Paradontoza - 10 faktów i mitów

Zdrowe dziąsła są różowe i dokładnie przylegają do zębów

Zdrowe dziąsła są różowe i dokładnie przylegają do zębów (Shutterstock)

Stomatolodzy oceniają, że paradontoza może być problemem nawet 70% Polaków, chociaż zwykle w krajach cywilizowanych dotyczy najwyżej 10% społeczeństwa. Ufamy, że jest nieuleczalna, zawdzięczamy ją genetyce i atakuje tych, którzy mają zdrowe zęby. Jakie są fakty? Bardzo smutne...
Jak często usuwasz kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym?
Komentarze (27)
Paradontoza - 10 faktów i mitów
Zaloguj się
 • Gość: asdfg

  Oceniono 24 razy 20

  Może to dziwne, ale moja dentystka nigdy nie wspominała o kamieniu.

 • Gość: dkk67@gazeta.pl

  Oceniono 21 razy 19

  Artykul niestety jest nierzetelny i niektore fakty pominiete lub przeinaczone. Niestety w Polsce profilaktyka zdrowia jamy ustnej zawsze lezala i lezy odlogiem.

 • Gość: wahadlo

  Oceniono 21 razy 17

  A jak to jest, ze w Stanac, gdzie teraz mieszkam, mozna sie tym zajac...,a w Polsce dentysci NIC NIE ZROBILI!!! NIC. I dlaczego Amerykanie maja zdrowe zeby? Ja mieszkalam na prowincji- cale zycie slyszalam- zly zgryz...i co? Nic nie zrobili, tylko slyszalam, ze mam parodontoze...Na pytanie- to prosze sie tym zajac- slyszalam- trzeba usunac. A tu jestem teraz. Wszystko naprawili. Zabiegi operacyjne wykonane. Zgryz skorygowali. Echhh polska profilaktyka...ale nie na polskiej wsi....

 • lucjolabekus_1984

  Oceniono 6 razy 4

  Niestety w Polsce stomatologia jest bardzo źle rozwinięta. Widać to po starszych ludziach. Większość ma zaniedbane zęby, porywane. Jak byłam w Niemczech i rozmawiałam ze znajomymi, to nawet 80-latkowie mają wszystkie swoje zęby!

 • jezuitaitamta

  Oceniono 3 razy 3

  Ja czekam, aż świat się zdecyduje: para... czy paro... dontoza.

 • elakaucz

  Oceniono 3 razy 3

  czy każde krwawienie dziąseł to paradontoza? Ja używam miękkich szczoteczek bo tak kazała moja dentystka. Moja koleżanka mówi, że woli twarde i ja jej powiedziałam, że to złe dla jej zębów. Ona powiedziała, że nie mam racji, bo jej nie dolega paradontoza, więc może używać twardej. Mnie co prawda krawią czasem zęby ale mój dentysta nie mówił że mam paradontozę. Czy jak zaleca miękko szczoteczke to znaczy, że to paradontoza tylko zapomniał mi wspomnieć o diagnozie?

 • soso111

  Oceniono 4 razy 2

  czy paradontoza jest dziedziczna? Nie chciało mi się czytać całego tekstu. Moja matka ma paradontoze i jak się uśmiecha widać 90% dziąseł i 10% zębów. Czuję, że z każdym rokiem mój uśmiech się także poszerza, ale nie horyzotnalnie, a wertykalnie. Zaczyna to wyglądać dość niesmacznie. Do tego ciągle krwawią mi dziąsła. Jeżeli to paradontoza to się zabiję. Dzięki mamo:/

 • Artur M

  Oceniono 1 raz 1

  W wieku 40 lat, poszedłem do dentysty usunąć ósemkę i wyleczyć kanałowo (5i6). Oczywiście przyczyną jest paradontoza. Korzenie i dziąsła w fatalnym stanie. Dentysta od razu oczyścił kamień z zębów który był podstawową przyczyną choroby dziąseł.
  Puenta- może to głupio zabrzmi ale nie wiedziałem!, że kamień trzeba profilaktycznie czyścić co jakiś czas. Na taki brak wiedzy w naszym kraju cierpi niestety wiele osób w moim wieku, bo o tym nie uczyli, nie mówili i nie było żadnej profilaktyki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • higiena jamy ustnej - szczoteczka z naturalnego włosia Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej
 • Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym Wybielanie zębów - prawdy i mity
 • Piekne i zdrowe zęby to marzenie każdego, aby tak było nalezy o nie prawidłowo dbać Zęby zdrowe - powód do dumy
Więcej o urodzie: