Samobadanie piersi - wiesz jak się badać prawidłowo?

Rak piersi to wciąż jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Aby móc skutecznie z nim walczyć i w porę podjąć odpowiednie leczenie niezbędna jest profilaktyka. Comiesięczne badanie piersi to najprostszy sposób na wczesne wykrycie ewentualnych zmian
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Specjaliści zalecają by badać się siedem dni po menstruacji. Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi?- W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie obejrzeć piersi (np. przed lustrem), upewnić się, że nie ma na nich przebarwień (np. takich przypominających skórkę pomarańczową) i innych "dziwnych" zmian; to samo dotyczy brodawek - czy nie są wyciągnięte, czy nie wydostaje się z nich żadna wydzielina, czy nie tworzą się w ich obrębie zgrubienia.

- Przyglądając się gruczołom warto zwrócić uwagę czy kształt piersi się nie zmienił, czy dysproporcja (kobiece piersi nie są identyczne, jednak różnica w ich wielkości nie jest znacząca i wyraźna) między nimi jest znacząca oraz czy nie tworzą się w jej obrębie żadne deformacje

- Trzeci etap pozwala wykryć ewentualne guzki (lub torbiele, te najczęściej są ruchome) czy inne niepokojące struktury w piersi. Aby było ono miarodajne należy położyć się na plecach z prawą, a następnie lewa ręką pod głową. Delikatnie naciskając trzema palcami wolnej ręki jednocześnie zataczając drobne kółeczka wokół piersi, prowadząc je z góry na dół. Najlepiej by swój początek miały tuż przy brodawce. Warto pamiętać, że zdrowa pierś jest pokryta licznymi gruczołami, wielkością zbliżoną do małego paciorka. Ich obecność nie jest powodem do niepokoju.

- Kiedy pierś zostanie dokładnie sprawdzono należy zbadać część nadobojczykową oraz pachową. Kontrola tych obszarów pozwala potwierdzić, bądź wykluczyć powiększenie węzłów chłonnych lub obecność niepokojących zgrubień

Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących zmian wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Od jego oceny zależy czy konieczne będzie wykonanie badania USG i mammografii.

Czytaj także:

Mammografia

Rak

BRCA 1 - gen powodujący raka piersi lub jajnika?

Rak jajnika

Rak piersi

Więcej o:
Komentarze (2)
Samobadanie piersi - wiesz jak się badać prawidłowo?
Zaloguj się
  • jazeta

    0

    Samobadanie piersi to powinien być najważniejszy kobiecy rytuał co miesiąc. Ja w domu badam się regularnie, nie zapomninam nigdy. Najpierw robiłam to papacyjnie, ale musze przyznać, że miałam dużo wątpliwości co do mojej techniki i dokładności. Teraz robię to brasterem i czuję się pewnie. Oczywiście usg piersi musi być.

  • brzdaciq

    0

    dobrze wiedzieć jak to robić, ale niestety nie zawsze to się udaje - na przykład u mojej mamy mammografia i usg wykryły ale i tak ledwo ledwo, wszystko dzięki dociekliwości lekarza skończyło się dobrze. Polecam poczytać o mammografii www.zdronet.pl/mammografia-%E2%80%93-czy-warto-i-jak-sie-do-niej-przygotowac,1365,news.html i nie zwlekać ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX