Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

mmr / Gazeta.pl
15.11.2017 10:17
Sam wyraz 'przeziębienie' sugeruje, że nabawiamy się tej nieprzyjemnej dolegliwości właśnie przez wychłodzenie organizmu. Zwykle to niesprzyjające warunki pogodowe obwiniamy o gorączkę, katar, kaszel i ból głowy. Na ile to właśnie zimno jest tutaj 'przestępcą'?

NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem. Wszystkie odcinki możesz obejrzeć tutaj.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • natassja

  Oceniono 57 razy 57

  Wersji do przeczytania znów nie ma? Naprawdę macie swoich czytelników i prenumeratorów za analfabetów? Wracamy do kultury obrazkowej...

 • mia.frufru

  Oceniono 38 razy 38

  Wersja do przeczytania:
  NA ZDROWIE – Czy chłód powoduje przeziębienia?
  Nadchodzi zima. Przeziębienie dopada dorosłych średnio cztery razy w roku. Dzieci chorują nawet trzykrotnie częściej. Panuje przekonanie, że przeziębienie to efekt wychłodzenia czy przewiania.
  Tymczasem to powszechne schorzenie jest wywoływane przez wirusy. Przenoszą się drogą kropelkową oraz bytują na zakażonych rzeczach. Najczęściej atakują nas rinowirusy, to sprawcy ponad połowy infekcji. Przez nie kichamy, kaszlemy, boli nas gardło i głowa.
  Mimo wszystko zimno może „pomóc” wirusom. Organizm wychłodzony jest mniej odporny. A wtedy drobnoustroje czują się jak u siebie. Ponadto zimą spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach. A w towarzystwie i zaduchu łatwo o zakażenie wirusem.
  Nie istnieje lek na przeziębienie, można tylko łagodzić objawy. Dolegliwości powinny ustąpić po około tygodniu.
  Czy chłód powoduje przeziębienia?
  Nie. Winne są wirusy.
  [Fragment kreskówki z napisami: „Nie wolno ci zmarznąć. Powiedz: >>Aaaa...<< Aaaaa! Masz gorączkę!!! To pewnie zwykłe przeziębienie.” po którym pojawia się plansza ze źródłami filmików w tle.

 • prinsik

  Oceniono 10 razy 8

  Duren od tego montazu pownien wylecec na zbity pysk.

 • calidris

  Oceniono 8 razy 6

  "Przepraszamy. Wideo nie zostało odnalezione." Czyli pozostajemy przy swojej wiedzy, że przeziębienie, owszem, jest powodowane przez zimno, a to - przez pompę zimna włączoną na Nowogrodzkiej (poprzednio stała na Rozbrat).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX