WŁÓKNIAKI - w zasadzie niegroźne, ale pokaż je dermatologowi

eska
05.08.2015 , aktualizacja: 06.08.2015 11:49
A A A Drukuj
Histiocytoma (włókniak twardy) - typowy wygląd w zbliżeniu

Histiocytoma (włókniak twardy) - typowy wygląd w zbliżeniu (http://www.lubecki.pl)

Usuwanie włókniaka rzadko jest skutkiem wskazania medycznego, a nie tylko estetycznego. Chociaż trudno byłoby pomylić tę łagodną zmianę na skórze z inną, bardziej groźną, lepiej ostateczne rozpoznanie i decyzję o dalszym postępowaniu pozostawić lekarzowi.
Dołącz do nas na Facebooku!

Włókniaki to grudkowate narośle różnej wielkości. Czasem przypominają ziarenko piasku (wówczas bywają mylone z prosakami ), kiedy indziej są wydłużone, "zawieszone" na nitkowatym kawałku skóry. Najczęściej większe włókniaki są miękkie, występują w grupie. Włókniaki twarde są pojedyncze, zwykle pojawiają się na kończynach. Miękkie tworzą się na szyi i dekolcie, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach, na powiekach, czyli w różnych wrażliwych miejscach, narażonych na tarcie (przez odzież, biżuterię, bądź samą skórę). Większość włókniaków jest w kolorze skóry, ale zdarzają się ciemniejsze, "wysycone" pigmentem.

Włókniaki: nie ma się czego bać, ale...

Niekoniecznie z wiekiem chcemy wyglądać gorzej, a tymczasem u osób, które mają skłonność do tworzenia się włókniaków, w kolejnych latach życia ich przybywa. Zazwyczaj przeszkadza to kobietom, które pomocy szukają w gabinecie kosmetycznym, bądź u specjalisty dermatologa. Zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie, nie tylko na etapie diagnostyki, ale i leczenia.

Włókniaki naprawdę sporadycznie okazują się być zagrożeniem dla zdrowia (na przykład, gdy zasłaniają inną nieprawidłową strukturę, bądź ją współtworzą). Z pewnością jednak szpecą i to już jest powód dla wielu osób, by się ich pozbyć. Dlaczego u lekarza? Spora część włókniaków charakteryzuje się silnym unaczynieniem i po zabiegu intensywnie podkrwawia. W razie takich powikłań lepiej być w pewnych rękach.

Włókniaki: właściwe postępowanie

Żaden włókniak nie zniknie sam z siebie i konieczna jest interwencja mechaniczna. Do wyboru: elektrochirurgia (elektrokoagulacja lub bardzo podobna elektroresekcja), klasyczne wycięcie chirurgiczne (dotyczy zwłaszcza bardzo dużych zmian), usunięcie laserem. Czasem stosuje się też krioterapię (wymrożenie ciekłym azotem). Niezależnie od techniki usuwania włókniaków, trzeba liczyć się z tym, że czasem mogą one odrastać.

Czego się spodziewać?

Elektrochirurgia to najczęstszy sposób pozbywania się włókniaków. Odcina się je lub, jeśli są nieduże - wypala za pomocą prądu elektrycznego, używając do tego specjalnego noża "elektrycznego" albo pętelki. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego. Drobne ranki po zabiegu trzeba utrzymywać w czystości i suchości, co wymaga pewnego wysiłku, jeśli włókniak powstał w zagięciu skóry. Można je przemywać wodą utlenioną, czasem wskazane jest stosowanie zasypki, jednak to lekarz podpowie, jak pielęgnować konkretną rankę.

Usunięcie laserem z punktu widzenia pacjenta wymaga podobnego postępowania. Po zabiegu chirurgicznym czasem konieczne jest stosowanie opatrunków i zmiana ich w gabinecie lekarskim.

Konsultacja: dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

Zobacz także GALERIĘ ZDJĘĆ:

WŁÓKNIAKI TWARDE

WŁÓKNIAKI WISZĄCECzytaj także:

Punkty rubinowe - usuwać?

Włókniaki miękkie (molle)

Bądź na bieżąco ze Zdrowiem. Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • theorema_leggero

  Oceniono 16 razy 10

  Radziłabym osobom z włókniakiem udać się do lekarza...
  Sama chodziłam z czymś takim, co wstępnie kiedyś, kiedyś... lekarz oszacował jako włókniak.
  W efekcie okazało się, że to rzadki, złośliwy nowotwór, bardzo często mylony z włókniakiem (dermatofibrosarcona protuberans).

 • monikakino

  Oceniono 9 razy 3

  byłam u dermatolożki, która ucięła mi 7 małych włókniaczków nożyczkami :) nie bolało, pani doktor powiedziała, że i tak moga odrastać (niekoniecznie w tym samym miejscu) mam ich dośc dużo, niektóre są mega małe, niektóre większe. Nic mi sie nie dzieje od momentu wizyty.

 • Tom Tar

  Oceniono 1 raz 1

  Włókniaki można potraktować Brodacidem - płyn na brodawki. Koszt w aptece bez recepty niecałe 20 zł. Schodzą po kilku dniach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta