Brodawka łojotokowa - łagodny, chociaż niechciany, intruz na skórze

eska
19.10.2012 , aktualizacja: 17.12.2012 15:58
A A A Drukuj
Łagodne brodawki mogą wyraźnie różnić się wielkością, kształtem. Miewają też niepokojące pacjenta, nierówne brzegi. Zostaw specjaliście ostateczne rozpoznanie co do charakteru intruza na skórze. Czasem i dermatolog musi wesprzeć się szczegółową diagnostyką (w tym histopatologia), by rozstrzygnąć ostatecznie, co z daną zmianą zrobić

Łagodne brodawki mogą wyraźnie różnić się wielkością, kształtem. Miewają też niepokojące pacjenta, nierówne brzegi. Zostaw specjaliście ostateczne rozpoznanie co do charakteru intruza na skórze. Czasem i dermatolog musi wesprzeć się szczegółową diagnostyką (w tym histopatologia), by... (Shutterstock)

Brodawki mogą pojawić się wszędzie, nawet na podeszwach stóp. Wyjątkowo niemile widziane są na twarzy, gdyż z pewnością nie dodają urody. Tylko te wirusowe wymagają leczenia, pozostałe usuwa się, jeśli wyraźnie przeszkadzają właścicielowi. Jeśli chcesz pozbyć się brodawek, zrób to w gabinecie lekarskim.
Dołącz do nas na Facebooku!

Większość brodawek swoją nazwę zawdzięcza przyczynie ich powstawania - wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawka łojotokowa nie zalicza się do tej grupy (wciąż nie wiemy, skąd dokładnie się bierze), i ma niewiele wspólnego z innymi brodawkami, np. kurzajkami, czyli brodawkami zwykłymi. Jest zmianą nowotworową, ale łagodną, bez skłonności do przekształcenia się w raka.

Uwaga! Znamy ok. 100 typów brodawczaka ludzkiego i większość nie jest groźna, chociaż sprzyja powstawaniu szpecących zmian. Wyjątek stanowią te, które atakują narządy płciowe - mogą nawet prowadzić do rozwoju raka, np. szyjki macicy (czytaj więcej: Kłykciny kończyste - częsty problem . Tym razem jednak skupiamy się na intruzach skóry, łagodnych, choć nieładnych. Przypominając, że profilaktycznie, po lecie, skórnych intruzów powinien obejrzeć dermatolog. Co roku. Według statystyk nawet charakterystycznego zdawałoby się czerniaka, a zarazem bardzo groźnego, co trzeci Polak nie umiałby rozpoznać samodzielnie ( więcej na ten temat .

Brodawki jasne i ciemne

Brodawki łojotokowe najczęściej są okrągłe i mają charakter rogowaciejącego narośla (skóra je pokrywająca nienaturalnie wysycha, jest twarda, nieprzyjemna w dotyku). Mogą mieć kilka milimetrów, ale trafiają się egzemplarze znacznie większe, kilkucentymetrowe. Zazwyczaj są ciemniejsze od koloru skóry, brązowe. Ponieważ jednak zdarzają się przypadki brodawek o nieregularnym kształcie i bardzo ciemne, bywają źródłem niepokoju. Niepotrzebnego - zamiast martwić się na zapas, odwiedź lekarza, by ocenił charakter zmiany. Nawet i te groźne łatwiej unicestwić i skutecznie leczyć, jeśli trafisz do lekarza stosunkowo szybko.

Gdzie i jak usuwać?

Brodawki łojotokowe mogą rosnąć i zmieniać barwę. Najczęściej dotyczy to osób ok. 40. roku życia. Chociaż i wtedy najczęściej nie są groźne (raczej dokuczliwe - zahaczasz o ubrania, zmiana może nawet krwawić, a z pewnością coraz bardziej szpecić), to już na pewno bezwzględne wskazanie do wizyty lekarskiej. Trzeba się upewnić, że to, co bierzesz za brodawkę łojotokową, jest nią w istocie.

Możliwe , że dermatolog zaleci pozostawienie zmiany na skórze (szczególnie, gdy tobie ona nie przeszkadza ze względów estetycznych). Jedną ze stosowanych metod usuwania brodawek jest ich wymrażanie (ciekłym azotem), jednak jak i przy innych zmianach skórnych istnieje ryzyko, że po krioterapii pozostanie nieładna blizna. Lepiej pomyśleć o metodach pewniejszych: wypalenie z pomocą lasera, elektrokoagulacji czy usunięcie przy pomocy łyżeczki dermatologicznej. Po takich zabiegach, też zostaje ranka, jednak po ostatecznym odpadnięciu strupka (2 do 4 tygodni), właściwie nie ma śladu po intruzie.

A jeśli to inna brodawka?

Samodzielne usuwanie brodawek, które czasem wydaje się kuszące, odradzamy zdecydowanie. Poza zagrożeniem stanem zapalnym i innymi powikłaniami, istnieje ryzyko (zwłaszcza w przypadku brodawek innych, związanych z wirusem HPV) rozsiania zmian. Wówczas zamiast jednego intruza pojawia się ich cała masa. Sytuacja znana przecież tym, którzy próbowali na własną rękę pokonać kurzajki.

Uwaga, część brodawek (choćby kurzajki) może zniknąć samoistnie w ciągu roku od ich pojawienia się na skórze. Niektóre można też leczyć za pomocą preparatów na bazie kwasów (np. salicylowego czy retinolowego). Samodzielnie jednak nie rozstrzygniesz, z jakim przeciwnikiem masz do czynienia i czym go leczyć. Do dermatologa nie potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Konsultacja: dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

Zobacz:Czytaj także:

Punkty rubinowe

Prosaki

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta