Bariatra

07.03.2012 13:35
Operacje zmniejszenia żołądka lub jego objętości przeznaczone są dla osób z tzw. otyłością olbrzymią

Operacje zmniejszenia żołądka lub jego objętości przeznaczone są dla osób z tzw. otyłością olbrzymią (Shutterstock)

Bariatra zajmuje się leczeniem otyłości, czyli stanu, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% ciała mężczyzny, bądź ponad 25% ciała kobiety.
Konsultacja u bariatry jest wskazana bezwzględnie i pilnie, gdy wskaźnik BMI wynosi 40 lub więcej: to tak zwana otyłość olbrzymia, zagrażająca bezpośrednio życiu. W przypadku osób bardzo młodych zaleca się kontakt z tym specjalistą także w przypadku nadwagi. Niestety, to specjalizacja wciąż umiarkowanie popularna w naszym kraju i poradnie bariatryczne to rzadkość, zarezerwowana niemal wyłącznie dla największych miast. Do państwowej poradni lub prywatnej, ale mającej umowę z NFZ, skierowanie zasadniczo musi wystawić lekarz pierwszego kontaktu (zdarzają się bardzo rzadko dni otwarte, pierwsze konsultacje bez skierowania, ale lepiej upewnić się telefonicznie, czy istnieje taka możliwość). U większości ludzi prawidłową wagę można uzyskać poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń. Wówczas nie ma konieczności stałej opieki bariatry: wystarcza konsultacja i wskazówki dla lekarza rodzinnego, czy samego pacjenta. Bariatra leczy przede wszystkim osoby, u których otyłość nie poddaje się klasycznemu leczeniu, zazwyczaj w związku z innymi problemami zdrowotnymi. Wówczas terapia musi przebiegać wieloetapowo i obejmuje najczęściej różnorodne działania, w tym leczenie farmakologiczne i chirurgiczne (np. zmniejszenie żołądka).

Dowiedz się, jakie choroby sprzyjają otyłości: więcej

Audiolog, pulmonolog, urolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!Zobacz także
  • Zaszaleć w święta to nie grzech i zazwyczaj to nie dwa szalone dni są przyczyną nadwagi i otyłości Po świętach znowu przybyło parę kilo, a diety odchudzające na ciebie nie działają? 10 powodów
  • Zielenina na obiad? To może zepsuć nastrój. Chociaż przy odpowiedniej motywacji to jeszcze nie koniec świata Od nadwagi do depresji. I odwrotnie
  • Preferencje żywieniowe nie biorą się z niczego. Domowe zwyczaje, geny, a nawet neuroprzekaźniki wpływają na to, co "lubimy" Galanina winna otyłości?
Skomentuj:
Bariatra
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX