Endokrynolog - co leczy i kiedy się do niego kierować

Problemy endokrynologiczne częściej dotykają kobiet, ale mężczyźni również chorują

Problemy endokrynologiczne częściej dotykają kobiet, ale mężczyźni również chorują (Shutterstock)

Ten specjalista zajmuje się chorobami gruczołów dokrewnych (wydzielających hormony) oraz zaburzeniami hormonalnymi.
Współcześnie wiadomo, że niemal każdy narząd czy tkanka wydziela hormony i trudno zdefiniować granicę między hormonami w tradycyjnym, dokrewnym pojęciu a substancjami parakrynnymi, czyli wydzielanymi miejscowo, które nie przedostają się do układu krążenia a także neuroprzekaźnikami, odpowiedzialnymi za komunikację komórek układu nerwowego. Zatem endokrynolodzy coraz częściej ściśle współpracują z innymi specjalistami, zajmującymi się schorzeniami narządów wewnętrznych . Najczęstsze problemy, z którymi pacjent zostaje skierowany do endokrynologa (może je wystawić lekarz pierwszego kontaktu): choroby tarczycy, zaburzenia płodności i miesiączkowania, nieprawidłowości rozwojowe (np. zaburzenia wzrostu, przedwczesne owłosienie), a nawet choroby układu krążenia, nadciśnienie, nadwaga.

Przeczytaj wywiad z endokrynologiem o problemach z tarczycą: czytaj

Neurolog, tyreolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!Zobacz także
  • Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest tzw. naciekowy wytrzeszcz oczu. Wokół gałki ocznej dochodzi do nacieków, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów ze wzrokiem Choroba Gravesa-Basedowa
  • Jednym z wytwarzanych przez nadnercza hormonów jest kortyzol, czyli hormon stresu Hormony nadnerczy - na co wpływają i jak działają?
  • Estradiol odpowiada za prawidłowy rozwój układu rozrodczego kobiety Estradiol - ważny hormon kobiecy. Czym objawia się niedobór i nadmiar estradiolu?
Skomentuj:
Endokrynolog - co leczy i kiedy się do niego kierować
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o specjalnościach lekarskich: