Zabójcze mity o grzybach

Eliza Dolecka, Krzysztof Hautz, czyta: Błażej Grygiel
10.09.2014 15:23
Co roku śmiertelne ofiary i co roku te same 'mądrości'. Gotowane grzyby nie zabiją... Najbardziej trujące są gorzkie... Wystarczy wrzucić grzyby do mleka, by znaleźć te groźne... Znacie? Wierzycie? To obejrzyjcie.

Jesteście przekonani, że bez trudu odróżnicie kanię czy gąskę od muchomora. Żaden grzyb nie ma dla was tajemnic? Grzybiarz jest czasem jak saper - myli się raz. Ci, którzy wiedzą, że nie znają się na grzybach, nie zbierają 'blaszkowych'.

Sprawcy zatruć pokarmowych, prowadzących do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby, a nawet śmierci, to przede wszystkim ci, co uważają się za 'znawców'. Niejednokrotnie robią krzywdę nie tylko sobie, ale także dzieciom (mniej odpornym na toksyny), a nawet obcym ludziom, kupującym grzyby od przypadkowych sprzedawców. Poznaj mity, zapamiętaj.

Dla tych, co wolą czytać, wersja artykułowa W niej także o zasadach bezpiecznych zbiorów. Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy grzyboznawcy Wiesławowi Kamińskiemu, autorowi portalu NaGrzyby.pl.
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • eliza-redakcja

  Oceniono 46 razy 8

  Państwo serio o tej mapie? Materiał jest o tym, żeby ludzie nie truli się idiotycznie. To wideo o grzybach i mitach. Mapa obrazuje (PRAWIDŁOWO!) terytorium występowania wymienianych gatunków, a nie wpływy polityczne. Miał fantazję Autor, doceniamy Państwa spostrzegawczość, ale bez przesady. Kluczowe jest, żeby ludzie przestali przez grzyby umierać. Serio

 • citiab

  Oceniono 148 razy 126

  hmm ciekawa mapa europy na końcu filmiku, już albo jeszcze nie aktualna ;))

 • ordynus24

  Oceniono 43 razy 41

  Moim ulubinym grzybem jest podgrzybek brunatny.Raczej ciężko jest go pomylić z trującym muchomorem.

 • scelidozaur

  Oceniono 43 razy 31

  To nie jest stara mapa, tylko nowa, będzie obowiązywać od końca 2015 r.

 • freya

  Oceniono 46 razy 30

  Mapa śliczna! Uwielbiam stare mapy;)
  A co do grzybów, to już widać skutek straszenia kaniami (że takie podobne do sromotników) - byłam w środę na grzybach i wszystkie kanie stratowane.
  Chociaż może to i lepiej... Skoro ludzie nie odróżniają kani od muchomora sromotnikowego.

 • tornemorgren

  Oceniono 35 razy 23

  W Polsce jest jeden naprawdę trujący grzyb -RYDZYK!

 • pan_polski

  Oceniono 21 razy 11

  ALE JAJA, SPÓJRZCIE NA KONIEC MATERIAŁU VIDEO I MAPKĘ, KTÓRĄ ZAMIEŚCILI. NIE MA NA NIEJ PAŃSTWA POLSKIEGO, POLSKA JEST PODZIELONA POMIĘDZY ROSJĘ A NIEMCY!!! ALE JAJA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX