Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu

Eliza Dolecka
19.03.2013 , aktualizacja: 22.04.2013 13:38
A A A Drukuj
Ból biodra, spowodowany chorobą zwyrodnieniową, to przede wszystkim problem osób starszych. Może jednak wystąpić w każdym wieku, choćby w wyniku zbyt intensywnego, bądź nieumiejętnego treningu

Ból biodra, spowodowany chorobą zwyrodnieniową, to przede wszystkim problem osób starszych. Może jednak wystąpić w każdym wieku, choćby w wyniku zbyt intensywnego, bądź nieumiejętnego treningu (Shutterstock)

Może przytrafić się w każdym wieku, choćby w wyniku nadwyrężenia. Jeśli nie jest zbyt nasilony i pozwala się poruszać, przez tydzień możemy leczyć go domowymi sposobami. Potem jednak trzeba odwiedzić lekarza ortopedę, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu.
Przy nadwyrężeniu biodra małego stopnia osobie nim dotkniętej najczęściej pomaga unikanie czynności i pozycji ciała, które ból wywołują lub nasilają. Zapomnij zatem o pracach w ogródku i wiosennych porządkach. Postaw na odpoczynek. Śpij na boku, który nie dokucza, najlepiej z poduszką między nogami. Przyjmuj doustne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (nie przekraczając zalecanych dawek w ulotce). Możesz też się wspierać przeciwbólowymi maściami i żelami.

Ból nie ustępuje?

Jeśli domowe leczenie nie pomaga, a także wtedy, gdy oprócz bólu pojawiła się też gorączka lub wysypka, nie zwlekaj z wizytą lekarską. Konsultacja konieczna i wtedy, gdy:

- bolą oba biodra lub także inne stawy (np. kolanowy),

- ból jest gwałtowny lub ostry,

- dolegliwości nie ustępują podczas odpoczynku, a także pojawiają się w nocy.

Uwaga! Z powodu problemów z biodrem czasem trzeba wezwać pogotowie. To zły pomysł, by osobę z poważnymi dolegliwościami, która nie może się poruszać, transportować prywatnym samochodem, przenosić w nieumiejętny sposób, itd. Wówczas konieczne jest profesjonalne unieruchomienie, zabezpieczenie przed pogorszeniem sytuacji. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, u których silny ból to wynik urazu (bezwzględnie, gdy chory jest w podeszłym wieku), nogą nie można poruszyć w stawie biodrowym, a także, gdy pojawia się wyraźne zniekształcenie, bądź krwawienie tej okolicy.

Co to może być?

Ból w okolicy biodra najczęściej oznacza chorobę stawu biodrowego. Bywa jednak także skutkiem zmian zwyrodnieniowych kości udowej, zapalenia ścięgien, zwykłego nadwyrężenia mięśni i więzadeł, a nawet objawem problemów z kręgosłupem. Zmiany chorobowe w odcinku krzyżowym, rwa kulszowa: to częsta przyczyna dolegliwości w okolicy biodra, a nawet bólu nogi.

Czytaj więcej na ten temat: Ból pleców? Powiedz, gdzie i jak boli, a podpowiemy, dlaczego .

Postawienie prawidłowej diagnozy trzeba pozostawić lekarzowi. Na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego (pytania nie dotyczą tylko bólu, ale i ewentualnego odczuwania sztywności, trudności w poruszaniu, przyjmowanych leków, czasu i nasilenia dolegliwości, itd.), a także zdjęcia rentgenowskiego obu stawów biodrowych ("zdrowy" w ocenie pacjenta też trzeba sprawdzić), można wstępnie ocenić sytuację i przewidzieć jej możliwy rozwój, a także dobrać możliwe leczenie. Rtg pozwala chociażby odkryć ewentualne cechy choroby zwyrodnieniowej, czyli zwężenie szpary stawowej i wyrośla kostne (osteofity).

Ocenia się, że to problem co drugiej osoby po 65. roku życia, chociaż zmiany niekoniecznie dotyczą stawu biodrowego.

Złamanie? Powikłanie po sterydach?

Złamanie szyjki kości udowej, objawiające się ostrym, unieruchamiającym bólem biodra, to najczęściej powikłanie osteoporozy. Ten poważny uraz dotyczy przede wszystkim osób w wieku podeszłym. Czasem dochodzi do niego nawet w wyniku banalnych czynności: przy wstawaniu z łóżka, spaceru (po potknięciu). Uwaga, powikłaniem złamania szyjki może być zagrażający życiu zator płucny, bądź zapalenie płuc, dlatego trzeba działać szybko i wzywać pogotowie.

W związku z coraz doskonalszymi lekami steroidowymi do powikłania, będącego skutkiem ich długotrwałego przyjmowania, czyli jałowej martwicy głowy kości udowej, dochodzi coraz rzadziej. Wciąż jednak są nią zagrożone osoby chorujące na niedokrwistość sierpowato-krwinkową. Ryzyko zwiększa nadużywanie alkoholu i częste urazy okolicy biodra. Ostateczne rozpoznanie martwicy jest możliwe na podstawie scyntygrafii oraz magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). Choroba niejednokrotnie wymaga interwencji chirurga i długotrwałej rehabilitacji.

Zwyrodnienie stawu - można uniknąć?

Zwyrodnienie stawu biodrowego to po części skutek procesów od nas niezależnych, przede wszystkim starzenia. Początkowo gładka, śliska chrząstka stawowa chroni panewkę i głowę kości udowej. Z czasem ściera się, a to prowadzi do stanu zapalnego. "Nagie" kości trą o siebie, a to prowadzi do bólu, obrzęku i ograniczenia możliwości ruchu.

Tak jednak być nie musi. Wprawdzie skłonność do szybszego zużywania się chrząstki stawowej jest uwarunkowana genetycznie, jednak są i czynniki modyfikowalne.

Podstawowym jest otyłość. Osłabia nie tylko staw biodrowy, ale i stawy kolanowe, biodra oraz kręgosłup, nie mówiąc już o wielu innych schorzeniach, do których prowadzi (cukrzyca, miażdżyca).

Utrata zbędnych kilogramów w każdym wieku jest korzystna dla zdrowia. Ważne jednak, by robić to w sposób racjonalny, systematyczny, najlepiej pod nadzorem dietetyka. Osoby z chorobami narządu ruchu powinny skonsultować dobór ewentualnych ćwiczeń fizycznych ze specjalistą. W przypadku zmian zwyrodnieniowych najczęściej zalecane jest pływanie i jazda na rowerze - to pozwala zachować funkcje stawu, poprawić jego ruchomość i wzmocnić okoliczne mięśnie.

Bywa, że przy zaawansowanym zwyrodnieniu stawu biodrowego konieczna jest jego operacyjna wymiana. Zarazem choroba rozpoznana we wczesnym stadium, niebagatelizowana, może być leczona zachowawczo: za pomocą odciążającego sprzętu rehabilitacyjnego, fizykoterapii (zwykle z wykorzystaniem ciepła, zimna), środków przeciwzapalnych, etc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz także: Koksartroza czyli zwyrodnienie biodraZobacz także
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • Gosia Kapownicka

  Oceniono 3 razy 3

  U mnie - jak się później okazało - ból biodra zwiastował osteoporozę. Warto zatem sprawdzić inne objawy tej choroby, żeby być pewnym, czy akurat nie dopadło nas to świństwo: OBJAWY OSTEOPOROZY

 • Gość: anna michalewicz

  Oceniono 5 razy 1

  miałam raka szyjki macicy przeszłam radioterapie i chemioterapie teraz odczówam ból i pieczenie w okolicach pachwiny ,panewki i miednicy małej to jeden wielki ból i pieczenie jestem pół roku po tej chorobie proszę o pomoc

 • Gość: darek05

  Oceniono 4 razy 0

  Ruch sprzyja zachowaniu jak najdłuższej sprawności stawów. Ważne jest ćwiczenie kończyn w odciążeniu. Chory prócz tego powinien pozbyć się nadwagi, gdyż ta, ze względu na obciążenie stawu może wpływać niekorzystnie na stawy
  Zarazem choroba rozpoznana we wczesnym stadium, niebagatelizowana, może być leczona zachowawczo: za pomocą odciążającego sprzętu rehabilitacyjnego, fizykoterapii (zwykle z wykorzystaniem ciepła, zimna), środków przeciwzapalnych

 • Gość: serdżio

  Oceniono 6 razy 0

  I masowo się przepisuje wszystkim diklofenak, który jak pokazują badania może być zabójczy, a wciska się go ludziom wciąż więcej niż np. bezpiecznych leków na naproksenie... Tak, że ból to często dopiero początek kłopotów...

 • rudabroda

  Oceniono 1 raz -1

  Obecnie wykonuje sie tez artroskopie stawu biodrowego. Jest wiele przyczyn ktore moga spowodowac stan zapalny. Mozna go w artroskopii wyciac i w ten sposob zapobiec dalszej degradacji (ponoc w 80% operacje sie powodza). Usuwa sie rowiez przyczyne stanu zapalnego - np. wystajaca kosc ktora ociera o obrabek. Nie wiem czy w Polsce sie te operacje przeprowadza, ale warto by bylo uzupelnic artykul - zeby ludzie nie mysleli ze musza tak chodzic i czekac az biodro bedzie do wymiany. Pozdrawiam,

 • Gość: Joanna Zalewska

  Oceniono 5 razy -1

  WIEM COS O TYM OKROPNE W TEJ CHWILI SAMA JESTEM PO OPERACJI ZALOZENIA SZTUCZNEGO STAWU BIODROWEGO GDYZ MOJ WLASNY ULEGL ZNISZCZENIU W TRAKCIE CHOROBY TO SAMO ZACZYNA SIE DZIAC DRUGA STRONA ALE NARAZIE NIE DOKUCZA JESZVZE TAK BARDZO ZEBY SIE O TO MARTWIC CZAS POKARZE POZYJEMY ZOBACZYMY PRAWDA ??? ASKA ZALEWSKA

 • Gość: ali

  Oceniono 2 razy -2

  eh..tak szukam i szukam.. od wczoraj mma bole kosci biodrowej..tylko po prawej stronie.. nie moge nawet sie dotknac.. dodatkowo pobolewa mnie kregoslup - chodz do tego sie przyzwyczailam . mam 20 lat.. w nocy zlapal mnie ostry ból - ukłucie.. ale szybko ustalo... nie uprawiam zadnych ekstremalnych sportow.. tylko ostatnio wiecej chodzilam.. myslalam ze to wyrostek..ale boli tylko gdy dotykam kosci..- zyły zrobily sie bardziej widoczne..co to moze byc : ( ?..

 • Gość: Aciala

  Oceniono 10 razy -10

  Great post. I individually want flash<a href="http://wnxqpvwe.com"> paelyr</a> 2010 was the common as I loathe all of the new updates. How do you think the new variations of flash participant compare to flash participant 2010? I was examining about download flash participant 10 and definately stays my preference.

 • Gość: Forhad

  Oceniono 13 razy -13

  BolesĹ?aw Bierut, (born April 18, 1892, Rury Jezuickie, near Lublin , Poland â??died March 12, 1956, Moscow, Russia, U.S.S.R.), statesman and Communist Party oicffial who came to be called the Stalin of Poland after playing a major role in his partyâ??s takeover of the Polish government after World War II . http://yqfbtsvbpwh.com \[url=http://xhvnhns.com]xhvnhns[/url] [link=http://sixcewdjb.com]sixcewdjb[/link]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX