Jak stosować ketoprofen?

09.11.2017 12:36
Prawidłowe stosowanie ketoprofenu, zgodnie z zaleceniami producenta, niweluje ból i zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, które są charakterystyczne dla wszystkich leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, diklofenak, czy aspiryna. Jak zatem należy właściwie stosować ketoprofen, aby leczenie było bezpieczne?

Najważniejszą zasadą jest przyjmowanie ketoprofenu w najmniejszej skutecznej dawce (tj. takiej, która powoduje łagodzenie dolegliwości bólowych) przez jak najkrótszy okres (maksymalnie 5 dni), nie przekraczając przy tym dawki 3 tabletek w ciągu doby. Kapsułki należy przyjmować podczas posiłków, popijając kapsułkę dużą ilością wody (minimum pół szklanki) [1].


Tyle zasady ogólne. A co z przypadkami szczególnymi?


Ketoprofen w ciąży

Ponieważ ketoprofen przenika przez łożysko, nie należy stosować tego leku podczas ciąży, a bezwzględnie jest to przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze ciąży o ewentualnym zastosowaniu leku może zadecydować wyłącznie lekarz, jeśli uzna to za konieczne. Należy wówczas stosować jak najniższe dawki leku, przez jak najkrótszy czas. Ketoprofen, podobnie jak wszystkie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, może spowodować zakłócenia w rozwoju serca i płuc płodu, zaburzenia w pracy nerek płodu, wytrzewienie jelit, a także zwiększa ryzyko poronienia, a w III trymestrze może zahamować skurcze macicy, co może prowadzić do opóźnienia porodu lub przedłużenia czasu jego trwania (z tego powodu jest bezwzględnie przeciwwskazany w III trymestrze ciąży) [1].

Ketoprofen przy karmieniu piersią

Jak dotąd nie ma wiarygodnych danych naukowych, które rozstrzygnęłyby, czy ketoprofen przenika do mleka kobiecego. Z uwagi jednak na to, że jest to możliwe, nie zaleca się stosowania ketoprofenu przez kobiety karmiące piersią [1].

Ketoprofen z alkoholem

Zdecydowanie nie należy łączyć leczenia za pomocą ketoprofenu z alkoholem. Alkohol wzmacnia bowiem niekorzystne działanie tego leku na błonę śluzową przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego i innych powikłań, np. silnych bólów żołądka [2].

Ketoprofen a tabletki antykoncepcyjne

Ketoprofen może zmniejszać skuteczność domacicznych środków antykoncepcyjnych. Warto też wiedzieć, że ketoprofen może zaburzać płodność u kobiet, zatem kobiety starające się o dziecko powinny go unikać [3].
 
Ketoprofen a inne niesteroidowe leki przeciwzapalne

Dużym błędem jest łączne stosowanie dwóch leków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ten sposób nie uzyskuje się większej skuteczności terapeutycznej, zwiększa się natomiast - i to znacząco - ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, zwłaszcza owrzodzeń w obrębie przewodu pokarmowego oraz krwawień z przewodu pokarmowego [1]. Z tego powodu należy bezwzględnie unikać łączenia ketoprofenu z jakimkolwiek innym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (do tej grupy należą m.in. ibubrofen, naproksen, meloksykam, nimesulid, metamizol czyli pyralgina, a także kwas acetylosalicylowy czyli aspiryna). Ponieważ ketoprofen szybko przynosi ulgę w bólu, prawdopodobieństwo przyjmowania dodatkowych leków przeciwbólowych jest mniejsze.

Ketoprofen u dzieci i osób starszych

Ketoprofenu nie należy podawać dzieciom mającym mniej niż 15 lat [1]. U osób starszych wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż u pacjentów tych występuje zwiększone ryzyko działań niepożądanych. Dlatego leczenie z użyciem ketoprofenu trzeba zaczynać u nich od jak najmniejszej dawki i jednocześnie warto zastosować farmaceutyki o działaniu ochronnym na śluzówkę przewodu pokarmowego (np. tzw. inhibitory pompy protonowej). Jeśli podczas stosowania leku (szczególnie na początku leczenia) wystąpią u pacjenta jakiekolwiek dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (zwłaszcza krwawienie z przewodu pokarmowego, smolisty stolec, wymioty, czy silny ból brzucha), należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza [1].

Ketoprofen u osób z chorobami serca

Spośród wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych ketoprofen jest jednym z najbezpieczniejszych dla układu sercowo-naczyniowego [4,5]. Ponadto, ketoprofen, jako jeden z nielicznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie osłabia działania aspiryny, powszechnie stosowanej w małych dawkach w profilaktyce chorób układu krążenia. Oznacza to, że ketoprofen może być stosowany równocześnie z kwasem acetylosalicylowym przez osoby, które mają wskazania do przewlekłego stosowania aspiryny [5].


Bibliografia:
 
1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde
2. Ketoprofen and Alcohol / Food Interactions: https://www.drugs.com/food-interactions/ketoprofen.html
3. Ketoprofen (opis profesjonalny). Baza leków Medycyny Praktycznej.
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=444
4. Lindhardsen J., Gislason GH., Jacobsen S. i wsp. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and risk of cardiovascular disease in patients with rheumatoid arthritis: a nationwide cohort study. Ann Rheum Dis 2014;73: 1515-1521.
5. Samborski W., Filipiak KJ., Kaczmarczyk J., Tykarski A. Niesteroidowe leki przeciwzapalne a powikłania sercowo-naczyniowe i gastroenterologiczne - algorytm wyboru. Choroby Serca i Naczyń 2016; 13(4): 257-264.

 
Artykuł powstał we współpracy z Sandoz.

 KETO/018/10-2017Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde. Skład: Jedna kapsułka, twarda zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Wskazania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Przeciwwskazania: Występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne wywołane podaniem ketoprofenu, salicylanów (w tym kwasu acetylosalicylowego, ASA) lub innych NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl. Ostrzeżenie: Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.