Profilaktyczne odrobaczanie ludzi: dziwna moda czy konieczność?

Dzień Dobry TVN/x-news
23.03.2016 20:37
Skoro co kilka miesięcy odrobaczamy psa czy kota, tym bardziej powinniśmy odrobaczać małe dziecko? Ekspert dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia, kiedy warto to zrobić, na jakiej podstawie i ile jest prawdy w twierdzeniu, że badania na obecność pasożytów są niewiarygodne.

Kiedy czujesz się zmęczony i masz wory pod oczami, przede wszystkim się wyśpij - zachęca specjalista i przypomina, że pasożyty w pierwszej kolejności powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli bóle brzucha, biegunki czy zaparcia, więc wyjaśnianie ich obecnością wszelkich problemów ze zdrowiem to przesada. Zwłaszcza, że leki, które pozwalają pasożyty pokonać, nie są obojętne dla zdrowia i branie ich profilaktycznie może spowodować więcej szkód niż przynieść korzyści.

Oczywiście, jeśli mamy zwierzę w domu, ryzyko zarażenia pasożytami rośnie, jednak nie jest duże, jeśli pies czy kot nie ma okazji żywić się padliną i jest regularnie odrobaczany. Często zapominamy, że łatwiej o toksoplazmozę w wyniku spożycia niedogotowanego mięsa niż zarażenia od kota, a wiele zwierzęcych pasożytów rzadko atakuje ludzi.

Jakie badania warto wykonać, by wykluczyć chorobę pasożytniczą? Kiedy można ją podejrzewać? Jak leczyć? Zobacz.

Dla tych, co wolą czytać: więcej o chorobach roznoszonych przez zwierzęta domowe

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • rumpa

  0

  A czasem to nie jest tak, że brak pasożytów jest wiązany na przykład z astmą?

 • theartsby

  Oceniono 7 razy -5

  Beta karoten jest bardzo zdrowy, ale trzeba uważać na dawki. Poczytajcie sobie o nim więcej tutaj:arturtopolski.pl/beta-karoten-uzupelnianie-profilaktyka/

 • beti76-03

  Oceniono 41 razy -31

  Ja robiłam badania na żywej kropli krwi w szczecinie - www.bioskan.pl i jestem bardzo zadowolona, pomimo faktu, że mam dośc dużo pasożytów i grzybów. Babki poleciły mi vernikadis, paraprotex i liquid chlorophyll. Mam do nich wrócic na badanie powtórne po 2 miesiącach, ale muszę przyznac, że czuję się lepiej no i nie wybudzam się w nocy. Nie wiem, czy to ma wpływ ale chyba tak. Jak sądzicie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX