Sól fizjologiczna - na przesuszone śluzówki, katar i nie tylko

Soli fizjologicznej, szczególnie jesienią i zimą, nie może zabraknąć w domowej apteczce. Przyda się zwłaszcza tym osobom, które mają problem z łatwo przesuszającymi się śluzówkami czy nawracającymi infekcjami dróg oddechowych.

Sól fizjologiczna, nazywana także płynem fizjologicznym, to wodny roztwór chlorku sodu (czyli soli), zwykle dostępny w stężeniu 0,9%. W medycynie często używa się jej jako kroplówki, w celu uzupełnienia płynów ustrojowych po operacjach, a także nawodnienia organizmu po silnych wymiotach, biegunce, wstrząsie pourazowym czy oparzeniach. Służy ponadto do rozrabiania niektórych leków, wymagających podania drogą iniekcji (wstrzykiwania) lub infuzji dożylnej.

Sól fizjologiczna: Do inhalacji i nebulizacji

Sól fizjologiczna przydaje się także do podawania leków drogą wziewną, czyli tak zwanej nebulizacji. Zabieg ten pozwala na aplikację leku bezpośrednio do oskrzeli i płuc, dzięki czemu jego działanie jest szybsze i silniejsze. Ten sposób podania pozwala również na zmniejszenie dawki leku, a także (jeśli chory posiada nebulizator, czyli urządzenie do wykonywania inhalacji) - samodzielne leczenie w domu, bez konieczności udawania się do szpitala.

Nebulizację stosuje się przede wszystkim u osób chorujących na mukiwiscydozę i astmę oskrzelową, ale także w przypadku nawracających i przewlekłych: zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nieżytu nosa i gardła czy stanów zapalnych nosa, gardła i krtani. W przypadku łagodniejszych schorzeń często wystarczy zabieg z użyciem samej soli fizjologicznej.

Jeśli nie posiadamy nebulizatora, a dokucza nam zalegająca w górnych drogach oddechowych wydzielina, z pomocą soli fizjologicznej możemy również wykonać zwykłą inhalację (więcej na ten temat: Inhalacja). Pamiętajmy jednak, że taki zabieg nie dla każdego jest w pełni bezpieczny. Nie powinny go wykonywać przede wszystkim osoby: chorujące na nowotwory, gruźlicę, ropne zapalenie migdałków i zatok, a także stany zapalne górnych dróg oddechowych z wysoką gorączką, krwotoki z górnych dróg oddechowych oraz niewydolność krążeniową lub oddechową.


Czytaj również:

Nebulizator - łatwiejszy sposób na inhalację


Łagodne nawilżenie

Ze względu na jej neutralność dla naszego organizmu, a także to, że nie powoduje podrażnień, sól fizjologiczna ma również szereg zastosowań zewnętrznych. Poleca się ją przede wszystkim do przemywania oczu, już od pierwszych dni życia. Pomoże nawilżyć śluzówkę, gdy nasze oczy są przemęczone, np. długotrwałą pracą przed monitorem komputera, a także usunąć z nich obce ciało, np. rzęsę czy paproszek (więcej na ten temat: Ciało obce w oku). Uwaga: przecierając nią oczy noworodków i niemowląt pamiętajmy, aby robić to zawsze w kierunku nosa, a nie odwrotnie (aby nie rozprowadzić zebranych w kąciku oka zanieczyszczeń po całej gałce ocznej), a także używać jałowych gazików - oddzielnego do każdego oka.

Płyn ten przyda się również do nawilżania śluzówki nosa (szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze w domu staje się suche), a także pozwoli rozrzedzić i usunąć zalegającą lub trudną do usunięcia wydzielinę. Wystarczą 1-2 kropelki zaaplikowane do każdego nozdrza. Wygodnym rozwiązaniem są także spraye z dodatkiem chlorku sodu, które pomogą oczyścić nie tylko nos, ale i zatoki.

Sól fizjologiczną można również stosować do przemywania uszu oraz lekkich ran. Niektórzy - ze względu na łagodne działanie - używają jej także w zastępstwie wody z kranu, do oczyszczania twarzy, zwłaszcza, gdy skóra na niej jest podatna na podrażnienia. Warto jednak pamiętać, że - z uwagi na ryzyko szybkiego rozwoju bakterii - fiolkę z roztworem najlepiej zużyć w przeciągu 24 godzin od otwarcia.

Więcej o:
Komentarze (7)
Sól fizjologiczna - na przesuszone śluzówki, katar i nie tylko
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  Oceniono 12 razy 8

  na katar:
  sól fizjologiczna (ampułka 5) -wylać do naczynia, wpuścić do niej 2 krople wody utlenionej,
  wymieszać. Użyć ampułki ponownie do aplikacji- do każdej dziurki po 2 krople.
  I najważniejsze. Trzeba je podać do nosa będąc "do góry nogami " (np. zwiesić głowę z łóżka) tak żeby spłynęło do zatok czołowych. I w tej pozycji wytrzymać z 15 minut.
  Koniec kataru.
  Dziękuję za uwagę.

 • 2mimoza

  Oceniono 6 razy 2

  Niby dlaczego panuje tu cenzura ?

 • 2mimoza

  Oceniono 12 razy 2

  Za komuny sól fizjologiczną w baniakach 0.5 czy 1 litrowych można było za grosze kupić w każdej aptece.
  Dzisiaj , niestety, NIE !!!!!!!!!!!!!!!!
  Od kilku lat , mając nawet receptę od laryngologa, soli tej nie można kupić, potrzebne jest , oprócz recepty , specjalne tzw "zamówienie od lekarza ".
  Dlaczego ?
  Bo sól fizjologiczna jest wyjątkowo skuteczna w wielu chorobach.
  zwłaszcza :
  - w leczeniu nie gojących się lub trudno gojących się ran, które wcześniej należy wymoczyć w roztworze sody oczyszczonej a potem przemyć i założyć mokry opatrunek z soli fizjologicznej. Efekt zaskakujący. Rany szybko i skutecznie się goją.
  Sól ta jest niezwykle skuteczna w leczeniu zapalenia zatok nosa - nie tylko do inhalacji ale i do przepłukiwań.
  W obydwu w/w przypadkach efekt jest CUDOWNY.
  To są stare metody medyczne znane przez dawnych lekarzy i pielęgniarki ; dzisiejsi lekarze wolą leczyć tak, żeby NIE WYLECZYĆ i trzymać pacjenta w kleszczach choroby - wtedy, współczesny lekarz może wszem i wobec udowodnić że jest niezwykle potrzebny.

 • Jan Gabrysiak

  Oceniono 6 razy -4

  przeciez take sól mozna sporzadzić samemu...destylowanan woda do np.akumulatora i odpowiedna proporcja soli / morskiej ...problem ? no/

 • grazynka88

  Oceniono 19 razy -5

  Sól fizjologiczna to trochę mało. Znalazłam ampułki Isonasin Septo, w których oprócz soli morskiej jest cynk i wyciągi z ziół. Znacznie skuteczniej przetykają nos :)

 • nataliawardec

  Oceniono 9 razy -5

  Fiolka z roztworem po 24h do wyrzucenia, co z takim sprayem? www.i-apteka.pl/product-pol-46490-TETRISAL-E-spray-do-nosa-20ml.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX