Sposoby na spocone stopy

Są sytuacje, gdy stopy po prostu muszą się spocić. Obuwie i skarpety wykonane z nieodpowiednich materiałów sprzyjają problemom

Są sytuacje, gdy stopy po prostu muszą się spocić. Obuwie i skarpety wykonane z nieodpowiednich materiałów sprzyjają problemom (Elvert Barnes, https://www.flickr.com/photos/perspective/, (CC BY 2.0))

Zbyt duża ilość potu wytwarzana przez organizm nie zawsze musi dotyczyć całego ciała. Bardzo często skupia się tylko w obrębie jednej z jego części. Najbardziej powszechnym problemem jest nadpotliwość stóp i chociaż stanowi wyjątkowo nieprzyjemną i dokuczliwą przypadłość można z nią skutecznie walczyć.
Wytwarzanie potu to naturalny proces służący nie tylko ochronie skóry przed bakteriami czy grzybami, ale pozwalający zapewnić ciału prawidłową temperaturę. Za jego wydzielanie odpowiadają dwa rodzaje gruczołów - ekrynowe (jest ich najwięcej) oraz apokrynowe. Proces ten zachodzi nieustannie, a świeży pot jest bezwonny. Dopiero aktywność znajdujących się na skórze bakterii nadaje mu charakterystyczny, często nieprzyjemny zapach.

Wyjątkowo brzydki zapach potu? Czasem to objaw choroby. Najczęstsze przyczyny

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nadmiar wydzielanego potu nazywany jest nadpotliwością lub hiperhydrozą. Schorzenie może dotyczyć całego ciała lub tylko jego poszczególnych partii, przede wszystkim stóp.

Stres, hormony, a może geny?

Nadpotliwość zazwyczaj aktywuje się między 20 a 30 rokiem życia, a przyczyny jej występowania mogą być bardzo różne. W większości przypadków związana jest z chorobą endokrynologiczną ( nadczynność tarczycy, choroby przysadki). Czasem pojawia się przy schorzeniach neurologicznych i stosowanymi w ich leczeniu farmaceutykami. Wzmożona aktywność gruczołów potowych bywa powiązana z niektórymi używkami, np. alkoholem, kawą lub papierosami. W niektórych przypadkach nadpotliwość ma podłoże genetyczne (przypadłość rozwija się już w dzieciństwie lub okresie dojrzewania) lub wzmaga się w bardzo stresujących sytuacjach. Nadpotliwość dotyka także kobiety w okresie menopauzy.

Aby potwierdzić chorobę, obok wywiadu z pacjentem, wykonuje się tzw. test Minora, czyli próbę jodowo-skrobiową. Dotknięte nadpotliwością partie ciała pokrywa się jodyną i zasypuje skrobią (mąka ziemiaczana). Ich zabarwienie na ciemny kolor nie pozostawia wątpliwości.

Spocone stopy: jak z tym walczyć?

W leczeniu nadpotliwości stosuje się przede wszystkim farmakologię tj. leki antycholinergiczne, przeciwmuskarynowe, beta-blokery oraz uspokajające. Jeśli dolegliwość jest wyjątkowo uciążliwa zaleca się jontoforezę . Wykorzystywany do przeprowadzenia zabiegu prąd elektryczny upośledza struktury odpowiedzialne za "przepływ" wytworzonego potu. Jednym ze sposób walki z nadpotliwością jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej, która paraliżuje (odwracalnie) gruczoły odpowiedzialne za jego wytwarzanie.

Czasem zdarza się, że środki doraźne i zabiegi nie przynoszą spodziewanych rezultatów. W takich sytuacjach wykonuje się sympatektomię lędźwiową. Polega ona na operacyjnym rozerwaniu połączenia nerwów i gruczołów potowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Pozwala to na uwolnienie się od choroby na maksymalnie trzy lata.

Spocone stopy: lepiej zapobiegać niż leczyć

Mimo że obfite pocenie nie jest zależne od nas i nie da się go kontrolować, można je znacznie złagodzić. Aby to zrobić należy pamiętać o:

- stosowaniu i przestrzeganiu zasad higieny (stopy należy myć codziennie, przy wysiłku fizycznym nawet kilka razy dziennie, i dokładnie osuszać)

- regularnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków (najlepiej tych mających w swoim składzie sole glinu, które bardzo skutecznie kontrolują ilość wytwarzanego potu, środki te stanowią także pierwszą pomoc przy łagodzeniu nadpotliwości)

- peelingu

- wybieraniu butów oraz skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów (te sztuczne mogą dodatkowo nasilać problem).

Wspólny urlop to test dla związku. Co wakacje razem mówią o waszej relacji?
1/8Wasze idealne wakacje:
Zobacz także
 • Trudno powiedzieć, nawet najbliższej osobie, że brzydko pachnie. Prawdziwy przyjaciel jednak to robi. Sami czasem przykrego zapachu nie czujemy, a może być objawem poważnej choroby Wyjątkowo przykry zapach potu? Poszukaj przyczyny
 • Trudno przegapić moment, gdy jesteś już na skraju wyczerpania nerwowego? Może i tak, ale się zdarza 4 oznaki, że jesteś zestresowany. Co mówi ci organizm i czy warto to ignorować?
 • Podstępny zabójca, jakim jest stres, czasem dopada nas w pozornie niegroźnych, prozaicznych sytuacjach 4 najczęstsze powody stresu
Komentarze (2)
Sposoby na spocone stopy
Zaloguj się
 • pull_up

  Oceniono 1 raz 1

  I jakie to sposoby?

 • 13mb

  Oceniono 9 razy -9

  JEŻELI NÓŻKA NERWOWO "LATA", POCI SIĘ ITD. TO KAŻDY LEKARZ DOBRY RODZINNY DA SKIEROWANIE DO NEUROLOGA I POŚLE DO PSYCHOTERAPEUTY. LUDZIE ZRÓWNOWAŻENI NIE MAJĄ SPOCONYCH NÓG !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX