12 pytań o miesiączkę

Eliza Dolecka
27.05.2015 , aktualizacja: 27.05.2015 12:35
A A A Drukuj
Nie ma powodu, byś podczas miesiączki miała czuć się niekomfortowo, odczuwać nasilone dolegliwości bólowe. Są sposoby, by i w

Nie ma powodu, byś podczas miesiączki miała czuć się niekomfortowo, odczuwać nasilone dolegliwości bólowe. Są sposoby, by i w "trudne dni" w miarę normalnie funkcjonować (Shutterstock)

Menstruacje towarzyszą kobietom od okresu dojrzewania do menopauzy. Są zjawiskiem fizjologicznym, dobrze poznanym. Niby wszystko o miesiączce wiadomo, a jednak... Niemal codziennie lekarze udzielający porad w naszym serwisie są o nią pytani. Ile powinna trwać? Jak powinna wyglądać? Dlaczego przychodzi po terminie? Czy każda zmiana jej charakteru świadczy o problemach ze zdrowiem? Wyjaśniamy
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Książkowe krwawienie miesiączkowe pojawia się co 28 dni i trwa cztery doby, realnie jednak niewiele kobiet właśnie tak ma. Prawidłowa krew może mieć różny odcień (np. pod koniec okresu staje się ciemniejsza), jednak nie zawiera skrzepów, nie powinna też wydzielać przykrego zapachu (jeśli dbasz o higienę). Utrata krwi nie przekracza zwykle 50-70 ml (objętość dużego kieliszka). Odstępstwa od wzorca to jeszcze niekoniecznie problem ze zdrowiem. Normy są szersze, a na zmiany miesiączkowania i cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników. Byłoby idealnie, gdyby niepokojące wątpliwości kobiety wyjaśniały z lekarzem ginekologiem. Niestety, to najrozsądniejsze, niezawodne rozwiązanie nie jest normą.1. Kiedy można stwierdzić, że miesiączka trwa zbyt długo?

Każda sytuacja, gdy menstruacja utrzymuje się dłużej, niż tydzień, wymaga konsultacji z ginekologiem. Nie zaszkodzi skonsultować z lekarzem i miesiączek sześciodniowych, jeśli nie jest to "wypadek" jednorazowy, a krwawienia są także obfite. Może okazać się, że nie ma wyraźnego problemu ginekologicznego, ale znaczna systematyczna utrata krwi może doprowadzić do przewlekłej niedokrwistości. Przy takim podejrzeniu internista (bądź ginekolog) zleci wykonanie morfologii, ewentualnie kontrolę poziomu żelaza i ferrytyny, by wykluczyć anemię związaną z nieprawidłowymi krwawieniami.

Przedłużające się miesiączki to najczęściej problem kobiet zbliżających się do menopauzy, ale także bardzo młodych, których hormony jeszcze nie osiągnęły stabilizacji. Zazwyczaj występuje u nich niedobór progesteronu, który prowadzi do przerostu błony śluzowej macicy. Zwykle wystarczy przyjmowanie odpowiednich pigułek antykoncepcyjnych, by ten problem rozwiązać. Dla kobiet dojrzałych, które już rodziły, znakomitym rozwiązaniem jest wkładka z hormonami. U większości kobiet dochodzi wówczas do owulacji, ale miesiączka jest skąpa, ponieważ pod wpływem tych hormonów dochodzi do ścieńczenia błony śluzowej macicy.

Czasem jednak przedłużające się miesiączki są spowodowane przez mięśniaki, endometriozę, a nawet zmiany nowotworowe, stąd konieczność wyjaśnienia sprawy u lekarza.

2. O czym świadczą krwawienia zbyt krótkie?

Wydawać by się mogło, że im krótsza miesiączka, tym lepiej. Utrata żelaza niewielka, oszczędności na materiałach higienicznych, więcej dni, by cieszyć się nieskrępowanym seksem... To nie takie proste. Jeśli miesiączka trwa krócej niż trzy dni (3 doby to norma) w dodatku jest skąpa, taki stan jest równie nienaturalny i niepokojący, jak wtedy, gdy krwawienie trwa za długo.

Skąpe miesiączki, podobnie jak krwawienia nieregularne, są normą jedynie u bardzo młodych kobiet i mogą utrzymywać się do dwóch lat od wystąpienia pierwszej miesiączki. Jeśli niewielka ilość krwi to jedyny objaw, nie ma się czym martwić (jeśli jednak są i dolegliwości, np. silny ból brzucha, lepiej skonsultować się z ginekologiem). U pozostałych pań wymagają wyjaśnienia, gdyż mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych: najczęściej niewłaściwej produkcji progesteronu przez jajniki, nadmiaru androgenów, prolaktyny, nieprawidłowości funkcji tarczycy. Skutki? Taki stan może prowadzić do niepłodności i innych poważnych problemów zdrowotnych. Zaburzona czynność tarczycy bywa przyczyną chorób układu krążenia, a nawet groźnych powikłań w narządach odległych: nerkach, wątrobie, jelicie grubym. Bez leczenia, najlepiej u ginekologa endokrynologa, raczej się nie obejdzie.

3. Czy miesiączki nieregularne to objaw choroby?

Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni (liczymy od pierwszego dnia krwawienia). O cyklach nieregularnych mówimy wtedy, gdy krwawienie miesięczne nie pojawia się w takich samych odstępach czasowych. Nie oznacza to jednak, że trzeba się przejmować, jeśli np. raz miesiączka pojawia się po 27 dniach, raz po 31. Dopóki długość cyklu mieści się w przedziale normy, takie różnice nie mają znaczenia, mogą być związane choćby z trybem życia (sen, podróż, stres - to wszystko może przyspieszyć lub opóźnić miesiączkę).

Nieregularne miesiączki zdarzają się fizjologicznie nastolatkom (do dwóch lat od pierwszej miesiączki), a także paniom po czterdziestce, wchodzącym w okresu okołomenopauzalny. W przypadku pozostałych wskazane jest wykluczenie zaburzeń miesiączkowania związanych z nieprawidłowościami hormonalnymi.

Uwaga! Niektóre kobiety mają cykle 25-dniowe i trwające do 35 dni, a wciąż jest to norma. Warto jednak upewnić się u lekarza, że taka jest "nasza uroda".

4. Skąd się biorą dodatkowe plamienia podczas cyklu owulacyjnego?

Utarło się błędne przekonanie, że bardzo wiele kobiet plami poza miesiączkami i jest to naturalne. Tymczasem, Faktem jest, że niewielkie krwawienie pojawiające się zazwyczaj w połowie cyklu, najczęściej towarzyszy owulacji i nie jest niczym nieprawidłowym. Jednak są i inne przyczyny, niefizjologiczne, które trzeba usunąć. Diagnozę stawia lekarz. Gdy niewielkie plamienia i krwawienia pojawiają się po stosunku, bywają sygnałem nieprawidłowości szyjki macicy lub pochwy. Mogą świadczyć choćby o endometriozie, obecności polipa, nadżerce, torbieli, innej zmianie nowotworowej.

Czytaj: Endometrioza: jakość życia zagrożona


Oblicz dni płodne

5. Kiedy miesiączka jest zbyt obfita?

Wiele kobiet ma trudności z oceną czy ich miesiączka jest prawidłowa, czy zbyt obfita, choćby dlatego, że nowoczesne środki higieniczne nie pozwalają precyzyjnie ocenić ilości wydzieliny. Zresztą nie ma możliwości przeprowadzenia "zbiórki" krwi i zawsze oceniasz sytuację orientacyjnie. Jeśli jednak podczas miesiączki zużywasz więcej niż 10 tradycyjnych podpasek lub ponad 6 o dużej chłonności, a zmiany podpaski czy tamponu co 2-3 godziny w ciągu dnia są niewystarczające i zdarza ci się zabrudzić bieliznę, okres jest na pewno zbyt obfity. Także obecność skrzepów może oznaczać, że tracisz na tyle dużo krwi, że nie jest możliwy jej prawidłowy odpływ. Nie zaszkodzi także sprawy miesiączek wyjaśnić, jeśli czujesz się osłabiona, wypadają ci włosy, masz objawy anemii. Reakcja na utratę krwi, nawet taką pozornie fizjologiczną, bywa różna, a objawy problemów ginekologicznych, nawet wymagających interwencji chirurgicznej, niekoniecznie wyraźne. Może ich nie być wcale, stąd konieczność badań profilaktycznych, przynajmniej raz w roku.

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • bartektsw

    Oceniono 2 razy 2

    Tutaj jest dokladnie wypunktowane, jakie mogą być przyczyny nieregularnego miesiączkowania, plamienia międzyokresowego lub ogólnych problemów związanych z cyklem menstruacyjnym: www.medyczny-blog.blogspot.com/2015/07/plamienie-z-pochwy-przyczyny-plamienia.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX