Bywa, że stres związany z aktywnością seksualną czy problemy w związku blokują tak mocno, że produkcja śluzu dosłownie się zatrzymuje. Lampka wina na rozluźnienie? Jeśli jedna pomoże, fajnie. Nadużywanie alkoholu natomiast to kolejna przyczyna suchości pochwy...

Kiedy indziej przyczyną jest problem ze zdrowiem: nieleczona cukrzyca, infekcja, zaburzenia hormonalne. Sprawą powinien zająć się lekarz. Kiedy należy go odwiedzić, a kiedy można spróbować radzić sobie samodzielnie, podpowiada nasza ekspertka.

'Dobry seks' to cykl w którym Agnieszka Wirtwein-Przerwa i jej goście rozmawiają o zagadnieniach dotyczących ludzkiej intymności. Ciąża, związki, seks - w tym programie nie ma tematów tabu. Oglądaj, a na pewno dowiesz się czegoś nowego! Pozostałe odcinki cyklu znajdziecie tutaj.
Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
  • Lena Rutka

    0

    U mnie suchość pochwy pojawiła się po porodzie. Znajoma położna poleciła mi hydrovag. Globulki nie tylko poprawiają nawilżenie, regenerują one śluzówkę i poprawiają jej sprężystość – co po porodzie jest bardzo przydatne.

  • wiewioreczka24

    0

    U mnie problem pojawił się właśnie po tabletkach antykoncepcyjnych, ale szybko poradziłam sobie, w aptece polecono mi provag żel, który nie tylko nawilża, odświeża, łagodzi podrażnienia ale również działa antybakteryjnie, antygrzybiczo. Stosuje go codziennie po kąpieli i dodatkowo przed stosunkiem. Jest okej, nie brudzi bielizny, nie uczula, ma wygodne opakowanie, które wystarcza na miesiąc stosowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX