Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Poradnik psychologiczny, MS, Karolina Korzętkowska, Filip Chmielewski
22.04.2015 00:42
'Weź się w garść' - to często powtarzana 'dobra rada' chorym na depresję. To błąd, który może przynieść więcej szkody niż pożytku, przekonują specjaliści. Dla odmiany o ewentualnym samobójstwie w ogóle nie rozmawiamy, bo to temat tabu, a powinniśmy...

W jaki sposób rozmawiać z bliskim chorym na depresję? Co robić i mówić, a czego się wystrzegać? Jakie błędy najczęściej popełniamy? Co pomaga w powrocie do równowagi? Tłumaczy Karolina Korzętkowska, psycholog kliniczny z Centrum Psychoterapii BEN MED w Warszawie, w naszym 'Poradniku Psychologicznym'.

Z pomocą specjalistów przygotowujemy dla was uproszczone, swoiste recepty, które mają ułatwiać komunikację w trudnych sprawach. Fakt, psychologia człowieka jest bardzo złożona i nie ma idealnych, łatwych przepisów. Zarazem tak często po prostu brakuje słów i popełniamy gafy wtedy, gdy są najbardziej niewskazane. Z pomocą ekspertów powinno być łatwiej wyciągnąć rękę do osoby w potrzebie.

Dla tych, co wolą czytać:
'Depresja w czasach kultu sukcesu. Pozwólmy sobie na słabość. Nie ma drogi na skróty'

Dołącz do Zdrowia na Facebooku
Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • ao.a

  Oceniono 36 razy 32

  Pewnie tekst "Weź się w garść" przy depresji jest tak samo trafiony jak "Nie przejmuj się, zrobisz sobie drugie" wypowiedziane do kobiety po stracie nienarodzonego dziecka, albo "Tam jej/mu lepiej" po śmierci kogoś bliskiego. Wszystkie z nich są do d...

 • kac

  Oceniono 25 razy 15

  Jak wspierać ? Wysłać szybko do lekarza, i to lekarza psychiatry a nie psychologa czy psychoanalityka. Depresja to ciężka choroba i nieleczona często kończy się samobójstwem.

 • titta

  Oceniono 9 razy -5

  Mnie pomoglo solidne nawrzeszczenie (na mnie) poparte grozba odwiezienia do szpitala jesli natychmiast cos z soba nie zrobie. Stawia do pionu i pomaga odzyskac wlasciwy punkt widzenia. (na codzien nikt na mnie nie wrzeszczy, wiec byl to lekki szok).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX