Worki pod oczami - niekoniecznie objaw zmęczenia

Eliza Dolecka
06.08.2013 , aktualizacja: 06.08.2013 16:39
A A A Drukuj
Worki pod oczami dodają nam lat. Pojawiają się u obu płci, ale przejmują się nimi bardziej kobiety

Worki pod oczami dodają nam lat. Pojawiają się u obu płci, ale przejmują się nimi bardziej kobiety (Shutterstock)

Cienie, zasinienia, obrzęk powiek - dla wielu osób to znak, że ich "właściciel" ma za sobą nieprzespaną noc lub ostro imprezował. Tymczasem "worki pod oczami" bywają problemem przewlekłym, uwarunkowanym genetycznie, a także sygnałem wielu chorób: tarczycy, nerek, serca.
Cienie i worki pod oczami to nie to samo, chociaż niejednokrotnie chodzą w parze. Worki częściej świadczą o chorobie. Cienie to efekt nierównej pigmentacji na twarzy lub słabych drobnych naczyń krwionośnych, a także cienkiej skóry (wówczas naczynka są lepiej widoczne). Obrzęk sprzyja jednak uciskowi na naczynia i "osłabieniu skóry", a wszelkie podrażnienia okolic oczu mogą wywołać pozostałe objawy. Stąd łączny, niestety nieestetyczny, efekt. Obrzęknięte oczy i sińce przede wszystkim postarzają, nadają "zmęczony" wygląd. Problem można częściowo tuszować umiejętnym makijażem. Samymi cieniami i przebarwieniami nie musisz się martwić, chyba, że z przyczyn estetycznych. Jeśli jednak są i obrzęki, kłopot się utrzymuje, nasila, organizm wysyła kolejne ostrzeżenia, nie ryzykuj i poszukaj pomocy specjalisty. Także wtedy, gdy sińce masz nie tylko pod oczami. Pękające naczynia krwionośne, najczęściej na nogach, mogą oznaczać zagrożenie żylakami.

Czytaj więcej o niewydolności żylnej

Gdy siniaki robią się łatwo niemal wszędzie, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, by wykluczyć problem z krzepliwością krwi.

Przyczyna oczywista?

Bywa, że otoczenie ma rację i przyczyną worków oraz cieni jest niehigieniczny tryb życia. Odwodnienie (nawet niewielkie, objawiające się tylko pragnieniem), nadmiar słońca i papierosów, a także soli w diecie, niewyspanie czy przedawkowanie alkoholu, a nawet zbyt gorąca kąpiel - to wszystko czynniki sprzyjające jednorazowemu "podbiciu oczu". Z takim problemem zwykle można się szybko i skutecznie uporać, sprawdzonymi, domowymi sposobami (okłady z rumianku, przyłożenie na powieki plastrów ogórka czy awokado, a nawet schłodzonej łyżki).

Gorzej, gdy worki pod oczami towarzyszą ci niemal od zawsze, bądź utrzymują się pomimo usunięcia banalnych przyczyn. W pierwszym przypadku zapewne masz kłopot estetyczny, często uwarunkowany genetycznie, w drugim: problem zdrowotny.

Pomoc u chirurga?

Przez worki pod oczami wyglądamy starzej, a zarazem z wiekiem, wraz z osłabieniem elastyczności skóry, a przede wszystkim spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka, problem staje się coraz bardziej widoczny. Za kosmetyki przyjazne osobom z tym problemem, czyli działające przeciwobrzękowo i rozjaśniająco, uchodzą te zawierające wyciąg z arniki, miłorzębu japońskiego, bluszczu czy z dodatkiem kofeiny. W przypadku pękających naczynek pomocne bywają kremy z witaminą K. Specjaliści ostrzegają jednak, że efekt jest krótkotrwały i niejednokrotnie niezadowalający. Wśród metod na sińce wymienia się też drenaż limfatyczny.

Dr Jerzy Wilgus, chirurg plastyczny kierujący EUROKLINIKĄ w Katowicach, twierdzi, że "poprawę wyglądu powiek dolnych i usunięcie cieni pod oczami można osiągnąć przy zastosowaniu dwóch różnych metod. Pierwsza, nieinwazyjna to stosowanie specjalistycznych kremów, o silnym działaniu depigmentacyjnym, typu dermamelan. Druga metoda, chirurgiczna, polega na przeszczepie komórek macierzystych pacjenta."

Jednak problem ze zdrowiem

Kiedy oczy nie są wyraźnie zaczerwienione i opuchnięte, zmian raczej nie kojarzymy z alergią. Tymczasem "cienie" występują przy alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, przy alergicznych nieżytach nosa, a nawet po atopowym zapaleniu skóry (AZS). Zatem, jeśli jesteś alergikiem, możliwe, że reakcja kontaktowa odbiera ci urodę. Poza konsultacją z alergologiem warto porozmawiać także z okulistą, bo stany zapalne tych okolic mogą mieć fatalny wpływ na narząd wzroku ( czytaj: nie lekceważ stanów zapalnych oczu) .

Worki pod oczami to jednak przede wszystkim objaw zatrzymania wody w organizmie, a do niego dochodzi w przypadku wielu poważnych chorób nerek i nadnerczy, przy zaburzeniach krążenia (najczęściej obrzęki dotyczą wtedy nóg, wyżej pojawiają się z czasem) i chorobach tarczycy. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, a ten na podstawie wywiadu i wstępnej diagnostyki (zwykle wystarcza: badanie ogólne moczu, morfologia, ekg, TSH), znajdzie winowajcę odpowiedzialnego za obrzęki i w razie potrzeby pokieruje cię do właściwego specjalisty, np. nefrologa czy endokrynologa.

Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz leki rozszerzające naczynia krwionośne, także mogą pojawić się cienie pod oczami, ewentualnie obrzęki (rzadziej). Takie objawy niepożądane trzeba zgłosić lekarzowi, który leki przepisał, podczas najbliższej wizyty.

Obrzęk nóg - o czym świadczy?

Tarczyca: zawsze gorący temat

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Nerki bez tajemnic?

Choć wydają się niepozorne, gdy szwankują, choruje cały organizm, zwłaszcza kości, mięśnie, gruczoły czy mózg. O ich istnieniu zwykle przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy solidnie zabolą. To kiepska strategia. Nerki są bardzo cierpliwe, ale do czasu...

1.Podstawowe funkcje nerek to:

 • usuwanie zbędnych produktów procesów metabolicznych, utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej, regulacja poziomu płynów w organizmie i ciśnienia krwi
 • termoregulacyjne, kontrola poziomu hemoglobiny i pracy trzustki
 • usuwanie z organizmu bakterii i wirusów, zapewnienie komórkom odpowiedniej ilości materiałów budulcowych, wapnia i cynku
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Zobacz także
 • 1
 • 8
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Gość: strass1

  Oceniono 28 razy 24

  Przestańcie utwierdzać ludzi w tym ,że wymienione przez was zabobony są przyczyną czy też mogą usunąć obrzęki czy też"worki "pod oczami.

  Panie doktorze Wilgus przyczyna "leży" pod skórą właściwą,a tam ani żadna maść ,ani żaden specjalistyczny krem nie dotrze .Jeśli przenikną nabłonek to już sukces ,ale daleko terapeutycznie nieskuteczny.Czysta komercja i nic więcej.Pisze pan o powiekach dolnych,a jakie kremy n a górne? One lubią bardziej zwisać,nie tylko powodując defekt kosmetyczny,ale funkcjonalny.Mogą zasłaniać zrenicę!!
  A te komórki macierzyste to działają przyczynowo czy objawowo?.Modne i drogie?.A jeśli pomogą, to na jak długo.Czy tak jak w piosence :powrócisz tu ....?
  Przyczyna, panie doktorze,przyczyna,ale to już nie jest w zakresie pańskiej specjalizacji.
  Nikt tej najczęściej występującej nie wymienił w tym artykule.Tak oto tworzone są Zdrowotne Mity i Zabobony.

 • Gość: lv bags

  Oceniono 2 razy -2

  Check HERE
  \[url=http://www.musidocs.com]lv bags[/url]
  <a href="http://www.musidocs.com" title="lv bags">lv bags</a>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX