Okulary przeciwsłoneczne

Gdy słońce zaczyna mocniej świecić, my zaczynamy szukać okularów przeciwsłonecznych. Mają nie tylko chronić oczy, ale również zdobić twarz
Okulary przeciwsłoneczne kawi Gdy słońce zaczyna mocniej świecić, my zaczynamy szukać okularów przeciwsłonecznych. Mają nie tylko chronić oczy, ale również zdobić twarz Zdaniem specjalistów trochę ultrafioletu i naturalnego światła jest nam potrzebne. Oczywiście, gdy warstwa ozonu jest coraz cieńsza, a promieniowanie ultrafioletowe silne, warto zaopatrzyć się w szkła z filtrem UV. Przeciwsłoneczne nie powinny jednak być bardzo czarne, ponieważ spowodują, że nasze oczy będą tracić zdolność akomodacji. Źrenice przestają wtedy reagować na zmianę intensywności światła. To samo dzieje się w przypadku używania tzw. szkieł fotochromowych (które robią się ciemniejsze pod wpływem słońca). Antyrefleks czy szkło? Najlepszą ochronę dla oczu zapewniają szkła w jaśniejszych kolorach: szarym, brązowym, zielonym. Optycy twierdzą, że okulary najlepiej nosić wtedy, kiedy musimy, czyli praktycznie we wszystkie słoneczne dni w ciągu roku. Trzeba też pamiętać, że prawdziwą osłonę dają szkła większe, a nie takie, które nie zasłaniają dokładnie oczu. Niektórzy uważają, że dobre okulary przeciwsłoneczne pokryte są dodatkowo powłoką antyrefleksyjną, która poprawia kontrast widzenia i zmniejsza zmęczenie oczu. Takie filtry przydają się przy pracy z komputerem i oglądaniu telewizji. Jednak w przypadku ochrony przed słońcem nie mają znaczenia, bo większość przedmiotów, na które patrzymy na ulicy, nie odbija światła słonecznego. Zdaniem specjalistów zamiast ciemnych okularów lepiej nosić czapki z daszkami albo kapelusze rzucające cień na twarz. Słońce nie pada wtedy na oczy, a jednocześnie nie tracimy zdolności reagowania na zmianę światła. Mimo to punkty optyczne i stragany uliczne z okularami przeciwsłonecznymi cieszą się dużym zainteresowaniem.

Możemy wybierać wśród okularów z plastiku bądź szklanych, krystalicznych. Zaletą szklanych jest to, że są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Natomiast plastikowe są lżejsze i tańsze, ale szybciej się niszczą. Przy zakupie trzeba też zwracać uwagę na jakość oprawek, a zwłaszcza na to, czy są jednorazowe, czy też można do nich dopasować różne szkła.
Modne kształty W przypadku szkieł właściciele punktów optycznych są zgodni - w tym roku moda nakazuje nosić prostokątne i owalne. Z oprawkami jest różnie; są cienkie metalowe i grubsze; czarne, brązowe, złote, srebrne, przezroczyste, łączone z różnych elementów, a nawet w czarno-białe prążki. Znajdziemy też bardziej kolorowe: różowe, niebieskie, fioletowe. Te ostatnie są popularniejsze wśród młodzieży, która traktuje je raczej jako ozdobę niż osłonę przed promieniami słonecznymi.

Christian Dior, Diesel czy Gucci to tylko niektóre z marek dostępnych w Polsce. Na przykład w najnowszej kolekcji Gucciego znajdziemy barwy letniej opalenizny, w różnych tonach i odcieniach. Stare złoto, khaki, kolor brunatny, piaskowy, biel i klasyczna czerń to barwy, które także dominują w kolekcji Gucciego. Christian Dior w tym sezonie lansuje okulary w stylu lat 50. Linie przeciwsłonecznych modeli są zatem lekkie, czyste, o pastelowych barwach, a do barwnych soczewek dodane zostały połyskliwe detale, takie jak kryształy, barwne szkiełka czy cyrkonie. Diesel zwraca uwagę na ultramodne wzory, w których surowy odcień metalu pomaga w pełni wyeksponować kolory soczewek. Do młodych, energicznych ludzi adresowane są okulary marki Vogue i Moschino; oryginalne kształty uzupełnione zostały wyrazistymi oprawkami, które podkreślają kolory szkieł. Dla zwolenników okularów sportowych przeznaczona jest kolekcja Carrery o lekkich soczewkach i ergonomicznym kształcie oprawek.

Ceny okularów przeciwsłonecznych w sklepach optycznych wahają się od 100 do 1000 zł. Uliczni sprzedawcy oferują okulary za 15-25 zł.
Więcej o: