Nowa piramida zdrowego żywienia. Co się zmieniło?

Dzień Dobry TVN/x-news
26.01.2016 00:23
Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie opublikował nową piramidę żywienia i aktywności fizycznej. Realnie nie jest nowością: starą skutecznie obalił 15 lat temu harwardzki uczony prof. Walter Willett. Zatem: jakieś zaskoczenie?

Pamiętacie z poradni zdrowia czy podręczników starą piramidę żywienia? Opracował ją Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i przez lata obowiązywała niemal na całym świecie.

A potem okazało się, że Amerykanie są chorobliwie otyli i niewykluczone, że sprzyja temu także stosowanie oficjalnych zaleceń żywieniowych. Piramida została dosłownie rozniesiona w pył. Dlaczego zatem nowa IŻiŻ pojawia się dopiero teraz?

Wersji nowej piramidy było wiele. Różniły się w szczegółach, sporo czasu zajęło uwiarygodnienie badaniami sugerowanych zmian. Niektóre kwestie (wartość odżywcza mleka, jedzenie ryżu) okazały się prawdziwymi punktami zapalnymi. Zarazem: nowe zalecenia pojawiały się co roku, ale dopiero teraz przyjęły kształt wiarygodnej, pełnej piramidy, która powinna przetrwać lata.

Jej zupełnie nowym elementem jest aktywność fizyczna (stąd nawet zmiana nazwy). Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jest teraz podstawą. O tym mówi się od lat.

Co jeszcze się zmieniło? Na co zwracać szczególną uwagę? Zobacz!

Dla tych, co wolą czytać:
Dieta Willetta

Nowa piramida i wynikające z niej zasady

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o: