Pajączki na nogach? Zajmij się nimi jak najszybciej

Początkowo pajączki bywają tak drobne, że są dostrzegalne i problematyczne przede wszystkim jedynie dla ich właścicielki. Nie oznacza to jednak, że należy je lekceważyć

Początkowo pajączki bywają tak drobne, że są dostrzegalne i problematyczne przede wszystkim jedynie dla ich właścicielki. Nie oznacza to jednak, że należy je lekceważyć (Shutterstock)

Traktowane są przede wszystkim jako defekt estetyczny, skórny, w dodatku istotny jedynie dla kobiet. Tymczasem świadczą przede wszystkim o zaburzeniach krążenia żylnego. Rzeczywiście, pajączki częściej pojawiają się u pań, jednak nawet co piąty mężczyzna zna ten problem. Często zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy poza zmianami na skórze ma już inne, poważniejsze dolegliwości. Wówczas leczenie bywa trudne.
O każdej porze roku najłatwiej zauważyć popękane naczynka na twarzy. Delikatna skóra, narażona na działanie zmiennych, często niekorzystnych czynników atmosferycznych, może reagować w ten sposób. Sytuację niejednokrotnie można poprawić stosując odpowiednie kosmetyki. Trwałe zmiany usuwa się jednak w gabinecie medycyny estetycznej (czytaj więcej o cerze naczynkowej ).Pajączki na nogach, które przeszkadzają nam głównie latem, to sprawa poważniejsza. Czerwono-sine pręgi różnej grubości pojawiają się przede wszystkim na udach. Zapowiadają żylaki, jeśli na czas nie zajmiemy się poważniej przyczynami ich powstawania.

Geny czy tryb życia?

Wiadomo, że teleangiektazja, czyli skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych, jest dziedziczna. Zarazem, podobnie, jak przy innych problemach zdrowotnych: geny to nie wszystko. Trzeba się "postarać", żeby się uaktywniły. Pajączki naczyniowe powstają przede wszystkim wtedy, gdy za bardzo obciążymy kończyny dolne. Oczywiście, to nie oznacza, że szkodzi im ruch. Regularny zapewnia im prawidłowe natlenienie i odżywienie. Szczególnie lubią spacery, pływanie, rower. Naczynia krwionośne nie będą jednak wdzięczne za niewygodne obuwie (szpilki, buty uciskające kostkę), zamiłowanie do zakładania nogi na nogę, bieliznę tak ciasną, że utrudnia krążenie.

By ulżyć żyłom, nie tylko tym w kończynach, trzeba rzucić palenie, pozbyć się nadmiaru kilogramów, porozmawiać z lekarzem o optymalnej antykoncepcji (np. u kobiet palących, po 35. roku życia - czasem winowajcą bywa nieodpowiednia pigułka antykoncepcyjna (więcej na ten temat: Antykoncepcja dobrana do potrzeb ).

Upewnij się, że twoja dieta obfituje w dobre źródła witamin: A (np. żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce, jaja, masło, wątróbkę), C (choćby dzika róża, ziemniaki, cytrusy, porzeczki, paprykę), E (oleje, orzechy, nasiona zbóż) oraz selenu, cynku i miedzi. Mikroelementów nie powinno zabraknąć, jeśli lubisz owoce morza, kasze i wspomniane już orzechy ( więcej o ich zaletach ).

Jeśli chcesz uniknąć pajączków, także tych na twarzy, przyda się też rutyna (obecna w wielu produktach roślinnych, choćby w cytrusach), która uszczelnia drobne naczynia krwionośne ( czytaj o rutynie ).

Walka z grawitacją

Pęknięte drobne naczynia, widoczne w postaci pajączków, to oznaka, że krew miała problemy z "przepchnięciem się" przez nie. Jak wygląda ten proces? Przy każdym skurczu serca bogata w tlen krew wtłaczana jest do tętnic, które rozprowadzają ją po całym organizmie. Tkanki pobierają tlen oraz substancje odżywcze, a wykorzystana krew wraca żyłami do serca. Zdrowymi tętnicami krew płynie bystro. Żyłami z zasady wolniej, bo musi walczyć z grawitacją. Podczas aktywności fizycznej pomagamy krwi popłynąć w górę, bo nasze mięśnie wówczas rytmicznie się kurczą i uciskają naczynia. Gdy jednak przestajemy chodzić, biegać, etc., krew wcale nie opada do nóg - chroni nas przed tym system specjalnych zastawek. Zamykają się, kiedy krew płynąca w górę do serca próbuje się cofać ku dołowi.

Jeśli zastawki (niewielkie fałdki wewnętrznej błony naczyń krwionośnych) szwankują, mamy słabe mięśnie i niewiele się ruszamy, krew wraca i naciska na ściany żył w nogach. Żyły rozszerzają się i jak nadmiernie rozciągnięta sprężyna nie wracają już do pierwotnego kształtu. Jeśli problem jest nasilony, dotyczy już nie tylko drobnych naczyń i pojawiają się żylaki.

Inne objawy

Nim zauważymy żylaki na skórze, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Niekoniecznie w postaci pajączków. Nogi się szybko męczą, mamy uczucie ciężkości niewspółmierne do wysiłku, pod koniec dnia pojawia się opuchlizna w okolicy kostek. Zazwyczaj wiele lat upływa, nim dochodzi do ciężkiej postaci choroby żylakowej, jednak nie ma sensu lekceważyć tych objawów i czekać na większe kłopoty. Zwłaszcza, że przyczyn takich dolegliwości, w tym ogólnoustrojowych, jest więcej (wszystko na ten temat: Nogi bolą i puchną - czy to problem z nerkami? ).

Przewlekła niewydolność żylna, pozornie niezbyt zaawansowana, grozi poważnymi powikłaniami, w tym zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych lub głębokich, zatorem tętnicy płucnej, zespołem pozakrzepowym, który objawia się uporczywymi żylakami, deformacją nóg, stałym obrzękiem, prowadzącym nawet do konieczności przejścia na rentę zdrowotną.

Zatem, jeśli dolegliwości nie ustępują po zmianie trybu życia, czas na konsultację lekarską. Internista, podejrzewając problem z układem żylnym, powinien skierować pacjenta do specjalisty flebologa. Ten, na podstawie badań oceniających krążenie żylne (np. usg metodą Dopplera), decyduje o dalszym postępowaniu. Skuteczne rozprawianie się z zalegającą krwią żylną często wymaga postępowania zabiegowego (z użyciem lasera, operacyjnego, skleroterapii). Niestety, zabiegi uznane za estetyczne trzeba samodzielnie finansować. Zatem, dopóki masz pajączki, a nie zaawansowane żylaki, i chcesz się z nimi rozprawić, pomocy szukaj raczej w prywatnym gabinecie.

Pamiętaj, że leki dostępne bez recepty i preparaty ziołowe (choćby z wyciągiem z kasztanowca), wprawdzie w jakimś stopniu usprawniają krążenie w żyłach, jednak najczęściej przynoszą tylko doraźną ulgę. Tak nie rozwiążesz problemu.

Medycyna estetyczna w akcji

Jeśli nie potrzebujesz jeszcze chirurga (tak się kończy czasem zaniedbanie "pajączków"), weź się za to już teraz. Pamiętaj jednak, że na pełne efekty planowanych zabiegów trzeba poczekać nawet parę tygodni i w ten urlop raczej nogi nie będą piękne. Co gorsza - niektóre metody wymagają unikania słońca.

Skleroterapia

Za pomocą cienkiej igły lekarz wstrzykuje do zmienionego chorobowo naczynka specjalny preparat. Ten początkowo wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia, ale to prowadzi do powolnego włóknienia i zarastania naczynka. Pajączek kurczy się i staje niewidoczny, gdyż w żyłce już nie płynie krew. Wielu pajączków naraz nie usuniesz. Ostrzykiwań trzeba wykonać więcej, najczęściej w odstępach 7-10 dni. Zabieg nie boli, jednak po nim są pewne niedogodności. Trzeba np. nosić specjalne pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Przez kilka tygodni nie wolno opalać się, chodzić do sauny, brać gorących kąpieli.

Laseroterapia

Obecnie jest najbardziej popularna, bo uchodzi za najskuteczniejszą. Specjalista naświetla miejsca, gdzie widoczne są "pajączki", a światło lasera jest pochłaniane przez czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobinę. Obecne w naczyniu czerwone krwinki skupiają na sobie energię lasera i pod wpływem ciepła wyparowują, a żyłka się "zamyka". Laser pozwala na wyjątkową precyzję, działa punktowo, więc okoliczne tkanki "ucierpią" w minimalnym stopniu. Laseroterapia prawie nie boli (czuje się tylko lekkie szczypanie w momencie zetknięcia się wiązki światła ze skórą), głównie wykorzystaniu specjalnego żelu schładzającego. Przez kilka godzin po użyciu lasera skóra może być trochę zaczerwieniona. Uwaga na słońce: przed i po zabiegu nie wolno się opalać przez 6 tygodni. Inaczej na skórze mogą powstać trwałe, brzydkie przebarwienia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!Zobacz także
 • Aby skóra stóp była gładka, warto jeden lub dwa razy w tygodniu zrobić sobie peeling. DOMOWE SPOSOBY na piękne stopy
 • Przetańczyć całą noc? Możliwe, ale nogi muszą być w formie Piękne, bo zdrowe. Pokaż światu nogi i baw się do rana!
 • Cera naczynkowa to problem wielu osób Jak dbać o cerę naczynkową i pozbyć się "pajączków"?
Komentarze (17)
Pajączki na nogach? Zajmij się nimi jak najszybciej
Zaloguj się
 • Weronika Woźniak

  Oceniono 5 razy 3

  Pajączków nie wolno ignorować. Najlepiej nie ignorować żadnych objawów, które mogą sugerować żylaki, to zbyt niezbezpieczne i może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Polecam udać się do lekarza flebologa, który jest specjalistą w zakresie żylaków. Można też stosować skuteczne maści, takie jak Varosin: (varosin.pl/bl1/5a85704b990ad/47).

 • Asia Iwona

  0

  ja też mam problem z pajączkami zwłaszcza na jednej nodze.o Body-lab słyszałam już wcześniej od koleżanki.Ona korzystała tam z zabiegów osoczem bogatopłykowym na twarz. byla bardzo zadowolona z efektów i obsługi. teraz moja kolej.

 • bozenka19781

  0

  no właśnie mnie znowu zastały wakacje z tym problemem.spicyspy a to miejsce co polecasz Body-Lab, to do kogo najlepiej iść na jakąś konsultacje?

 • spicyspy

  Oceniono 1 raz -1

  lekarze olewają takie sprawy. Jak będą duże to najwyżej będą mieli do ,,leczenia'' żylaki. Musiałam więc sama coś z tym zrobić. Czytałam ze laser jest najskuteczniejszy. Miałam już dwa zabiegi (body-lab, wawa) i nie mogę się doczekać wakacji, kiedy w końcu będę mogła nosić szorty!:)

 • Expert Diosminex

  Oceniono 4 razy -2

  Warto zadbać o piękno i zdrowie swoich nóg, zarówno stosując odpowiednie leki, szczególnie gdy zauważymy już pierwsze objawy niewydolności żylnej (np. pajączki, opuchnięcia nóg, ból i pieczenie kończyn), jak i profilaktycznie dbając o aktywny tryb życia, zdrowe odżywianie zachowanie równowagi masy ciała.

 • Małgorzata Garncarz

  Oceniono 3 razy -3

  Pajączki na nogach to prawdziwa udręka. Myślałam, że pojawiają się na starość, ale u mnie wskoczyły po ciąży. Długo zastanawiałam sie co z tym zrobić aż mąż zrobił mi niespodziankę i wykupił zabiegi w Instytucie Piękna Bielenda — nie myślałam, że aż tak łatwo mona się ich pozbyć.

 • frankowa_mamusia

  Oceniono 7 razy -3

  Problemy żylne trzeba leczyć już od pojawienia się pierwszych objawów. Nie ma co zwlekać, bo to jest choroba postępująca. Ja polecam aparat do masażu uciskowego VenenWalker. Kupiłam na Elmedico.

 • jowkakotka

  Oceniono 10 razy -8

  faktycznie nie ma co zwlekać bo moja mama takim postępowanie doprowadziła do ostrej zakrzepicy i w pewnym momencie było naprawdę niewesoło, ja kiedy pojawiły się tylko pierwsze symptomy umówiłam się na konsultację do lekarza który wskazał, że skleroterapia będzie dobrym i nieinwazyjnym rozwiązaniem, sam zabieg wykonywałam w dermedika i dr Reś wykazał się świetnym i bardzo profesjonalnym podejściem a z żylakami udało się rozprawić w ekspresowym tempie

 • Oceniono 10 razy -10

  Ja, niestety, też miałam pajączki i jakoś domowe sposoby nie pomogły, dlatego też zdecydowałam się na skleroterapię. No i muszę przyznać, że to bardzo skuteczne leczenie pajączków. W ogóle gdyby ktoś szukał dobrych specjalistów, to polecam Centrum Lekarskie Alfa. Ja tam się leczyłam i nie żałuję ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o urodzie: