Witamina C: źródło młodości i energii

Eliza Dolecka, Julia Karasiewicz
20.01.2016 14:41
Wierzysz, że witamina C głównie wspomaga odporność, a jej najlepszym źródłem są cytrusy? Mało o niej wiesz!

Kwas askorbinowy, znany bardziej jako witamina C, bierze udział w produkcji kolagenu, więc wspiera twoje kości, ścięgna i chrząstki.

Poprawia elastyczność skóry i przeciwdziała jej przedwczesnemu starzeniu. Zwalcza wolne rodniki i zapobiega powstawaniu nowotworów.

Usprawnia przepływ informacji między komórkami nerwowymi... Zapotrzebowanie na witaminę C rośnie wraz z wiekiem. Dziecku wystarcza ok. 40 mg na dobę. Osoba dorosła potrzebuje już codziennie ok. 100 mg kwasu askorbinowego. Palisz papierosy? Potrzebujesz nawet 200 mg.

Czy oznacza to, że kwasem askorbinowym można faszerować się bezkarnie, bo jak mówi ludowa 'mądrość': 'nadmiar wysikasz'? Niestety, mogą ucierpieć nerki.

Witaminę C najlepiej zapewnić w formie naturalnej - wówczas nie zaszkodzi. Najlepsze źródła to cytrusy? Dzika róża, papryka czy czarne porzeczki biją je na głowę zawartością witaminy.

A jak objawia się niedobór? Podpowie ci Kłapouchy i pewien kaczor. Zobacz także, w jakich warzywach szukać kwasu askorbinowego.

Dla tych, co wolą czytać: wszystko o witaminie C

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  Oceniono 2 razy 2

  Jest różnica między kwasem a witaminą C. Jest też różnica między witaminą C lewo i prawoskrętną., jest też w końcu ZASADNICZA różnica między witaminą C naturalną a sztucznym ekstraktem laboratoryjnym.To , co wypisują producenci leków na opakowaniach by zachęcić do kupienia ich produktu woła o pomstę do nieba, a przynajmniej o SANEPID !
  Naturalnej witaminy C nie można przedawkować ! Tu matki mogą być spokojne o swoje dzieci. Najwięcej naturalnej witaminy C znajduje się w aceroli ( wiśnia) i dzikiej róży, kapuście.
  Istotne jest przyjmowanie witaminy C, podczas choroby , w równych odstępach czasu, nie tylko raz dziennie , gdyż witamina ma właściwości połowicznego rozpadu a tylko stała podwyższona ilość tej witaminy ma właściwości terapeutyczne. Witamina C potrzebuje WODY,
  więc pić , pić i jeszcze raz pić podczas zażywania witaminy w formie sproszkowanej.
  UWAGA! Nadmiar sztucznego kwasu askorbinowego może doprowadzić do zakwaszenia organizmu i np.uszkodzenia wątroby. Witamina C obok wody lubi towarzystwo witaminy D.
  Przy leczeniu wszelkiego rodzaju chorób witamina C to podstawa, "starter" od którego powinno zaczynać się wszelkie leczenie, bez względu na dolegliwości.
  Konia z rzędem temu kto odróżni w aptece prawdziwą witaminę C od substytutu.

 • vitilife.com

  0

  LIPOSOMALNA WITAMINA C w PŁYNIE – cząsteczki witaminy C w liposomach (otoczce lipidowej). Ogromny postęp w zarówno skuteczności jak i efektywności uzupełniających składników odżywczych!

  Składniki: 
  woda oczyszczona, Kwas L-askorbinowy (wit C lewoskrętna) 100g ( 100000 mg ), emulgator: lecytyna z nasion słonecznika 90g ( 90000mg ).
  Nie zawiera substancji konserwujących. Nie zawiera: cukru, skrobi, sztucznych aromatów, barwników, składników pochodzenia zwierzęcego, składników mlecznych, pszenicy, glutenu, drożdży.

  Zawartość netto:
  500 ml (115 porcji)

  Sposób użycia:
  Profilaktyczna zalecana dzienna porcja – 1 łyżka (ok. 800mg wit C )

  UWAGA: Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce , po otwarciu w ciągu 21 dni spożyć.

  Kuracja:
  Przeprowadzenie kuracji powinno być poprzedzone tak zwana kalibracją, która polega na określeniu maksymalnej dawki produktu, jaką nasz organizm ma zapotrzebowanie w danej sytuacji zdrowotnej. W tym celu należy zażyć 4 duże łyżki równo co półgodziny, aż do wystąpienie efektu jelitowego (biegunka). Wszystkie dawki należy odnotować. Ilość jaką w ciągu tego czasu został przyjęta jest maksymalną ilością nasycającą.
  Kurację należy zacząć od odjęcia 20% od obliczonej maksymalnej dawki nasycającej ( w celu niedopuszczenia biegunki). Tą ilość dawek obliczoną i pomniejszoną o 20% należy rozłożyć na 3 lub 4 równe porcję przyjmowane w równych odstępach czasu wciągu całego dnia najlepiej przed posiłkiem ok. 15-20 min. Po wystąpieniu następnego efektu jelitowego ponownie obniżamy dawkę o 20% i tak postępujemy do obniżenia dawki do połowy którą rozpoczęliśmy , wówczas kuracja jest zakończona.

  Liposomalna witamina C firmy NOVENDI
  to w 100% NATURALNA CERTYFIKOWANA LIPOSOMALNA WITAMINA C bez GMO Z NATURALNĄ TŁOCZONĄ NA ZIMNO LECYTYNĄ Z NASION SŁONECZNIKA BEZ GMO I GLUTENU
  Liposomalna witamina C jest znacznie efektywniej przyswajalna niż tradycyjne metody dostarczania tej witaminy. Jej wchłanialność przekracza 70% podczas, gdy zwykła witamina C jest przyswajana w około 19%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX