Czy lewoskrętna witamina C to zdrowotny hit? [NaZdrowie]

18.09.2017 11:51
Lewoskrętna witamina C święci tryumfy jako ta 'lepsza' odmiana kwasu askorbinowego. Jest rzekomo naturalniejsza, bardziej wartościowa, ogólnie rzecz biorąc - cudotwórcza. W związku z tym oczywiście więcej kosztuje. Czy jest tu jakiś haczyk? Oczywiście. Nawet całkiem spory.

NaZdrowie to nowy cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • Sam Sliding

  Oceniono 17 razy 11

  Tu chodzi o kirunek wykrzywiania gęby po przegryzieniu witaminy C. Dlatego ta jest akurat lewoskrętna.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 10 razy 10

  Witamina C to inaczej kwas l-askorbinowy. Kwas d-askorbinowy (drugi izomer) nie jest witaminą C, bo nie pasuje przestrzennie do enzymów organizmów żywych, przez co nie może normalnie pełnić swoich biologicznych funkcji. Kwas l-askorbinowy jest prawoskrętny (skręca światło spolaryzowane w prawo). Lewoskrętny jest natomiast izomer d, ten nieaktywny biologicznie. Pisanie więc o swojej witaminie C, jako tej najlepszej, wyjątkowej, bo lewoskrętnej, jest jedną wielką pomyłką: witamina C jest prawoskrętna i nie ma czegoś takiego jak lewoskrętna witamina C. Jest kwas l-askorbinowy, czyli prawoskrętny.

  Za: totylkoteoria.pl

 • takaprawda2015

  Oceniono 12 razy 6

  Jak na co dzień przechodzą bajki o PAMBUKU i Jezusku to i lewoskrętna witamina przejdzie.

 • ryslew2061

  Oceniono 10 razy 6

  Witamina lewo-przekrętna!

 • lukamipisze

  Oceniono 13 razy 5

  Oczywiscie nie ma lewoskrętnej wit-C, ale bzdurą i mitem jest twierdzenie ze dawka uderzeniowa nic nie daje.

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Uczeni radzieccy już dawno temu odkryli, że najwięcej witamin zawierają apteki.

 • donawan

  Oceniono 16 razy 2

  Lewoskrętna witamina C (kwas L-askorbinowy) wbrew temu co piszą w artykule jest tania bo kilogram tej witaminy w proszku(w czystej postaci) kosztuje ok, 40zł, sam wypróbowałem działanie tej witaminy w dawce uderzeniowej, miałem grypę i wysoką gorączkę, przygotowałem sobie cały dzbanek czystej zagotowanej wody wsypałem do tego dwie duże łyżki czystej witaminy C w proszku( kwas L-askorbinowy) i wypiłem to w ciągu dwóch godzin, na następny dzień nie było praktycznie objawów choroby, brak gorączki, kataru, bólu głowy, w normalnych okolicznościach bez tej witaminy męczyłem się z taką chorobą około tygodnia.

 • jezuitaitamta

  Oceniono 1 raz 1

  Witamina taka, siaka, owaka, produkty jakiegoś cwaniaka. Najlepszym lekarstwem na wszelkie dolegliwości jest zwykła, przegotowana woda. Wystarczy 2-3 krople ma szklankę wódki i każdy ból minie. A jakby nie minął, to dawkę należy po prostu powtórzyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX