Wyjątkowo przykry zapach potu? Poszukaj przyczyny

12.06.2017 12:06
Trudno powiedzieć, nawet najbliższej osobie, że brzydko pachnie. Prawdziwy przyjaciel jednak to robi. Sami czasem przykrego zapachu nie czujemy, a może być objawem poważnej choroby

Trudno powiedzieć, nawet najbliższej osobie, że brzydko pachnie. Prawdziwy przyjaciel jednak to robi. Sami czasem przykrego zapachu nie czujemy, a może być objawem poważnej choroby (Shutterstock)

Świeży pot zdrowego człowieka jest bezwonny. Brzydki zapach ciała nie oznacza jednak od razu choroby. Niewłaściwa dieta, przyjmowane leki, toksyny - to tylko niektóre powody problemów. Sprawdź, skąd się biorą i pozbądź się ich także w gorące dni.
Intensywność pocenia, chociaż nie jest główną przyczyną nieładnej woni ciała, na pewno może mieć na nią wpływ. Jeśli w krótkim czasie bardzo się spocisz, zagwarantujesz solidną pożywkę bakteriom, a to one zazwyczaj odpowiadają za brzydki zapach. Jeśli cierpisz na nadpotliwość, przestrzeganie zasad higieny może nie wystarczyć. Sprawy nie załatwią częste prysznice, zwykłe dezodoranty czy nawet regularna depilacja (na owłosieniu pot łatwiej się gromadzi, a to w połączeniu z wysoką temperaturą samego ciała szybko przynosi niechciane efekty). Czytaj więcej na temat nadpotliwościBrzydki zapach potu na własne życzenie?

Pot na kacu, osoby palącej czy takiej, która marnie się odżywia, bywa szczególnie przykry. Dlaczego? Pocenie służy nie tylko termoregulacji, ale i pozbyciu się toksyn z organizmu. Znaczne ich nagromadzenie prowadzi do większy "wyrzutu". Zbędne produkty przemiany materii różą nie pachną. Im zdrowszy tryb życia, tym zwykle przyjemniej wąchać twoje ciało.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy potu nie jest wcale więcej niż przeciętnie, a na jego brzydki zapach nie zapracowaliśmy sami. Wciąż jednak nie musi to być choroba. Leki (np. przeciwtrądzikowe), a nawet niektóre suplementy diety, mogą wpływać negatywnie na woń ciała. Znaczenie mają także niedobory konkretnych składników odżywczych, choćby cynku czy witaminy B12. Uwaga! Te nie musza wynikać tylko z nieprawidłowości w diecie, ale i zaburzeń wchłaniania. Zatem, jeśli nawet w twoim menu nie brakuje miejsca na dobre źródła cynku (kasza, orzechy, jaja, wołowina, drób), nie możesz jeszcze mieć pewności, że komórki dostają go odpowiednio dużo. Wszelkie problemy z przyswajaniem substancji odżywczych, które objawiają się często problemami z wypróżnianiem (luźne stolce, nieprawidłowo przetrawione, itd.), trzeba wyjaśnić z lekarzem gastrologiem.

Rzadko się zdarza, by ktoś cierpiał na nadmiar witaminy D. W naszym klimacie typowe są raczej niedobory. Wyjątek jednak mogą stanowić dzieci, jeśli rodzicom zdarza się przedawkować suplement witaminy, przepisywany u lekarza. Szczególnie łatwo przesadzić z kropelkami latem, gdy autoprodukcja witaminy już jest spora. Objawem może być właśnie nadpotliwość i nieładny zapach skóry, także osłabienie, wzmożone oddawanie moczu. Sprawę trzeba wyjaśnić z pediatrą.

Tarczyca?

Nosisz przewiewne ubrania, kąpiesz się w szałwi, bierzesz prysznic kilka razy dziennie, stosujesz tzw. regulatory pocenia (skuteczniejsze od klasycznego antyperspirantu, dostępne w aptece), a twoje ciało wciąż wydaje brzydką woń? Choroby nerek, cukrzyca - to tylko niektóre choroby, które mogą się tak objawiać. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, który za pomocą prostych badań (np. badanie moczu, poziom cukru we krwi, morfologia) będzie w stanie ocenić czy za nieświeżością nie kryje się choroba.

Choroby tarczycy, niejednokrotnie wykrywane przypadkowo lub wcale, stają się już problemem społecznym. Tymczasem przykra woń skóry czasem jest jednym z objawów świadczących o zaburzeniach pracy tego gruczołu. Najczęściej samo badanie poziomu TSH pozwala na wstępne rozpoznanie problemu. Wówczas nie zwlekaj z wizytą u endokrynologa. Chora tarczyca wpływa negatywnie na wszelkie aspekty naszego życia: samopoczucie, wygląd, wagę ciała, kondycję, pracę najważniejszych narządów wewnętrznych.

Kłopot z grzybami?

Przyjmowanie antybiotyków bez osłony probiotycznej, problemy z odpornością, zaburzenia przemiany materii, otyłość, niedobory witamin z grupy B, nadpotliwość to najczęstsze przyczyny rozwoju drożdżycy (kandydozy). Jednym z jej objawów jest właśnie brzydki zapach ciała. Obecność innych grzybów na skórze także może powodować nieznośną woń. Jeśli podejrzewasz, że grzyby w nadmiarze skolonizowały twoje jelita, bądź dopadły cię zewnętrznie, nie zwlekaj z wizytą lekarską. Leki przeciw grzybom dostępne bez recepty sprawdzają się najczęściej przede wszystkim profilaktycznie. Do leczenia potrzeba specjalisty.

Problem w głowie

Ten, kto nadmiernie się poci, bywa zestresowany, nawet wyalienowany, czasem zagrożony depresją. Tymczasem stres nasila samo pocenie, a co gorsza: może wpływać na to, że pot fatalnie pachnie. Kwadratura koła, z której czasem naprawdę trudno wyjść. Jeśli podejrzewasz, że problem z potem ma podłoże emocjonalne, domowe sposoby zawiodą, a środki bez recepty nie pomogą opanować sytuacji i nie przywrócą ci pewności siebie, także nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Z nadmiernym stresem trzeba walczyć, a radykalne metody leczenia w końcu pomogą zwyciężyć.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Czytaj także:

Stres pod kontroląCo wiesz o poceniu się?
1/8Co spośród poniższych może powodować nadmierne pocenie?
Zobacz także
  • Zlewne poty i ból w klatce piersiowej? To może być kłopot z sercem czy tarczycą Choroby objawiające się nadpotliwością
  • Pocenie? Autoklimatyzacja działa!
  • Trudno przegapić moment, gdy jesteś już na skraju wyczerpania nerwowego? Może i tak, ale się zdarza 4 oznaki, że jesteś zestresowany. Co mówi ci organizm i czy warto to ignorować?
Komentarze (4)
Wyjątkowo przykry zapach potu? Poszukaj przyczyny
Zaloguj się
  • elenem

    Oceniono 3 razy 3

    Faktycznie u niektórych stres moze powodować nadmierne pocenie. Ale- z tego co wiem- są dostępne tabletki regulujace potliwość. Dezodoranty nie każdemu pomagają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o urodzie: