Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Eliza Dolecka, Maciej Markiewicz
24.08.2015 10:26
Proste triki, a mogą wiele zmienić. Ludzki kręgosłup to konstrukcja sprężysta, odporna i cierpliwa. Jeśli jednak codziennie nadmiernie ją obciążasz, w końcu dokuczy. Bardzo dotkliwie: ból pleców (ale także nóg, rąk, szyi, głowy) bywa naprawdę uciążliwy, nawet jeśli jeszcze nie masz trwałych zmian zwyrodnieniowych

Kręgosłup z wiekiem się zużywa. To proces naturalny i nieuchronny. Problem w tym, że większość z nas odczuwa dolegliwości przedwcześnie, na własne życzenie. Zaniedbując codzienną aktywność fizyczną czy narażając go na dźwiganie ponadprogramowych kilogramów, sprawiamy, że system ochronny (choćby mięśnie) zawodzi. Wieloletnie zaniedbania pozornie niełatwo naprawić. Zarazem system kostno-stawowy wymaga od nas niewiele i czasem drobne zmiany mogą znacznie poprawić sytuację.

W zasadzie wszyscy wiemy, czego kręgosłupowi trzeba. Prawidłowa postawa to coś, o czym uczą nas już w podstawówce. Zarazem: na co dzień o nich zapominamy. Są też drobne triki (przy podnoszeniu ciężarów, noszeniu zakupów czy torby z laptopem), które chronią skutecznie nie tylko przed pogłębianiem wad, ale nawet groźnymi urazami.

Zobacz, jak łatwo zadbać o kręgosłup i o co cię prosi przy najprostszych czynnościach.

Dla tych, co wolą czytać, poszerzona wersja artykułowa.
W niej także o tym, jak bezpiecznie wstawać, co robić po przebudzeniu, jak przygotować wygodne miejsce do spania, itd.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • ryanmdusa

  Oceniono 6 razy 4

  "Proste triki"?
  Brzmi jak porady dla bywalcow agencji towarzyskiej.

 • gaaaab

  Oceniono 5 razy 3

  Dzielny bądź, zbieraj złom... :-D Ludzie! To są popularne i znane pierdoły. Bóle kręgosłupa wymagają ĆWICZEŃ a czasem (na szczęscie rzadko) jedynym wyjściem jest operacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX