Ludzki mózg czasem działa jak ABS. Czy wykorzystujemy jego potencjał w pełni

Dzień Dobry TVN/x-news
04.05.2015 10:06
Od czasu do czasu pojawiają się doniesienia, że mózg człowieka skrywa wiele tajemnic, a my nie umiemy wykorzystać w pełni jego potencjału. Nie do końca z tym poglądem zgadza się wybitny polski neurochirurg prof. Mirosław Ząbek.

Ile procent mózgu wykorzystujemy? Nie wiem czy nasz mózg jest tak sprawny, by mógł rozpracować ten mechanizm. Myślę, że nie znamy wszystkich możliwości, ale wykorzystujemy cały, chociaż nie naraz. To trochę jak ABS w samochodzie. Jest cały czas, ukryty, a dopiero w konkretnej sytuacji okazuje się niezwykle pomocny. Oczywiście, możliwe jest stymulowanie mózgu, by zmusić go do określonego wysiłku, naprawy. Stymulacja jest możliwa za pomocą substancji chemicznych, ale także zabiegów neurochirurgicznych i dziś wykorzystujemy te możliwości w medycynie.

Prof. Mirosław Ząbek to jeden z najwybitniejszych polskich neurochirurgów. Jest Ordynatorem Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie i Kierownikiem zespołu Gamma Knife, który wykonuje skomplikowane operacje neurochirurgiczne bez użycia klasycznego noża.

Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. Pierwszy w tej części Europy, wspólnie z neurochirurgami z Francji, przeprowadził operację wszczepienia stymulatora mózgu w leczeniu dystonii. Pierwszy w tej części Europy przeprowadził operację wszczepienia elektrod do głębokich struktur mózgu w zespole Tourette'a. Pierwszy w Polsce, wspólnie z neurochirurgami z USA, przeprowadził serię operacji głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu choroby Parkinsona. Wykonał ok. 3000 operacji tętniaków mózgu.
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX