Suchość pochwy (dyspareunia)

Suchość pochwy to nieprzyjemna dolegliwość, ale w pełni uleczalna. Nie leczona prowadzi do pogorszenia nastroju i rozdrażnienia.
Suchość pochwy związana jest z zaburzeniami wydzielania estrogenu. Hormon ten odpowiada za zwiększone nawilżenie pochwy podczas stosunku, pośrednio za ochronę narządów rodnych przed infekcjami oraz elastyczność pochwy.

Do powstania problemu suchości pochwy mogą przyczynić się także: stosowanie nieodpowiednich środków antykoncepcyjnych, antybiotyków, leków na nadciśnienie i depresję, a nawet grzybica.

Problem suchości pochwy dotyczy najczęściej kobiet po porodzie oraz w okresie menopauzalnym. W okresach tych pojawia się największy spadek produkcji estrogenu.

Powikłania

Gdy dolegliwość ta nie jest w żaden sposób leczona może prowadzić do wielu powikłań: stanów grzybiczych oraz stanów zapalnych.

Objawy

Najczęstszym objawem jest dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego. Suchość pochwy powoduje. że jest ona bardziej narażona na otarcia oraz stany zapalne.

Stosunek powoduje ból. Następstwem jest jego unikanie, co prowadzi często do zaburzeń emocjonalnych. Suchość pochwy może powodować żółtawo-zielonkawe upławy, krwawienia oraz ból przy poruszaniu się.

Leczenie

Konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który przepisze odpowiedni sposób leczenia. Kobiety w okresie menopauzy zazwyczaj muszą stosować globulki dopochwowe oraz krem z estrogenem lub rozpocząć hormonalną terapię zastępczą.

W łagodnych stanach dolegliwość można leczyć za pomocą dostępnych w aptekach preparatów: kremów, żeli nawilżających, nawilżające żele dopochwowe. Pomaga także rezygnacja z tamponów oraz niewygodnej bielizny.

Jeśli suchość pochwy ma swoje źródło w nastawieniu psychicznym konieczna jest konsultacja z psychoterapeutą.

Więcej o:
Komentarze (3)
Suchość pochwy (dyspareunia)
Zaloguj się
 • Popek Popekmonsta

  Oceniono 1 raz -1

  Zaczęłam uzywac regevagia i po 4 dniu zaczelam krwawic . A 21 wrzesnia mialam okres i biore tabletki anty ... i nie rozumiem co sie dzieje

 • grycona

  Oceniono 3 razy -3

  Zachęciłaś mnie do wypróbowania tych globulek regevagia. Zdecydowanie jestem zachwycona efektem. Stosowałem róże żele itp ale nie przynosiły efektów. Dzięki za polecenie

 • shelby9

  Oceniono 3 razy -3

  Ja na swój problem z suchością pochwy znalazłam rozwiązanie w aptece. Pani magister poleciła mi globulki dopochwowe regevagia. Skutecznie nawilżają pochwę i regenerują nabłonek. Polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX