Jak usunąć kleszcza?

źródło: kleszczeinfo.pl
11.06.2014 08:06
Wyjaśnia Marta Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

więcej informacji o kleszczach: kleszczeinfo.pl
Więcej o:
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • halev

  Oceniono 88 razy 86

  Czytałam kiedyś artykuł o pladze kleszczy w Skandynawii (o ile mnie pamięć nie myli). W jakimś okręgu mieli naprawdę poważny problem i postanowili wytłuc paskudy, udało im się zmniejszyć populację o jakieś 80%. Jak? Ano głównymi żywicielami kleszczy są nornice, myszy polne i inne małe gryzonie. W okresie rozrodu porozkładano plastikowe rurki (chroniące przed deszczem) wypchane watą nasączoną środkiem kleszczobójczym. Myszy chętnie wykorzystały watę do budowy gniazd, jednocześnie wybijając sporą część populacji kleszczy. Proste, mało inwazyjne i co najważniejsze - skuteczne. Może by i u nas taka akcja?

 • szary212

  Oceniono 29 razy 17

  kiedy kleszcz się wbije, jest już za późno
  trzeba zapobiegać, a nie znowu leczyć skutki, czyli boreliozę - opryski, środki kleszczobójcze - chyba jakieś są, bo w PRL były? dlaczego nikt tego ie stosuje? jak jest inwazja komarów, to zaraz pryskają, ale kleszcze, które powodują stopniową degenerację organizmu są nietykane?lekarze nie mają pojęcia, jak leczyć boreliozę, a większość nie potrafi uwierzyć, że np. zapalnie osierdzia, czy demencja mogą być spowodowane boreliozą
  zamiast dawać porady jak mamy sami się leczyć przez internet,niech to cholerne państwo coś zrobi wreszcie z epidemią boreliozy!

 • gregoson

  Oceniono 22 razy 16

  Najlepsi w usuwaniu kleszczy są weterynarze. Mają do tego odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Nie ma w tym nic dziwnego bo zwierzaki łapią sporo kleszczy i weterynarze często je usuwają. Znacznie częściej niż pielęgniarki. Sam wiem ile mój kot przynosił kleszczy i spędzałem sporo czasu żeby go od nich uwolnić.

 • marl57

  Oceniono 14 razy 10

  Zestaw do usuwania kleszczy z zamrażaczem 30 dawek :
  kemizek.pl/Zestaw_do_usuwania_kleszczy_z_zamrazaczem_30_dawek-p5613.html
  TRIX LASSO DO USUWANIA KLESZCZY :
  archiwum.allegro.pl/oferta/trix-lasso-do-usuwania-kleszczy-na-kleszcze-nowosc-i3540922852.html
  - tych obu pozycji warto szukać, osobiście używam tej pętelki w długopisie -mój pies jest szczęśliwy :) dodam że nie jestem sprzedawcą zadnej z nich - jedynie użytkownikiem, ale max :) zadowolonym.

 • henrykkreuz

  Oceniono 12 razy 6

  jak zwykle brak najważniejszej informacji, że zarażają też babeszjozą, skutki zarażenia podobne są do raka krwi, ale lekarze w Polsce nawet nie wiedzą że są odmiany babeszjozy na które ludzie nie są odporni i umierają na raka krwi, który rakiem nie jest.

 • morfeusz_1

  Oceniono 7 razy 5

  Wiśta wio, łatwo powiedzieć nie stresuj kleszcza i pogłaszcz go po łapkach po wyjęciu ...
  W razie prewencji najlepiej na spółę ze swoim czworonogiem dla kurażu i sobie zaaplikować fixa, lub czasopisma muggą się popsikać, a jeżeli już nic nie pomoże to na dwie zdrowaśki do pieca się trzeba położyć ...
  W sumie krótko, zwięźle i na temat pani Marto - jestem pod wrażeniem i podam dalej, dzięki

 • ideefiks

  Oceniono 19 razy 5

  kleszcz posmarowany masłem lub olejem się zwyczajnie dusi i dlatego rzyga.
  z tym stresowaniem to tą miłą panią trochę poniosło... :)
  podobnie jak z "łapkami". łapki to ma kot. kleszcz ma odnóża...
  ale poza tym to materiał ok. i o dziwo bez reklamy. szok... ;)

 • lech.s

  Oceniono 23 razy 3

  A ja chętnie bym porozmawiał z p. Martą o czymś zupełnie innym...

 • natter-horn

  Oceniono 15 razy 3

  Skąd te kleszcze się biorą ? Jeszcze 10 lat temu nie spotykałem ich,a w ubiegłym roku wyciągałem ich ponad 80 .Ja nie żartuję czterokrotnie chorowałem już na boreliozę.W tym roku unikam lasu i wszelkich zarośli i mimo to jeden kleszcz się wpił do tego stopnia żeby go wyciągnąć musiałem rozcinać skórę.Niestety czuję że musze zrobić test.Jak wyciągąć kleszcza to nie jest istotne tylko skąd się to wzięło?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX