Tętniaki mózgu: częstsze niż sądzisz. Jak ocalić życie?

Dzień Dobry TVN/x-news
06.10.2015 08:50
Tętniaki mózgu są stosunkowo łatwe do wykrycia i powszechne. Ocenia się, że ma je nawet 5-10 proc. populacji. Jak uspokaja jednak specjalista: nie każdy tętniak musi pęknąć lub być zaraz operowany. Tu już sporo zależy od nas.

Tętniak powstaje wówczas, gdy jedna z warstw budujących tętnicę w jakimś miejscu ulegnie osłabieniu. Płynąca pod ciśnieniem krew wypycha na zewnątrz osłabiony fragment tętnicy, tworząc uwypuklenie, które z czasem powiększa się i może pęknąć. Tętniaki powstają najczęściej na dużych naczyniach tętniczych u podstawy mózgu. Jakie sygnały organizmu powinny nas zaniepokoić? Na pewno zawroty głowy, silny ból, wymioty, zaburzenia widzenia, nudności..

Tętniak przez dłuższy czas może nie dawać wyraźnych objawów lub wskazywać na inny, mniej poważny problem. Skoro pozwala go wykryć rezonans magnetyczny bądź tomografia komputerowa, może warto wykonywać te badania profilaktycznie, gdy należysz do grupy ryzyka pęknięcia tętniaka?
Jakie są grupy ryzyka? Czy każdy tętniak kwalifikuje się do leczenia i w jakich okolicznościach dochodzi do pęknięcia? Cukrzyca gorsza od narkotyków? Zobacz!

Dla tych, co wolą czytać: więcej o tętniaku mózgu

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • kastoripollux

  Oceniono 17 razy 17

  Mnie się czasem w głowie kręci i to tak, że w łóżku muszę się trzymać bo wydaje mi się, ze spadnę. Poszedłem do swojego lekarza rodzinnego, mówię mu jakie mam objawy a on, że nic mi na to nie poradzi i odesłał mnie z kwitkiem. Nie zaproponował wyżej wymienionych badań. Fajna ta służba zdrowia. Proponujecie badania profilaktyczne i rozumiem, że oczywiście płatne. Może byście podali ile to kosztuje.

 • emilly_davisson

  Oceniono 3 razy 3

  Taak. I jak się usuwa taki tętniak z mózgu, kiedy już się zapłaci prywatnie za te koszmarnie drogie tomografie i inne ? Ano, nijak. A ryzyko, że podczas operacji (jeśli ona w ogóle wchodzi w grę, ze względu na położenie tętniaka) jest olbrzymie - sięga kilkudziesięciu %. Za to jak mamy już pewność to powinniśmy żyć oszczędnie, nie podnosić ciężarów, nie przemęczać się, załatwić do końca swoje sprawy ziemskie i ... czekać.

 • 1asdfghjk

  0

  malformacja mózgu co to jest?

 • 1asdfghjk

  0

  Malformacja mózgu co to za choroba?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX