Plamienia po stosunku: skutek groźnej choroby czy kiepskiej gry wstępnej? Ginekolog wyjaśnia

Eliza Dolecka
24.11.2015 13:28
Jeśli regularnie chodzisz do ginekologa i przechodzisz zalecane badania, raczej nie musisz się przejmować, gdy po stosunku zaobserwujesz niewielkie krwawienie. Jeśli jednak nie pamiętasz, kiedy przechodziłaś ostatnią cytologię i od lat nie byłaś u lekarza, tego objawu nie możesz zlekceważyć - przekonuje dr nauk med. Marzena Dębska, ginekolog położnik.

Rak szyjki macicy, odpowiednio wcześnie rozpoznany, jest w pełni uleczalny. Polki jednak są nieprzemakalne, konsultacji lekarskich unikają i wciąż co roku umiera spore miasto kobiet z powodu tej choroby.

Rak szyjki macicy nie musi wywoływać żadnych objawów przez wiele lat, gdy powoli się rozwija. Badania trzeba robić nawet, gdy 'nic się nie dzieje'. Gdy objawy są, to już sygnał alarmowy. Prawdopodobnie wciąż możliwe jest skuteczne leczenie, ale ważne, by podjąć je jak najszybciej.

Plamienie czy krwawienie z pochwy po stosunku nie musi być objawem raka szyjki macicy. Zarazem na pewno jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem.

Nawet kobiety, które dbają o swoje zdrowie, nie powinny lekceważyć takiego objawu. Jest krępujący, odbiera radość z seksu, często wiąże się z innymi dolegliwościami (bólem, dyskomfortem).

Najczęściej wystarcza dłuższa, staranniejsza gra wstępna i użycie lubrykantów, które wspomogą naturalne nawilżenie pochwy.

Dla tych, co wolą czytać:
więcej o plamieniach z pochwy po stosunku
więcej o suchości pochwy

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o: