Urolog

14.02.2012 13:24
Urologia koncentruje się na inwazyjnym leczeniu układu moczowego

Urologia koncentruje się na inwazyjnym leczeniu układu moczowego (Shutterstock)

Specjalista zajmujący się układem moczowo-płciowym; jego budową, fizjologią, schorzeniami (stany zapalne, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność, nowotwory). Błędne są przekonania, że to inaczej nefrolog, albo androlog, lekarz zajmujący się wyłącznie męskimi problemami.
Wprawdzie zarówno urolog, jak i nefrolog, leczą schorzenia dróg moczowych, jednak urologia zajmuje się przede wszystkim leczeniem inwazyjnym, operacyjnym, a nefrologia koncentruje się na leczeniu zachowawczym. Zarazem specjaliści tych dziedzin blisko ze sobą współpracują, niejednokrotnie prowadząc leczenie skojarzone. Urolodzy współpracują też z endokrynologami, gdy wady mają podłoże endokrynologiczne, wydzielnicze. Do urologa często trafiają mężczyźni, gdyż w ich przypadku problemy z układem płciowym (np. impotencja) blisko łączą się z układem moczowym (choćby ze względu na położenie cewki moczowej), stąd zapewne pogląd o lekarzu mężczyzn. W rzeczywistości pacjentami urologów są także kobiety w każdym wieku, jeśli cierpią na schorzenia dróg moczowych potencjalnie wymagające interwencji chirurgicznej.

Ortodonta, balneolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!Zobacz także
  • Hematuria często nazywana jest krwiomoczem Hematuria
  • Nawet poważnie chore nerki nie muszą boleć, ale ich ból jest na pewno objawem, którego nie wolno zlekceważyć. Nefrolog - co to za lekarz?
  • Infekcje pęcherza moczowego to często problem kobiet w ciąży. Bywa traktowany jako "naturalny w tym stanie". Tymczasem nieleczone zapalenie grozi powikłaniami w całym układzie moczowym Groźny refluks moczowodowo-pęcherzowy: często skutek zlekceważonych "banalnych" infekcji
Skomentuj:
Urolog
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX