Dopamina - czym jest?

Dopamina wpływa m.in. na prace mięśni oraz koordynacje ruchową

Dopamina wpływa m.in. na prace mięśni oraz koordynacje ruchową (Schutterstock)

Dopamina pełni funkcję neuroprzekaźnika. Jej działanie oraz funkcje uzależnione są od typu układu, w którym akurat się znajduje. Nieprawidłowe stężenie tej substancji w organizmie może być wiązane z chorobą Parkinsona lub pląsawicą Huntingtona. Znaczny wzrost poziomu dopaminy bywa łączony, przez niektórych badaczy, z wystąpieniem schizofrenii.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Dopamina to organiczny związek chemiczny zaliczany - podobnie jak adrenalina czy nadadrenalina - do tzw. katecholamin. Są to pochodne aminokwasów wytwarzane przez rdzeń nadnerczy oraz włókna układu sympatycznego. Niemal połowa z nich krąży we krwi połączona z białkiem osocza. Za uwalnianie dopaminy odpowiadają przede wszystkim neurony ośrodkowego układu nerwowego. Dopamina ulega syntezie w tkankach obwodowych (kanaliki nerkowe i nerkowe naczynia krwionośne, pęcherzyki płucne, trzustka oraz naczynia krwionośne płuc i serca ) i wykazuje tam aktywność autokrynną (tj. komórka sama wytwarza hormony, sama generuje informacje i sama je odbiera).

Dopamina: jak to działa?

Dopamina oddziałuje na organizm poprzez receptory zlokalizowane w błonie pre- jak i postsynaptycznej. Działanie dopaminy skupia się w obrębie trzech układów - pozapiramidowym, rąbkowym oraz w podwzgórzu. W zależności od tego w którym z nich się znajduje zmienia się jej działanie. Obecność tego związku w układzie pozapiramidowym odpowiada za napęd ruchowy, koordynację oraz napięcie mięśni. U osób z choroba Parkinsona obserwuje się znaczny niedobór dopaminy. W układzie rąbkowym, czyli limbicznym wpływa na procesy emocjonalne, tzw. wyższe czynności psychiczne (procesy poznawcze) oraz w bardzo niewielkim stopniu na procesy ruchowe. Obecność dopaminy w podwzgórzu umożliwia przede wszystkim regulację wydzielanych hormonów głównie prolaktyny oraz gonadotropin.

Dopamina: lek na nerki i serce

W niektórych przypadkach dopamina pełni funkcje leku, najczęściej w postaci kroplówki. Pomaga zwiększyć perfuzję nerek dzięki czemu udaje się uniknąć ostrej niewydolności tego narządu. Duże dawki dopaminy podwyższają ciśnienie tętnicze , a tym samym poprawiają kurczliwość mięśnia sercowego. Dlatego leki zawierające dopaminę podawane są pacjentom ze wstrząsem septycznym, kardiogennym, pourazowym, po operacji kardiochirurgicznej oraz w zaostrzeniu przewlekłej niewydolności krążenia. Podawana dożylnie nie przekracza bariery krew-mózg, przez co nie wywołuje uczucia euforii.

Dopamina: odpowiada za przyjemność?

Zdaniem niektórych badaczy duża część silnie uzależniających substancji w pewnym stopniu zwiększa wydzielanie dopaminy. Jednym ze związków zwiększających jej wydzielanie, a tym samym potęgującym poczucie szczęścia jest kokaina. Jednak przypisywane dopaminie zdolności wzmacniania i przenoszenia przyjemności nie znajdują jednoznacznego, naukowego potwierdzenia.Czytaj także:

Choroba Glińskiego - Simmondsa

Kortyzol

Dopamina - hormon motywacji do działania i poszukiwania wrażeń?

Przełom nadnerczowy

Estradiol

Komentarze (4)
Dopamina - czym jest?
Zaloguj się
 • elakaucz

  0

  ja jak kiedyś miałam depresję to najpierw dostałam leki, których działanie polegało na tym, że zwiększają właśnie poziom dopaminy w organizmie. niestety ta dopamina mi nie pomogła i trzeba było brać takie, które zwiększały serotoninę. dobrze, że teraz już jestem po terapii i okres brania leków dawno za mną:)

 • bogusiauw

  0

  "Podawana dożylnie nie przekracza bariery krew-mózg, przez co nie wywołuje uczucia euforii." - to mnie zainteresowało. jak w takim razie dostaje się wtedy do organizmu dopamina? co to jest bariera krew-mózg? bardzo fajny tekst, trochę się dowiedziałam, ale autor/autorka zakłada za dużą wiedzę czytelników i za mało tłumaczy!

 • popolupo777

  0

  dopamina jako lek? o tym jeszcze w sumie nie słyszałam. wiedziałam tylko, że to jeden z jakichś związków w organiźmie. ta gazeta to potrafi jednak czasem zaskoczyć:) tzn może nie zaskoczyć,a le czuję, że się nauczyłam czegoś nowego:)) na biologii w sumie trzeba było uważać, ale to mi chyba nie wyszło hihi.

 • Gość: maciek

  0

  piekne ksero wikipedii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Jednym z wytwarzanych przez nadnercza hormonów jest kortyzol, czyli hormon stresu Hormony nadnerczy - na co wpływają i jak działają?
 • Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na "uwolnienie" endorfin Endorfiny, czyli wewnętrzna morfina
 • Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej maja kłopoty z dopasowywaniem klocków oraz puzzli Co to jest integracja sensoryczna?
Więcej o anatomii człowieka: