Włókniaki - pokaż je dermatologowi

eska
18.10.2012 , aktualizacja: 28.02.2014 10:53
A A A Drukuj
Włókniaki same nie znikną. Usuwa się je przede wszystkim ze względów estetycznych

Włókniaki same nie znikną. Usuwa się je przede wszystkim ze względów estetycznych (Klinika WellDerm)

Usuwanie włókniaka rzadko jest skutkiem wskazania medycznego, a nie tylko estetycznego. Chociaż trudno byłoby pomylić tę łagodną zmianę na skórze z inną, bardziej groźną, lepiej ostateczne rozpoznanie i decyzję o dalszym postępowaniu pozostawić lekarzowi.
Dołącz do nas na Facebooku!

Włókniaki to grudkowate narośle różnej wielkości. Czasem przypominają ziarenko piasku (wówczas bywają mylone z prosakami ), kiedy indziej są wydłużone, "zawieszone" na nitkowatym kawałku skóry. Najczęściej większe włókniaki są miękkie, występują w grupie. Włókniaki twarde są pojedyncze, zwykle pojawiają się na kończynach. Miękkie tworzą się na szyi i dekolcie, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach, na powiekach, czyli w różnych wrażliwych miejscach, narażonych na tarcie (przez odzież, biżuterię, bądź samą skórę). Większość włókniaków jest w kolorze skóry, ale zdarzają się ciemniejsze, "wysycone" pigmentem.

Nie ma się czego bać, ale...

Niekoniecznie z wiekiem chcemy wyglądać gorzej, a tymczasem u osób, które mają skłonność do tworzenia się włókniaków, w kolejnych latach życia ich przybywa. Zazwyczaj przeszkadza to kobietom, które pomocy szukają w gabinecie kosmetycznym, bądź u specjalisty dermatologa. Zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie, nie tylko na etapie diagnostyki, ale i leczenia.

Włókniaki naprawdę sporadycznie okazują się być zagrożeniem dla zdrowia (na przykład, gdy zasłaniają inną nieprawidłową strukturę, bądź ją współtworzą). Z pewnością jednak szpecą i to już jest powód dla wielu osób, by się ich pozbyć. Dlaczego u lekarza? Spora część włókniaków charakteryzuje się silnym unaczynieniem i po zabiegu intensywnie podkrwawia. W razie takich powikłań lepiej być w pewnych rękach.

Właściwe postępowanie

Żaden włókniak nie zniknie sam z siebie i konieczna jest interwencja mechaniczna. Do wyboru: elektrochirurgia (elektrokoagulacja lub bardzo podobna elektroresekcja), klasyczne wycięcie chirurgiczne (dotyczy zwłaszcza bardzo dużych zmian), usunięcie laserem. Czasem stosuje się też krioterapię (wymrożenie ciekłym azotem). Niezależnie od techniki usuwania włókniaków, trzeba liczyć się z tym, że czasem mogą one odrastać.

Czego się spodziewać?

Elektrochirurgia to najczęstszy sposób pozbywania się włókniaków. Odcina się je lub, jeśli są nieduże - wypala za pomocą prądu elektrycznego, używając do tego specjalnego noża "elektrycznego" albo pętelki. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego. Drobne ranki po zabiegu trzeba utrzymywać w czystości i suchości, co wymaga pewnego wysiłku, jeśli włókniak powstał w zagięciu skóry. Można je przemywać wodą utlenioną, czasem wskazane jest stosowanie zasypki, jednak to lekarz podpowie, jak pielęgnować konkretną rankę.

Usunięcie laserem z punktu widzenia pacjenta wymaga podobnego postępowania. Po zabiegu chirurgicznym czasem konieczne jest stosowanie opatrunków i zmiana ich w gabinecie lekarskim.

Konsultacja: dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

Zobacz także:Czytaj także:

Punkty rubinowe - usuwać?

Włókniaki miękkie (molle)

Zobacz także
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • Gość: Hm

  Oceniono 29 razy 1

  Fajnie, ale ile usunięcie włókniaka kosztuje w Polsce Tuska i Rostowskiego?

 • tam.mik

  0

  Czy ktos moze wykonywal zabiegi w klinice beautymed w Warszawie?

 • aaczyn

  Oceniono 12 razy -2

  "z wiekiem chcemy wyglądać gorzej"- czyżby?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX