Geriatra

Geriatria to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Utrzymanie w dobrym zdrowiu ludzi starszych to priorytet w wielu krajach.

Geriatria to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Utrzymanie w dobrym zdrowiu ludzi starszych to priorytet w wielu krajach. (Shutterstock)

Zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób typowych dla wieku podeszłego (np. nadciśnienie, choroba Alzheimera czy Parkinsona).
Geriatria w związku z procesem starzenia się społeczeństw to coraz popularniejsza dziedzina medycyny, zresztą dynamicznie się rozwijająca. Wciąż jednak pacjenci mają opory przed wizytą u specjalisty geriatry, utożsamiając go z lekarzem zajmującym się medycyną paliatywną. Tymczasem starość nie jest chorobą, a zadaniem geriatry jest utrzymywanie osób starszych w jak najlepszej formie, jak najdłużej. Współczesna medycyna umożliwia to tym pacjentom, którzy nie zaniedbują rutynowych badań i trafiają do lekarza, nim schorzenie wyrządzi poważne szkody. Choroby korelujące z wiekiem są uleczalne, bądź można spowalniać i łagodzić ich przebieg.

Dowiedz się więcej o nowoczesnych metodach leczenia przewlekłego bólu i choroby Parkinsona: wideo

Ftyzjatra, endokrynolog, hepatolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!Zobacz także
  • Z poczucia samotności można się ciężko rozchorować. Nawet śmiertelnie Depresja u ludzi starszych
  • Pomoc pielęgniarki służy nie tylko stałym opiekunom osoby przewlekle chorej. Często jest dobrze przyjmowane przez samego pacjenta, traktowane, jak atrakcja. Jak radzić sobie z emocjami przy opiece nad pacjentem obłożnie chorym?
  • Sanatorium Busko-Zdrój Do sanatorium z NFZ: komu to się opłaca?
Skomentuj:
Geriatra
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o specjalnościach lekarskich: