Łagodny rozrost prostaty

Objawy

- wzrost częstotliwości oddawania moczu; osłabienie siły strumienia moczu oraz jego zwężenie i przerywanie; wykapywanie moczu

- wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza

Łagodny rozrost prostaty rozwija się stopniowo u większości mężczyzn, dając znać o sobie zwykle po 50. roku życia. Ocenia się, że w wieku lat 80 aż do 90 procent mężczyzn cierpi z tego powodu.

Przyczyny

Zaburzenia równowagi hormonalnej, starzenie.

Czynniki ryzyka

Dieta oparta na produktach pochodzenia zwierzęcego może przyspieszać rozrost łagodny prostaty.

Powikłania

Zakażenia układu moczowego oraz kamica z powodu utrudnienia odpływu moczu. Zaburzenia erekcji, osłabienie libido.

Diagnostyka

Wywiad lekarski i badanie per rectum. Wykonuje się również badanie ogólne moczu, badanie biochemiczne wydolności nerek (poziom kreatyniny i mocznika) oraz poziomu PSA, czyli stężenia swoistego antygenu sterczowego, by wykluczyć możliwość raka prostaty. Do zobrazowania powiększonej prostaty oraz ewentualnych jej skutków służy badanie USG dróg moczowych, USG przezodbytnicze oraz badanie urodynamiczne i uroflowmetria, które wykazują zaburzenia w oddawaniu moczu.

Leczenie

Wśród leków stosowanych w początkowym stadium choroby wyróżnia się środki pochodzenia roślinnego, które choć najsłabsze w działaniu są najbardziej popularne, leki blokujące receptory alfa w prostacie, zmniejszające napięcie mięśni układu moczowego i preparaty ograniczające przekształcanie się testosteronu w jego formę aktywną - dihydrotestosteron. Mniej inwazyjne metody zabiegowe polegają na nagrzewaniu tkanki gruczolaka za pomocą lasera lub pola elektromagnetycznego, przez co ma on zmniejszyć swoją objętość. Bardziej skuteczne jest usunięcie operacyjne gruczolaka.

Więcej o: