Profilaktyczne odrobaczanie ludzi: dziwna moda czy konieczność?

Dzień Dobry TVN/x-news
23.03.2016 20:37
Skoro co kilka miesięcy odrobaczamy psa czy kota, tym bardziej powinniśmy odrobaczać małe dziecko? Ekspert dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia, kiedy warto to zrobić, na jakiej podstawie i ile jest prawdy w twierdzeniu, że badania na obecność pasożytów są niewiarygodne.

Kiedy czujesz się zmęczony i masz wory pod oczami, przede wszystkim się wyśpij - zachęca specjalista i przypomina, że pasożyty w pierwszej kolejności powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli bóle brzucha, biegunki czy zaparcia, więc wyjaśnianie ich obecnością wszelkich problemów ze zdrowiem to przesada. Zwłaszcza, że leki, które pozwalają pasożyty pokonać, nie są obojętne dla zdrowia i branie ich profilaktycznie może spowodować więcej szkód niż przynieść korzyści.

Oczywiście, jeśli mamy zwierzę w domu, ryzyko zarażenia pasożytami rośnie, jednak nie jest duże, jeśli pies czy kot nie ma okazji żywić się padliną i jest regularnie odrobaczany. Często zapominamy, że łatwiej o toksoplazmozę w wyniku spożycia niedogotowanego mięsa niż zarażenia od kota, a wiele zwierzęcych pasożytów rzadko atakuje ludzi.

Jakie badania warto wykonać, by wykluczyć chorobę pasożytniczą? Kiedy można ją podejrzewać? Jak leczyć? Zobacz.

Dla tych, co wolą czytać: więcej o chorobach roznoszonych przez zwierzęta domowe

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • rikol

  Oceniono 11 razy 11

  Co za głupoty. Pasożytami czlowiek zaraża się jedząc warzywa i owoce. To tam są jaja pasożytów. Nawet na umytych warzywach jakieś jaja mogą być.

 • Oceniono 7 razy 3

  Takiego specjalisty "hadko słuchać". Przecież to kompletny ignorant - nie jadasz padliny to nie masz robaków, pies nie gania po lesie, to wolny od zakażeń. Z pewnością uważa, że badania pokazujące olbrzymią skalę zarażeń pasożytami są czystym wymysłem. Dzisiaj nie potrzeba wielkiego wysiłku aby obejrzeć filmy czy wysłuchać ludzi którzy na co dzień zajmują się problemem helmintów. Wnioski musi jednak każdy wyciągnąć sam. Ja wolę od czasu do czasu zaryzykować i "podtruć się" lekami p.pasożytniczymi niż żeby mnie truły swoim metabolizmem robaki.

 • ela19750

  Oceniono 13 razy 1

  Człowiek się nie zaraża. Pasożyty były są i będą, bo tak jest świat stworzony. Czy ktoś się pytał ściany skąd zaraziła się grzybem? Nie! bo jak będzie w domu wilgoć zimno i brak cyrkulacji powietrza to grzyb się zrobi niewiadomo skąd a jak ocieplimy chałupę zrobimy wentylację i bedziemy dbać o jednakową temperaturę to grzyba nie będzie. Grzyb na ścianie to taki sam pasożyt jak wszystkie inne więc porównanie może być zwłaszcza jak ktoś walczy z nim to wie że samo wymalowanie środkiem grzybobójczym nie wystarczy bo nie dość że strujemy domowników to problem szybko powróci. Z naszymi organizmami jest tak samo, jeśli stwarzamy warunki to one się mnożą z całą plejadą skutków ubocznych. A ponieważ ściągamy z supermarketów wysokoprzetworzone papu: humanizowane, homogenizowane, liofilizowane, UHT, GMO itd... I ogólnie całą tablice Pana M. to problem zachwianej równowagi miedzy pasożytami a przeciwciałami będzie nas boleśnie dotykał. Farmakoterapia pozornie zlikwiduje pasożyty niszcząc przy okazji równowagę w naszym organizmie ale na chwilę. Jeśli nie zmienimy trybu życia i tego co pakujemy do żołądka to pasożyty będą w nas sie mnożyć na potęgę tak jak ten grzyb u Grażyny na ścianie bo jej Janusz nie ocieplił chałupy i opału nie kupił ;). Pamiętajcie że my ludzie też jesteśmy pasożytami dla naszej matki ziemi namnożyliśmy się, wydalamy produkty uboczne które ją zatruwają. Czyjeś sny o depopulizacji mogą się ziścić. Skończymy jak te robaczki po odrobaczaniu. A puki co pamietajmy żeby nie jeść nic białego (mąka cukier mleko sól) za to dużo zgniłego (fermenty oczywiscie kiszonki kiszonki). Pozdrawiam wszystkich walczących z wiatrakami.

 • theartsby

  Oceniono 12 razy -8

  Beta karoten jest bardzo zdrowy, ale trzeba uważać na dawki. Poczytajcie sobie o nim więcej tutaj:arturtopolski.pl/beta-karoten-uzupelnianie-profilaktyka/

 • beti76-03

  Oceniono 65 razy -53

  Ja robiłam badania na żywej kropli krwi w szczecinie - www.bioskan.pl i jestem bardzo zadowolona, pomimo faktu, że mam dośc dużo pasożytów i grzybów. Babki poleciły mi vernikadis, paraprotex i liquid chlorophyll. Mam do nich wrócic na badanie powtórne po 2 miesiącach, ale muszę przyznac, że czuję się lepiej no i nie wybudzam się w nocy. Nie wiem, czy to ma wpływ ale chyba tak. Jak sądzicie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX