Miał "nogi jak z waty", teraz normalnie chodzi. Pomogli bytomscy lekarze i "zęby rekina"

TVN24/x-news
30.03.2017 15:17
'Zęby rekina' pomogą ratować zdrowy kręgosłup. Nie chodzi jednak o prawdziwe zęby tych ryb, a o implanty przypominające je kształtem. Zostały stworzone przez polskich naukowców i mają pomóc w walce z kręgozmykiem, czyli ze schorzeniem polegającym na przesuwaniu się kręgów względem siebie. Implant umożliwia przywrócenie ich na właściwe miejsce i stabilizację. Okazało się, że nowa metoda jest bardziej efektywna, niż dotychczas stosowane śruby. Dodatkowo skraca ona czas rekonwalescencji.

- Jak chodziłem, to po prostu od pasa w dół taki gorąc mi wchodził, i to działało również na nogi. Po pewnym czasie już w ogóle nie umiałem chodzić, nogi miałem jak z waty. Nie dało się z tym żyć - opowiada pacjent Jan Chmiel.

Pomysłodawca implantu dr Lechosław Ciupik przyznaje, że inspiracją były dotychczasowe metody przeprowadzania tego typu operacji, które nie zawsze okazywały się skuteczne.

Zabieg polega na wprowadzeniu implantu pomiędzy kręgi. - Wprowadza się pewne elementy w tak zwaną oś obrotu segmentu ruchowego i na tym poziomie przemieszcza się kręgi. Ze względu na ostre wbicie się tych zębów w sąsiednie trzony, czyli kość, nie ma już możliwości przesuwania się - tłumaczył dr Jerzy Pieniążek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.
Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • muscaelatina

    0

    Dopiero teraz na to wpadli? Choroby kręgosłupa są w tym kraju bagatelizowane a ludzie mają z tego powodu depresję myślą nawet o samobójstwie. Z bólem kręgosłupa, owszem żyjesz ale co to za życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX