Pulmonolog: jeśli jest cień podejrzenia zatoru płucnego, pacjent powinien mieć wykonane badania diagnostyczne

TVN24/x-news
05.08.2015 13:05
Ze względu na to, że zator może wystąpić na terenie rozległym, jakim są płuca, nawet, gdy jest duży, u osoby zdrowej i młodej może dawać bardzo skąpe objawy - przekonuje pulmonolog dr hab. Bogdan Hajduk.

Nagła duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie... Nagłe zasłabnięcie, wreszcie zatrzymanie krążenia: mogą być pierwszymi objawami - przekonuje specjalista.

Zator płucny mieści się w pojęciu tzw. żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej - wyjaśnił pulmonolog, odnosząc się do nagłej śmierci najbogatszego Polaka Jana Kulczyka. Przypomniał również, że jeżeli istnieje choćby cień podejrzenia wystąpienia zatoru tętnicy płucnej, pacjent powinien mieć wykonane badania diagnostyczne przed planowanymi operacjami.

Dla tych, co wolą czytać:

więcej o zatorze płucnym

więcej o możliwych przyczynach bólu w klatce piersiowej

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • okobar79

  Oceniono 73 razy 71

  "Dla tych, co wolą czytać: "

  to jest ktokolwiek kto woli oglądać na waszych stronach filmiki?

 • mgrzemow

  Oceniono 31 razy 29

  Krakowski SOR na Kopernika. Mam prywatnie zrobione badanie d-dimery z wynikiem w kosmosie (jeżeli dobrze pamiętam 3000 przy normie 100). Do tego w ostatnich dniach objawy jak przy zapaleniu płuc i paskudne zdjęcie płuc z płynem w opłucnej. Lekarka: "eee - tak może wyjść i bez zatorowości, zapiszę panu antybiotyk". Moja kuzynka lekarka znająca się na rzeczy przez telefon: "co ona ku.... pi...!!!". Pani doktor łaskawie zgadza się na na tomografię z kontrastem. Po potwierdzeniu diagnozy: "no faktycznie zatorowość...". Zdrowia wszystkim życzę.

 • Maria Morawska

  Oceniono 20 razy 16

  Ja przez 2 tygodnie mówiłam lekarzom co mi jest bo w rodzinie miałam takie przypadki i nikt mi nie chciał wierzyć. Skończyło się dobrze, ale jakbym się nie uparła to kto wie jakby to się skończyło.

 • jack_flash

  Oceniono 8 razy 6

  'Nagła duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie... Nagłe zasłabnięcie, wreszcie zatrzymanie krążenia: mogą być pierwszymi objawami - przekonuje specjalista", a w poczatkowym akapicie - "..........może dawać bardzo skąpe objawy". Faktycznie nie ma o czym do domu pisac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX