Oksytocyna: hormon, który niszczy stałe związki?

Eliza Dolecka, Julia Karasiewicz, czytał: Błażej Grygiel
19.05.2016 19:18
Miał być niezobowiązujący romans. Jest dramat. Czasem po skoku w bok bezbolesny powrót do stałej relacji jest niemożliwy. Winna oksytocyna?

Oksytocyna to hormon, który odgrywa kluczową rolę przy zapłodnieniu, akcji porodowej i powrocie do formy po porodzie ciężarnej... Okazało się, że ma też znaczący wpływ na nasze relacje. Według licznych badań wyrzut OKSYTOCYNY podczas fizycznego zbliżenia może sprawić, że zapragniemy związać się na dłużej z kimś, kto miał być 'przygodą'.

Podczas orgazmu wydzielana jest oksytocyna, hormon dokrewny produkowany w podwzgórzu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ile i dlaczego? Nie wiemy dokładnie. U panów może ją zneutralizować testosteron i wówczas on bez trudu powie: to był tylko seks. U niej, gdy dawka hormonu jest wyjątkowo duża, pojawiają się marzenia o ślubie, dzieciach, wspólnej przyszłości... Niewykluczone, że to właśnie oksytocyna sprawia, że kobieta ?zapomina? o antykoncepcji...

Wiadomo zarazem, że mężczyźni zaspokojeni fizycznie, doładowani oksytocyną, są lepszymi ojcami i mężami, czyli gejzer namiętności może prowadzić do szczęśliwej codzienności. Oksytocyna ma też ciemną stronę. Jaką? Zobacz koniecznie.

Dla tych, co wolą czytać, jeszcze więcej o oksytocynie Tajemnice oksytocyny

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • genocidezionism

    Oceniono 3 razy -3

    To qu... niszcza zwiazki bo hormony im mozgu nie ograniczaja. A jeszcze jak qurqa ma male dzieci to juz pelny dramat. Od nieodpowiedzialnej qu... zachowaj nas.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX