Czy gołe kostki zimą szkodzą zdrowiu? [NaZdrowie]

mmr / Gazeta.pl
23.01.2018 16:37
Gołe kostki i podwinięte spodnie wyglądają naprawdę stylowo - a przynajmniej myśli tak wiele osób. Wiele również zastanawia się nad tym, czy wystawianie kostek na mróz to dobry pomysł. Nosić czy nie nosić - oto jest pytanie, które z przyjemnością zadaliśmy sobie w dwudziestym odcinku NaZdrowie.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Wszystkie odcinki możesz obejrzeć tutaj.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • hula.kula

  Oceniono 9 razy 9

  nie no skąd, gołe kostki zimą to szczyt rozsądności i rozwagi.

 • Przemek Sopel

  Oceniono 9 razy 9

  W przypadku stawów długotrwała ekspozycja na zimno może powodować doraźne dolegliwości bólowe, natomiast długofalowo doprowadza do zmian zwyrodnieniowych. Podstawowym mechanizmem prowadzącym do tych zaburzeń jest zgodne z prawami fizyki obkurczenie pod wpływem zimna tkanek miękkich otaczających staw - torebki stawowej, więzadeł, mięśni. Powoduje to zwiększenie kompresji powierzchni stawowych - a co za tym idzie tarcia, co w konsekwencji doprowadza do uszkodzenia chrząstki stawowej. Dlatego właśnie tak często problemy ze stawami zgłaszają osoby regularnie pracujące w niekorzystnych warunkach klimatycznych lub np. motocykliści, których w szczególności nadgarstki i kolana są narażone na wychłodzenie.

 • bogucjusz

  Oceniono 4 razy 4

  Dla gimbazy ten idiotyzm jest bardzo "trendy", podobnie jak te kretyńskie, podziurawione jeansy. Ogólnie obnoszenie się brakiem zdrowego rozsądku jest coraz bardziej modne.

 • w.s3

  Oceniono 3 razy 3

  to takie sprzężenie, wraz z podwijaniem nogawek zwija się mózg.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX