Nefrolog - co to za lekarz?

Nefrolog to specjalista, który zajmuje się przede wszystkim poważnymi schorzeniami nerek, a także innych części układu moczowodowo-pęcherzowego.
Lekarz pierwszego kontaktu kieruje chorego do nefrologa zazwyczaj wtedy, gdy ten nie wymaga zabiegu operacyjnego. Nefrolog bowiem to specjalista od problemów czynnościowych, leczonych najczęściej zachowawczo. Trzeba jednak pamiętać, że taka terapia czasem bywa jedynie częścią procesu leczenia, np. w przypadku ciężkich chorób nerek. Nefrolodzy niejednokrotnie bardzo blisko współpracują z urologami (nawet w ramach jednego oddziału szpitalnego), specjalizującymi się przede wszystkim w leczeniu inwazyjnym (operacyjnym) i prowadzą wspólnie pacjenta, wymagającego zarówno działań chirurgicznych, jak i terapii farmakologicznej. Skierowanie do nefrologa nie oznacza jeszcze poważnego schorzenia, a jedynie podejrzenie, że wystąpiło lub może wystąpić w przyszłości.

Nefrolog diagnoza

Diagnozę nefrolog stawia nie tylko na podstawie badania moczu, ale i badań rtg, USG, scyntygrafii, cystografii mikcyjnej, itp. Do jego zadań należy nie tylko leczenie osób poważnie chorych, ale i obserwacja pacjentów zagrożonych schorzeniami nefrologicznymi. Wśród chorób, którymi zajmuje się ten specjalista, trzeba wymienić: stany zapalne układu moczowego, choroby nowotworowe, kamicę moczową, zespół nerczycowy, niewydolność nerek. Nefrolog nadzoruje również dializowanie pacjenta.

Foniatra, pediatra, ginekolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!Więcej o:
Skomentuj:
Nefrolog - co to za lekarz?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX