Nigdy tego nie mów starzejącym się rodzicom

scenariusz: Eliza Dolecka, montaż: Damian Bryła
04.01.2017 14:29
Jesteś po czterdziestce? Wciąż intensywnie pracujesz, zajmujesz się dziećmi, a już coraz częściej twoi rodzice wymagają opieki i pomocy. Tak trudno się dogadać. Niby słowa to tylko słowa, a jednak mogą zranić, rwać więzi...

'Zrobię to szybciej'. 'Nie masz przyjaciół w swoim wieku?'. 'Dom opieki to najlepsze wyjście': i wiele, wiele innych. Proste, pozornie poprawne zdania, a jednak dla bliskich znaczą więcej, niż chcesz. Często coś innego niż zakładałeś.

Można kogoś skrzywdzić, mówiąc: 'kocham cię'? Tak, jeśli brzmi jak wymówka, ucieczka, wtedy, gdy nie masz czasu.

Twoi rodzice widzą, że się starzeją. Nie mogą pogodzić się z tym, że są coraz wolniejsi, mniej sprawni. Chcą czuć się potrzebni, a zarazem nie godzą się, gdy traktujesz ich jak dzieci, które 'muszą' brać leki, zostać z wnukiem, 'coś ze sobą zrobić'.

Nie ma prostej recepty, która pomoże w pełni się zrozumieć. Zastosowanie zasad z naszego filmu to tylko coś na dobry początek.

Warto przeczytać wywiad z psycholog Karoliną Jurgą, na co dzień pracującą z osobami starszymi. W nim konkretne podpowiedzi, jak rozmawiać, żeby być dobrze zrozumianym i osiągnąć efekt, nawet w tak trudnych sprawach, jak zatrudnienie pomocy domowej czy decyzja o przeniesieniu do domu opieki

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • d.alexa

    0

    Znalezienie się w roli opiekuna tych, którzy do niedawna się opiekowali, też nie jest łatwe. :)
    Najgorszy chyba jest lęk, o rodziców i o siebie bo obok rosnących dzieci, to starzejący się rodzice na równie pokazują, że jesteśmy... śmiertelni. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX